És a következő közgyűlésen várhatóan a parkoláson is szigorítani fognak - derült ki többek között a november 20-i háttérbeszélgetésen.
A november 20-i háttérbeszélgetésen kiderült, hogy a következő, november 27-i közgyűlésen Karácsony Gergely kísérletet tesz a főpolgármester-helyettes megválasztására, sőt, mint az előterjesztés címéből kiderül, több főpolgármester-helyettest is javasolni fog.
Ahogy korábban is írtuk, az október 4-i alakuló ülésen Karácsony nem jelölt helyettest, mert nem látta azt, hogy sikerülne olyan megoldást találni, „amely stabil, működőképes városvezetést biztosítana”.
Azt javasolta, mielőtt elszabadulnának az indulatok, kezdjék el a közös munkát az új felállású közgyűlésben, „hátha a munkaterápia meghozza azt a bizalmat, ami az ilyen típusú személyi döntések meghozatalához” akkor nem állt fönt.
Ahogy a Telexnek még szeptember végén adott interjújából kiderült, Karácsony eredetileg azt javasolta a pártoknak, hogy a korábbi jobbkeze, Kiss Ambrus maradjon általános, Vitézy Dávid pedig legyen városfejlesztési helyettes, de Tisza nem szavazta volna meg Kisst.
Magyar Péter, a párt elnöke és Ordas Eszter, a párt budapesti frakcióvezetője az alakuló ülést követő sajtótájékoztatón is arról beszélt, hogy ők biztosan nem szavazzák meg Kisst, aki végül a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójaként folytatta a munkát.
Hogy kiket fog javasolni Karácsony, az várhatóan november 22-én, pénteken fog kiderülni, amikor is feltöltik a javaslatokat.
„Azt tudom mondani, hogy a főpolgármester-helyettességhez három dolog szükséges: hogy akarja az illető, akit felkérnek, hogy a főpolgármester felterjessze, és végül, hogy a közgyűlés megválassza” – mindössze ennyi mondott a leendő jelöltekkel kapcsolatban Kiss, valamint emlékeztetett, hogy Sára Botond főispán törvényességi felhívással élt a közgyűlés felé, hiszen amíg nincsen helyettes, a főváros törvénytelenül működik. A felhívást a közgyűlésnek tárgyalnia kell, és ha ennek ellenére sem történik kinevezés, akkor a Fővárosi Kormányhivatal bírósághoz fordul.
A következő közgyűlés témája lesz a parkolással összefüggő önkormányzati rendelet módosítása is, amivel kapcsolatban folynak még az egyeztetések,
de nagyon könnyen lehet, hogy ez egy többes előterjesztés lesz, a részletek szintén pénteken derülhetnek ki.
Ahogy a 444 is pedzegette, az utóbbi időben forró téma lett a parkolás, „és kivételesen nem annak korrupciós vonzata miatt”. A belső kerületek egymás után jelentették be, hogy 2025-től már tízezreket kell fizetni a parkolásért, több vidéki városban, Győrben, Hódmezővásárhelyen, Sopronban vagy Siófokon pedig már a zöld rendszámos autóknak is fizetniük kell. Mint emlékeztetnek, Karácsony is hangosan töprengett már azon, mi lenne, ha Budapesten sem parkolhatnának többet ingyenesen.
Ahogy a lap is kiemelte, a cél nem az autósok cseszegetése, hanem egy olyan város kialakítása, ahol autósok és nem autósok is jól érzik magukat. Ez viszont az autók korlátozása nélkül nem megy, már csak azért sem, mert több az autó, mint a parkolóhely.
A találgatások jó kiindulópontja lehet az a parkolásszabályozás átalakításáról szóló, 15 pontos javaslatcsomag, amit a Fővárosi Közgyűlés megalakulására időzítve, a közgyűlés újonnan megválasztott képviselőinek címezve jelentetett meg hét civil szervezet. A javaslatok között szerepel például, hogy a nagyméretű autók parkolási díja legyen magasabb, amit szintén emlegetett már Karácsony.
Kiss Ambrus is megemlékezett arról, hogy november 19-e volt ezredik napja az ukrajnai háború kirobbanásának. Mint mondta,
a háború kezdete óta Budapest helytáll: 271 ezer vendégéjszakát biztosítottak a menekültek számára, 700 ezer adag ételt osztottak ki,
menekült információs pontot üzemeltetnek, a Bárczy utcai információs és közösségi ponton több mint 15 ezer látogatót fogadtak, valamint több ukrán városnak nyújtottak segítséget.
Ahogy az Énbudapestem megírta, a Lánchíd régi kandeláberiért szervezett árverésből befolyt pénzt is a kárpátaljai testvérvárosnak, Beregszásznak ajánlotta fel Budapest a helyi kórház és különösen a frontról hazatérők rehabilitációját szolgáló fejlesztések támogatására.
A november 27-i közgyűlésen többek között ismét napirendre kerül a fővárosi cégek igazgatósági és a felügyelőbizottsági tagjainak megválasztása, valamint döntenek arról is, hogy a városvezetés újabb intézményeket venne át az Oltalom Karitatív Egyesülettől.
Mint arról itt, az Énbudapestemen szintén beszámoltunk, november elsejével megkezdődött a téli krízisidőszak, és a fővárosi ellátórendszer fontos részét képezik a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület (Oltalom) által fenntartott intézmények. Mint Kiss elmondta, a fővárosi hajléktalanellátók kihasználtsága novemberben 10 százalékkal, 150 fővel nőtt a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.