STÍLUS

A Dandár fürdő külső medencéi várhatóan december közepétől látogathatóak


A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. lakógyűlést és bejárást szervezett a Dandár fürdőbe, hogy bemutassák, milyen súlyos problémákat fedeztek fel a felújítás során, és hogy állnak a felújítással.

Ahogy az Énbudapestemen beszámoltunk róla, a BGYH 2023 végén jelentette be, hogy 2024 tavaszán felújítást kezdenek a Dandár fürdőben. Mint a közleményükben elismerték, a fürdő helyenként valóban rossz állapotban volt, ami az elmúlt évtized üzemeltetési problémáira vezethető vissza. Szűts Ildikó lapunknak még 2024 elején arról beszélt, hogy a fürdőben a belső medence előtti tér nem lett tisztességesen leszigetelve, ezért a plafonról a víz csorog le a gépészetre.

Dandár
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

Szőke László, aki 2010 és 2020 között volt a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója, egy véleménycikkben egyébként vitatta a régi vezetőség felelősségét, szerinte éppen a mostani vezetés az, ami nem foglalkozik a fürdőkkel, mert a tulajdonos önkormányzat elvonja a nyereséget, így nincs pénz a fejlesztésre.

A tavaszból mindenesetre nyár lett, de a felújítást megkezdték: június 14-én jelentették be, hogy felújítási munkálatok miatt a fürdő bezárja kapuit. A tervek szerint a munkálatokkal körülbelül hat hét alatt végeztek is volna, azonban, mint augusztus elején közölték,

a csaknem százéves épületben a szakemberek súlyos statikai problémákat találtak, amik vizsgálatához meg kellett nyitni a födémszerkezetet is.

Mint a lakógyűlésen Haraszti Imre műszaki igazgató elmondta, a felújítás során eredetileg egy burkolatbontást és egy technológiai víz elleni szigetelés rekonstrukciót szerettek volna elvégezni, csakhogy amikor a födémet feltárták, kiderült, hogy a betonacél is a korrózió áldozata lett.

Dandár
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

A még meglévő födémet a továbbiakban zsaluként fogják használni, acélszerkezetekkel megerősítik a megmaradt gerendákat, és úgy építenek rá egy vasbeton lemezt, amire aztán a szigetelést és burkolatot rakják. Ahhoz, hogy a munkálatokat el tudják végezni, a válaszfalakat is el kell bontani,

ami lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit modernebb alaprajzi elrendezést valósíthassanak meg szaunával, dézsával, szociális helyiségekkel. 

A cél az, hogy sokkal szebb legyen, mint korábban volt.

Szűts Ildikó a társaság vezérigazgatója elmondta, hogy a kivitelezőnek január 31-ig kell elkészülnie. Ezután egy 30 napos műszaki átadás-átvételi folyamat következik, valószínűleg tehát február végén, március elején megnyithatják a belső medence előtti teret.

Dandár
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

 

A két külső medencét addig is előkészítik a használatra: a november 11-i héten elindul a medencék kifugázása, és ahol szükséges, a burkolatok javítása. A wellness területen is fölújításokat végeznek, új szaunát építenek, a merülőmedencéhez új jéggépet vásárolnak. A szauna faburkolatát éppen kollégáink ottjártakor készítették. A lényeg, hogy 

a kinti teret és a hozzátartozó szaunateret szeretnék december 15-én, de legkésőbb a karácsony előtt megnyitni.

A beltéri felújítás értelemszerűen hosszabb időt vesz igénybe, ennek a résznek az újranyitása 2025 év első negyedévében várható.

Az eredeti tervekben 67 millió forintos költségekkel számoltak, a födém megerősítése miatt valószínűleg 100 millió forintba fog kerülni a Dandár felújítása.

Dandár
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

Ahogy korábbi cikkeinkben is összefoglaltuk: az expresszionista stílusú fürdő Maróti Kálmán tervei alapján készült, és 1930-ban nyitott meg. Mint a 9 magazin emlékeztet, sok más fürdőhöz hasonlóan a Dandár is kádfürdőként kezdte, azaz az intézmény megnyitásakor kizárólag kádakban lehetett fürdeni.

A gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt 15-15 kád állt a rendelkezésére, és nem azért, hogy gyógy- vagy élményfürdőzzenek, hanem hogy tisztálkodjanak,

a környező házak lakásai ugyanis akkortájt még nem rendelkeztek fürdőszobákkal.

Ahogy Fábián Károly, a fürdő vezetője az nlc.hu-nak elmesélte, a Dandár volt az egyetlen fürdő, amelyik a második világháborúban nem kapott bombatámadást, és szinte sértetlenül megúszta. Az ostrom után, 1945-ben már meg is nyitották.

A fürdőt legközelebb 1971-ben zárták be, akkor is azért, hogy átépíthessék. A munkálatok hét éven keresztül tartottak, de az újranyitástól már végre gyógyfürdőként üzemelt.

Dandár
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

A gyógyvizet naponta szállították tartálykocsival a Széchenyiből, majd a Paskál fürdőből. 2005 óta rendelkezik saját termálkúttal.

A gyógyvízének összetétele azonos a Gellért fürdőével: a Nemzeti Színház közelében lévő termálkútból érkezik a nátriumot is tartalmazó, kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, amelynek – magyarázza a 9 magazin – fluoridion-tartalma is jelentős. Elsősorban ízületi problémákra ajánlják.

(Kiemelt kép: Merész Márton)