Az Óbudai-sziget népszerű, csúszdás játszótere jelenleg még elég bizarrul fest, de ha az időjárás is engedi, még idén elkészülhet.
A következő üteméhez érkezett az Óbudai-sziget csúszdás játszóterének felújítása, elkészült ugyanis a két indítótorony a domb tetején, számolt be róla a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. Emellett lecserélték a rossz állapotú lépcsősort is masszív bazaltbeton lépcsősorra.
A játszótér most – saját bevallásuk szerint is – leginkább egy kubista festményhez hasonlít, de a szerelőbeton rétegre kerül még a vasalt lőttbeton réteg, majd a gumiburkolat. A sziklaszirtet megidéző térplasztikát kapaszkodók és kötélhágcsók fogják végül izgalmas játszófelületté tenni.
A kivitelezési munkálatokat a dunai árvíz sajnos késleltette, ugyanis az Óbudai-szigetet is lezárták az árvíz idején. A Fővárosi Önkormányzat azt írta,
azon vannak, hogy a vis maior leállás ellenére a játszóteret még idén át tudják adni.
„Ehhez az kell, hogy a napi hőmérséklet 5 C-fok felett maradjon novemberben, mert az öntött gumiburkolatok ekkor készíthetők” – magyarázták.
Ahogy az Énbudapestem beszámolt róla, szeptember közepén indult el az Óbudai-sziget népszerű csúszdás játszóterének teljes rekonstrukciója. Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítészének beszámolója szerint a játszótér rekonstrukciós tervezése már évekkel korábban megkezdődött, miután az átfogó állapotvizsgálat során kiderült, hogy mind a játszószerek alapozása, mind a játszótér burkolata rohadnak, ezért balesetveszélyesek. Csakhogy a tervezés közben megváltozott az játszótéri szabvány, csak kisebb meredekségű csúszdákat enged meg, ezért újra kellett azokat tervezni.
Az előzetes költségbecslések 200 millió forintos kivitelezési értéket vetítettek előre a használható játszótéri elemek újrafelhasználása mellett is, amit a BKM közbeszerzése valamelyest mérsékelni tudott, de
így is ez az elmúlt évek legnagyobb költségvetésű játszótéri beruházása.
A játszótéren nemcsak a csúszdát, a lépcsősort újítják meg, hanem évelő virágfelületekkel és fákkal is megszépítik a játszótér környezetét is, amikkel továbbra is nagyon valószínű, hogy a kora tavaszt meg kell várni.
Annak ellenére, hogy Budapest egyik, ha nem a legismertebb játszóteréről van szó, ahova könnyen lehet, hogy már nagyszüleink is rendszeresen vitték a szüleinket, nem lehet tudni, pontosan mikor épült.
Az tény, írtuk ebben a cikkünkben, hogy a Május 9. parkot a mesterséges kialakítású dombbal Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 100. évfordulójára, 1973-ban adták át,
a játszótérrel kapcsolatban csak annyit lehet biztonsággal kijelenteni, hogy 1973 és 1978 között épült.
Ahogy Bardóczi kérdésünkre elmondta, Radó Dezső könyvében, a Fenyegetett Budapestben találhatunk róla egy 1980-as illusztrációt, de „azon a képen már egy a használattól kikoptatott domb és viseltes, felállított vasúti talpfákra szerelt műanyag csúszdák láthatók, tehát annál hamarabb létesült. Ezt alátámasztják a Fortepan képei is, ahol több 1981-es fotón is már a kopott csúszdákon játszó gyerekeket lehet látni.