STÍLUS

Őszi színekbe öltözött a Népliget 11131 fája


Most a legkönnyebb újra beleszeretni a Népligetbe, ahol épp nem történik semmi, és talán pont ez a legjobb benne.

A Népliget a főváros egyik legnagyobb, 112 hektár területű közparkja, megújítása a Radó Dezső-terv egyik legjelentősebb projektje. Az elmúlt években a Főváros elvégezte a park megújításának szakmai előkészítését, ami alapján a fejlesztés lépésről-lépésre, hosszabb távon tud megvalósulni.

Mára a park "szerencséje" lett, hogy gyakorlatilag 40 éve nem történik itt semmi, senkinek nem jutott eszébe beépíteni. A hírneve a megérdemeltnél kétesebb kicsit, a közvilágítás hiányos, a legtöbb helyi játszótér és vendéglátóipari egység leromlott állapotú, nem egy helyen parkolónak használják, ráállnak a fűre is, aminek következménye sincs –  egy szó mint száz, a Népliget Budapest legnagyobb területű, de gazdag múltjához képest kissé elhagyatott állapotú parkja, de ami még így is kincseket rejt. Száz évvel ezelőtt még más volt a helyzet, bár az az állapot sem volt ideálisnak nevezhető. 

A Népliget minden volt már

A park története 1847-ben indult, amikor a Pest-kőbányai Liget Részvénytársaság a Városligethez hasonló mulatókert létrehozásán dolgozott, Kőbányán ha nem is azonnal, de fáradozásaikat siker koronázta. A Népliget sokáig "Nepcsi" néven volt ismert, a tehetősebb polgárok Városligetével szemben, annak idején inkább a munkásosztály látogatta. Cselédlányok, szabadnapos sorkatonák, a külsőbb kerületek ingadozni vágyó polgárai jártak ide. Sokféle szórakozási lehetőség várta őket: a Mutatványos téren egész bódéváros alakult, több mint száz épülettel. Céllövöldék, körhinták, mutatványosok települtek ide, óriáskerék is működött, lacipecsenyések, kocsmák várták azokat, akiket nem a fák között sétálgatás nyugalma csábított ide. Harminc évig szerveztek ide autó- és motorversenyeket, Kemény Henrik Bábszínháza is itt működött, később a szórakoztatást az E-Klub, a tudományt a Planetárium képviselte. 

Csendes ősz

Ha valaki szereti a zöldet, de a tömeget nem, akkor a Népligetben ideális helyszínt talált sétálásra, sportolásra, kutyát sétáltatni. Bokáig ér a színes avar, változatos az aljnövényzet, gyakorlatilag egy ökológiai mintapark lett mára a park.

Nagyjából 600 féle fafajt tartanak itt számon, a faállomány részét képezik értékes, kerttörténeti szempontból jelentős egyedek és botanikai különlegességek is.

Séta közben meg lehet csodálni a szépen, sorba ültetett platánokat, nyár- és szivarfákat, de vannak még itt olyan kuriózumok, mint Budapest legnagyobb vasfája, kínai gumifa, örökzöld tölgy, amuri dugófa, szárnyas dió. Van még itt a ritkaságnak számító vadcitromcserjéből is, és éppen sárgállik a nem ritka, de gyönyörű páfrányfenyő is.

népliget
Kép: FŐKERT/FŐKERT

A liget legöregebb fája egy egylevelű akác volt, ami a legtovább bírta az 1855-ös, első telepítés csemetéi közül, törzskörmérete 440 centiméter volt, mielőtt végleg elpusztult. Az akácültetés és a parkosítás kudarca után, a millenniumra készülvén a Fővárosi Közmunkák Tanácsa sürgetésére az 1870-es években kezdődtek újra a telepítések: platánokkal, hársfákkal, különböző fajtájú kőrisekkel, ostorfákkal és zöldjuharokkal. Az akácok ültetését sem adták fel, és milyen jól tették, hiszen az újbóli próbálkozás eredménye a mai napig meglátszik. Az Óligetben, a Népliget legrégebben fásított részén több helyen is találkozhatunk akácokkal, a Népliget ezekből jelenleg több mint 1500-at számlál, némelyik igazi famatuzsálem.

Sok madárfaj él itt, szervezett odúlesre is gyakran van lehetőség. Védett bogarakat is találni, a pelék is nagyon szeretik az egyre inkább őserdőre hasonlító hangulatot.

Fajgazdagságát és jelenlegi vonzerejét részben jelenlegi népszerűtlenségének is köszönheti, háborítatlanul burjánzik, szaporodik, terjed, ami túlélte a parkot dúló évtizedeket. Most érdemes ide ellátogatni, a Budai Arborétum mellett ez most a legszínesebb park Budapesten.

népliget
Kép: FŐKERT/FŐKERT

A Népliget mind a 11131 fája egyébként kereshető a BP Fatár alkalmazásban is, keresés a menürendszerben, a térképen, vagy akár a saját tartózkodási helyünk GPS jele alapján is lehetséges. A FŐKERT most készített pár olyan képet a parkról, ahogyan csak a madarak és a faápolók látják. Munkatársaik a munkájuk során kosaras darus kocsival emelkedtek a park fölé, és ha már ott voltak, készítettek néhány képet, amin megcsodálhatjátok a színpompás őszi színekbe öltözött lombokat.