Kevés olyan városegyesítő téma van Budapesten, mint a zöldítés, ami egy ilyen méretű településen már rég nem esztétikai kérdés, hanem a városi levegő tisztaságának és a nyári hőség túlélésnek egyik feltétele.
Átfutottuk, hogy mi történt 2024-ben és várható-e hasonló arányú zöldítés 2025-ben is. Amellett, hogy a Főváros idén is számtalan zöld beruházással készül, érdemes átfutni a FŐKERT tavalyi számait is:
- több mint 2100 új fát ültettek városszerte, és 8000 csemetével gazdagodtak a fővárosi erdők.
- a zöldfelületeken 12.500 évelőt és 118.000 egynyári növényt helyeztek el.
- 7500 fa gondozásáról és több idős fa megmentéséről is gondoskodtak.
- 380.000 m² zöldterület és közel 38.000 fa került be a BP Fatár adatbázisába.
- ne feledkezzünk meg a számtalan járdasziget feltöréséről, a játszóterek megújulásáról, az Égig Érő Fű pályázat udvarzöldítéseiről sem! Ez utóbbira 2025-ben is lehet pályázni.
- idén is zajlik a közösségi költségvetés amely decemberben startolt és, és amelynek keretében 1 milliárd forintos keretből valósulhatnak meg a budapestiek városfejlesztő ötletei. Január 31-ig a "Zöld Budapest" kategóriába zöldítő és környezettudatos ötleteidet várják , hiszen a korábbi években is sok-sok zöldítés éppen a közösségi költségvetés kereteiben válhatott valósággá.
Az utolsó közgyűlés zöld döntései és a 2025-ös tervek
A december 18-i közgyűlésen is születtek a Budapest zöldítését támogató döntések. Elfogadásra került például a Népliget Intézkedési Terv, Budapest legnagyobb közparkjának megújítása. amely magában foglalja a Mutatványosok tere – Nagyvendéglő tengely megújítását, a park történeti szerkezetének helyreállítását, parkőrségi szolgálat felállítását. A mára ökológiai mintaparkká vált Népliget történetéről és értékeiről itt írtunk, a park mind a 11131 fája pedig kereshető a BP Fatár alkalmazásban.
A közgyűlés döntött a Fővárosi Környezetvédelmi Alap pályázati kiírásáról, ami az olyan civil szervezetek támogatását szolgálja, amelyek természetvédelmi, környezeti nevelési és állapotjavítási munkát végeznek.
2025-ben a LIFE Biodiverse City-pályázat megvalósítása is megkezdődhet a Mocsáros vizes élőhelye, a Tétényi-fennsík és Őrmező rehabilitációjával. Ez utóbbin Őrmezői árok néven egy patak csobog keresztül egy viszonylag háborítatlan területen, de nincs közvetlen kapcsolata például a talajvízzel, mert a kettőt egy betonmeder választja el egymástól. Annak feltörése és felszedése önmagában segíthet revitalizálni a területet, hiszen kapcsolat létesül a talajvíz és a patak vize között, ami táplálja az ökoszisztémát, akár új növény- és állatfajok is megjelenhetnek a környéken. Erre járt a szomorú sorsú, jeladós svájci farkas is, ami egyértelmű visszacsatolás arra, hogy állatvilág használja a helyi védelem alatt álló területekből épülő budai ökofolyosót, az ilyen beruházásoknak helye van a zöld tervezésben.
2025 első faültetése pedig minden bizonnyal a Flórián téren történik majd, ahol napokon belül megkezdődik a 2024. decemberében felújított burkolat melletti fasorok telepítése.