A főváros négy éve támogatja az udvarok zöldítését. Az Égig Érő Fű program újabb nyertesét mutatjuk be: nézd meg, hogyan építettek kertet a 6. kerületi ház udvarában, amely korábban egy egybefüggő betontömbből állt.
Az Égig Érő Fű pályázat egyik nyertese az egyik Aradi utcai társasház volt. Ahogy az Énbudapestemnek Balázs Zoltán közös képviselő elmondta, korábban itt is le volt betonozva a teljes udvar, szóval a semmiből szerettek volna kertet létrehozni.
Mint magyarázta, a ház legjobb tudásuk szerint eredetileg egy könyvkereskedőé lehetett,
az udvar később egy óvoda sportpályájaként szolgált mindössze két, körbebetonozott fával, amelyek közül az egyiknek már nyomta szét a gyökereit, a törzsét a beton.
A lakók szép, kellemes udvart szerettek volna, és egyhangúlag döntöttek arról, hogy megpályázzák a főváros udvarzöldítési programját.
Ahogy ebben a cikkünkben írtuk, az önkormányzat már 2020-ban elindította az Égig Érő Fű udvarzöldítési pályázatot, melynek segítségével a lakóközösségek zöld oázisokat varázsolhatnak a házuk belső udvarából.
Mint Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze is megfogalmazta,
a pályázatot kifejezetten olyan belvárosi, gangos társasházak számára hirdették meg évről-évre, ahol az egyetlen esély a zöldítésre a belső udvar betonjának feltörése és zöldítése.
A pályázat keretében minden évben 30 millió forintot különített el a főváros erre a célra, a megpályázható összeg pedig pályázónként 800 ezer és 3,5 millió forintot között volt.
Az Aradi utcai ház lakói felkértek egy tervezőt, hogy lássák, mit lehet kihozni az udvarból, belevágtak a pályázatba, és miután nyertek, az következett, amiért ezt a pályázatot kitalálták.
Balázs Zoltán elmondta, a zöldítés „húzós projekt" volt, a vastag betont már feltörni sem volt könnyű, a méretes tömböket kihordani aztán főleg nem. Ezek után új földet hozattak, és csak ezt követően kezdődhetett a kertészkedés.
Az egykori betonudvar most több mint egyharmadát zöld borítja. A fa, amelyet az egybefüggő betontakaró nyomorgatott, három méter sugarú ágyást kapott.
2024 őszén féléves az Aradi utcai ház kertje, és bár volt tervük arra, mit, hogyan csináljanak, most kezdett el igazán látszani, mit, hova kéne tenniük.
Kiderült, hogy a környező házak és a két fa árnyékában a fű nem marad meg, helyette a fűre nagyon hasonlító talajtakarót telepítettek, ami jobban bírja a sötétet.
Most vettek öt tő rózsát is, amit a fal mellett fel tudnak futtatni, hogy további zöldfelületet nyerjenek.
Ahogy ebben a cikkünkben is írtuk, a zöldítés nemcsak azért jó, mert élhetőbbé, komfortosabbá teszi a környezetünket, hanem azért is, mert egy közös kert építi a közösséget is.
A közös képviselő elmondása szerint a házban mindenki ötletel, keresi a lehetőséget, mivel, hogyan lehetne még feldobni a kertet.
Balázs Zoltán úgy látja, a közös munka körülbelül 2–2 és fél év múlva hozhat látványos eredményt, de addig is öröm látni, hogyan kovácsolódik össze a közösség.
A pályázat 2020-as kiírása óta több tucatnyi udvar zöldült ki a belső kerületekben, amely között több is bőven beérett: Újlipótvárosban például patiszonszüretet tartottak.
(Kiemelt kép: Merész Márton/Énbudapestem)