KULTÚRA

Medveállatkától a ragyogó korallokig – megnyitott a Biodóm új fényművészeti kiállítása


Színes, látványos, szórakoztató és ha figyelünk, el is gondolkodtat. November 6-tól december 8-ig látogatható a Biodómban az új fényművészeti kiállítás. Bejártuk, lefotóztuk, ugráltunk és babzsákokon csilleztünk.

A cikk első gondolataként a kiállítás bejárásán megfogalmazódott zárógondolattal kezdenénk, amikor azt fejtegettük, miért is működik ez az egész jó programként. Egyrészt a helyszín különleges, aki még nem járt itt, annak furcsa látni egy ilyen félkész, hatalmas betontorzót. Másrészt a kiállítás jó kombinációja a sétálgatásnak, beszélgetésnek, nézelődésnek, babzsákban csillezésnek és vizuálisan nagyon mutatós elemeknek, amiket és amikkel persze jól lehet fotózkodni is. 

Fénydóm
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

 

Most, hogy levontuk a tanulságot, ugorjunk is vissza a történet elejére! A félkész Biodómot az utóbbi időkben egyre kreatívabban hasznosítja az Állatkert és a Főváros. Volt már itt állásbörze többször is, World Press fotókiállítás, Lampionfesztivál és nagysikerű fényművészeti tárlat is. A Fénydóm első, tavaszi felvonását alig két hét alatt több mint harmincezren látták, így nem meglepő, hogy ősszel itt a folytatás, csupa új alkotással. 

Fénydóm
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

 

A kiállítás központi témája a természet, amely – akárcsak a fény maga – széles spektrumot ölel fel a mikrobiológiai szinttől kezdve egészen a világűrig, beleértve az emberi tevékenységeket is. A közel 2 kilométeren át tekergő kiállításon láthatunk hatalmas, színváltós medveállatkát vagy fotókat arról, hogy a rovarok hogyan látják a világot és a virágok színét, de egy babzsákon elfeküdve nézhetjük a korallzátonyok színes hullámzását is. Vannak interaktív elemek, amik a mi mozgásunkra reagálva változnak, vannak egészen durva optikai illúziókat teremtő darabok is, ugyanakkor más alkotások szimbolikus megközelítést alkalmaznak, felfedve a természet és az ember közötti bonyolult kapcsolatot. Összesen közel 50 alkotó 30 alkotása kapott helyet a Fénydómban.

Fénydóm
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

 

A Fénydóm művészi projektként az INOTA kortárs audiovizuális fesztivál programját is szervező COLLOC Productions, illetve Centrum Production kezdeményezése, amelyhez partnerként csatlakozott a monumentális fényfestéseiről ismert LaLuz Visuals, és a nemzetközi hírű fényművész, Karl Kola is. A Fénydóm alkotásait, installációit megalkotó neves művészek korábban számos nemzetközi fesztiválon mutatták be műveiket, mindenütt nagy sikerrel.

 

Négy tipp a végére:

  • A kiállítás végig bejárható akadálymentes útvonalon is.
  • A tavaszi kiállításhoz képest a cápák hatalmas tartálya körüli részen idén kevesebb féle műalkotás kapott helyett, azonban a nagy kupolatérben több nagyobb, látványos fényművészeti alkotás is került idén. 
  • Izgalmas képekért érdemes valamilyen látványos fehér ruhadarabot is magunkra ölteni.
  • Szánjunk a programra legalább 1,5-2 órát!

Nyitvatartás, jegyárak és más hasznos információk itt érhetőek el