A szervezet olyan elkötelezett jogászok vagy joghallgatók jelentkezését várja, akik szeretnék tudásukat arra használni, hogy javítsanak a szegénységben élők lakhatási és szociális helyzetén.
A 2010 óta működő egyesület ügyvédek jelentkezését is várja, akik a szakmai kihívások mellett, fontosnak tartják az emberi méltóság védelmét, és szívesen vállalnának peres képviseletet kiszolgáltatott helyzetben lévők érdekében. Jelentkezni önéletrajz és egy rövid motivációs levél megküldésével lehet szeptember 29-ig, a részletes pályázati kiírás itt érhető el.
A szervezet a Blaha Lujza téren működtet jogsegély-szolgálatot minden péntek délután olyan ügyfelek számára, akiknek nincs lehetőségük arra, hogy ügyvédet fogadjanak.
Az Utcajogász képviselte például annak a két mohácsi hajléktalan férfinak az ügyét, akiket 2020-ban és 2021-ben rendőrök bántalmaztak.
Jelenlegi legfontosabb peres ügyeik közé tartozik, hogy ők képviselik a Kincsem Park bérházának bérlőit a bíróságon, akiknek a ház új tulajdonosa háromszorosára emelte a bérleti díját.
Mint írtuk, az egyesület több önkormányzattal is együttműködött: a vállalások között volt,
- hogy kétszáz fővel több embernek biztosítanak ingyenes jogi segítséget,
- hogy véleményezzék a kerületek lakás- és szociális rendeleteit, koncepcióit, és
- hogy képzéseket tartanak az önkormányzati dolgozók számára, hogy naprakész, gyakorlatias jogi tudást adjanak át a szociális szakembereknek.
Az Utcajogász a Belügyminisztériumhoz fordult a vállalkozásukat szüneteltető kisgyermekes anyák érdekében is. A kormányhivatalok rengeteg kisgyermekes anya gazdasági helyzetét teszik ugyanis kilátástalanná azzal a jogértelmezéssel, amely szerint nem jogosultak csecsemőgondozási díjra azok, akik egyéni vállalkozásukat csak szüneteltették.
A szakmai gyakorlat nem feltétele a jelentkezésnek, az újonnan csatlakozott tagok szakmai műhelyek keretében ismerkedhetnek meg majd az Utcajogász speciális szakterületeivel.
Számukra a szervezet az első évben mentorokat biztosít, akik támogatják munkájukat, közösségbe való beilleszkedésüket.
Az önkéntes jogászok legfontosabb feladata a Blaha Lujza téri jogsegély-szolgálatban való közreműködés, de lehetőségük nyílik arra is, hogy bekapcsolódhassanak a szegényeket diszkrimináló jogszabályok megváltoztatásáért indított projektekbe a lakhatási jog, a szociális jog, a végrehajtási jog és a szabálysértési jog területein.
Az Utcajogász egy olyan országért dolgozik, ahol biztosítottak a méltó lét feltételei, különösen a lakhatási és szociális jogok, és ahol elérhető a jogérvényesítés mindenki számára.
Tagjai olyan végzett jogászok és joghallgatók, akik szabadidejükben önkéntesként dolgoznak a szegénységben élő emberek jogaiért” – áll a szervezet felhívásában.
A munkából az azt végző jogászok is profitálnak, teszik hozzá, hiszen az Utcajogász közössége lehetőséget teremt számukra a szakmai fejlődésre.
Ahogy az Énbudapestem megírta, az Utcajogászt választották a budapestiek 2022-ben Az Év Fővárosi Civil Szervezetének, amelynek kapcsán a díjazottak elmondták: „Mi, civil szervezetek együtt dolgozunk azért, hogy a körülöttünk lévő világot egy kicsit jobb hellyé változtassuk.
Bármilyen kilátástalannak is tűnik néha a helyzetünk, soha nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy a munka, amit végzünk, jelentős, hogy szükség van ránk”.
A Lakhatási Koalíció, azaz a magyarországi lakhatással foglalkozó szervezetek laza szövetsége összegzése szerint Magyarországon valamilyen formában megközelítőleg 2-3 millió embert érint a lakásszegénység, a lakáspolitika ugyanis, erősítették meg, a rendszerváltás utáni időszak egyik leghányatatottabb sorsú közpolitikai területe.
Ahogy ezen a panelbeszélgetésen is elmondták, a Magyarországon még mindig van félmillió vályogház, és 130 ezer olyan lakás van, ami alacsony komfortfokozatú.
Jelentkezni önéletrajz és egy rövid motivációs levél megküldésével lehet, a részletes pályázati kiírás itt érhető el.
Az egyesület szeptember 27-én ünnepli egyébként fennállásának 14. évfordulóját. Mint írják,
2010 óta több mint 700-szor jelentek meg a Blahán, és közel 1500 órát töltöttek ingyenes jogi tanácsadással az ügyfélfogadás ikonikus darabja, egy kempingasztal mellett.
„Nagyon fontos számunkra az a megtartó közeg, az a lelki-szellemi-anyagi támogatói bázis, amely immár 14 éve áll mögöttünk, és egyre csak bővül. Nélkületek nem lennénk itt.”
(Kiemelt kép: Utcajogász)