STÍLUS

Régészekkel vonulnak ki fát ültetni a Flórián térre


A felüljáró mellett maga a tér is apránként megújul – gyalogos sétánnyal zöldül a Flórián tér, és ez még csak a kezdet.

A Flórián tér a főváros központrendszerének fontos eleme, Óbuda városközpontja. A III. kerület déli oldalán helyezkedik el, fontos közlekedési csomópont, területének nagy részén zöldfelület található. A tulajdonos Főváros és a III. kerületi önkormányzat még 2017-ben tartott közösségi tervezést a tér fejlesztéséről. A komplex tervek azonban – hasonlóan a Kiscelli Parkhoz – csak ütemekre bontva tudnak megvalósulni. Az első lépés egy gyalogos sétány kialakítása lesz, amelynek építési munkálatai most kezdődtek el, a faültetés pedig várhatóan jövő év elején, 2025. január 15. és február 15. között lesz, régészeti felügyelettel. Pár héttel később pedig elkezdődhet a Flórián téri felüljárók felújítása.

Régészek is jönnek?

A Flórián tér tágabb környezete több ezer éve lakott terület. A Római Birodalom provinciájának, Pannóniának a fővárosa Aquincum volt, katona- és polgárvárossal, két amfiteátrummal, lakóépületekkel, és az őket összekötő vízvezetékekkel. A terület később reprezentatív épületeivel a török hódoltságig egyházi és szellemi központként is jelentőssé vált. Nem meglepő tehát, hogy az óbudai városközpont megépítése előtti szondázó ásatások az aquincumi légiós tábor, valamint a köré épült egykori katonaváros sűrű települési szövetét tárták fel, köztük egy közfürdővel – ezeknek jelentős része továbbra is feltáratlan maradt. A mai napig sok a földben rejtőző, megismerésre váró emlék – Aquincum polgárvárosi része is ilyen –, ezért a terület régészeti védelemben részesült. Ennek következményeképp, ha Óbudán bármiféle földmunkát végeznek, ahol 40 cm-nél mélyebbre kell ásni, azt csak az Örökségvédelemmel együttműködve tudják megtenni.

Amikor ma a Flórián térről beszélünk, akkor többnyire az 1960-70-es években megálmodott és megépített, panelházairól is ismert városközpontra gondolunk, amelynek egyik ikonikus határa a „Faluház” néven ismertté vált és 3000-nél is több ember lakóházaként szolgáló épület. A tervek alapján a Flórián téren az üzletközpont mellett még iskolát és bölcsödét is magába foglaló szolgáltatási központ épült volna, a tér jelenlegi zöld felülete a beruházás elmaradásának következményeként maradhatott üres. 

Nyolcvanas
Punkok a nyolcvanas évek elején, a „Faluház" előtt Kép: Urbán Tamás/Fortepan

 

A 2017-es közösségi tervezés célja az volt, hogy a Flórián tér értékeinek megóvása mellett egy olyan fejlesztési terv szülessen, ami funkcionálisan és arculatában is illeszkedik a környéken élők elképzeléseihez, a tér értékeihez. A hosszútávú tervek szerint a teret teljesen átépítik, zöldebb lesz, felhasználóbarát szolgáltatásokkal gazdagodik majd, de Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítészének a javaslatára a projektet fák elültetésével fogják kezdeni. Mivel a Flórián tér örökségvédelmi szempontból kiemelt, a legkisebb földmunkával járó tevékenységet is pontos tervezés előzi meg, a régészeti korú maradványok környezetében körültekintéssel kell eljárni.

A legfrissebb tervek szerint

A legfrissebb tervek szerint: a zöldfelületek szebbek, könnyebben karban tarthatók lennének, a fák mennyisége ligetszerűen, vagy fasorok formájában bővül majd, ennek első fázisa történik most.

Flórián
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

 

 

  • A Kiscelli út és a Vörösvári út közötti gyalogos tengely hiányzó szakaszának kialakítása zajlik, stabilizált szórt burkolattal. Erre azért van szükség, mert nedves időben azonnal sarassá válik az egyébként gyalogosok által gyakran használt útvonal. 
  • 23 db fát telepítenek az új burkolat két oldala mentén, amit tereprendezés, füvesítés és kb. 154 négyzetméter évelőfelület kialakítása (több mint 1000 tő évelő ültetésével) követ.
  • Ezzel párhuzamosan készülnek a téren – és Budapesten is – elsőként létesítendő 2 db talajvízkút engedélyezési tervei, melyek alapján öntözőkutak fúrását tervezik 2025 folyamán. 

Beruházó: Budapest Főváros Önkormányzat 
Beruházás bonyolító és zöldfelületi kivitelező: BKM Nonprofit Zrt. 
Burkolati munkák kivitelezője: Cseri Garden Kft. 
Beruházási költségkeret: nettó 23 950 000 Ft. 

A távlati tervekben ilyen részletek szerepelnek:

  • a BKK terveivel összhangban több BUBI pont is létesülne a park körül.
  • a Flórián tér közepére közösségi teret terveznek, ami miután a legforgalmasabb sétányok találkozásánál lesz, egyszerre több funkciót is betöltene: lehetne pihenő- és találkozási pont, sakkasztalokkal és napvédőkkel, valamint információs pont. Ebben a térben egy kisebb épület is helyett kaphat, ami funkcionálhat nyilvános WC-ként, pelenkázóval, akár egy kávézónak is helyet adhat.
  • a kulturális funkciók mellett sport- és játéklehetőségekkel is gazdagodhat a terület, egy a római kori emlékek arculatával harmonizáló játszótér, teqball, fitnesz-park és egy biciklis ügyességi pálya is szerepelnek a tervek között.
  • az már a korábbi közösségi tervezés során is kiderült, hogy a kutyás jelenlét nagyon erős a parkban, sokan használják kutyasétáltatásra, futtatásra, játékra a területet. Sok családos viszont arról panaszkodott, hogy a kutyák miatt nem látogatják intenzíven a parkot, tehát olyan helyzetet igyekeztek teremteni a tervezők, ami a kutyásokat és a nem-kutyásokat is kiszolgálja. 
  • a Közlekedési Balesetben Elhunytak Emlékét ápoló szobrot áthelyezik,
  • egy kisebb vizes elem, esetleg egy szökőkút is kialakításra kerülhet. 

Az a cél, hogy a Flórián tér Óbuda egyik paradicsoma legyen!