Megoszlanak a vélemények, hogy a képek vagy a történetük érdekesebb-e, és miközben mindenki a művészt dicséri, igazából senki nem tudja, hogy ki az.
A MOMkult lépcsőgalériájában most először láthatók azok a kézzel festett filmplakátok, amelyek évtizedeken át egy bogácsi hétvégi ház padlásán rejtőztek, no de nem a falakon, nem is szépen újságok közé eltéve, hanem valóban eldugva, beépítve. Vastagságuk miatt a ház tulajdonosa – aki gyaníthatóan nem maga a művész volt – szigetelőanyagot látott a képekben, és jó ötletnek gondolta a tető és a kátrányréteg közé dugni őket. Évekkel később, az épület bontásakor nagyjából 80 festményt találtak a tető alatt, volt, amit csak darabokban, így végül csupán 24-et sikerült megmenteni és kiállítható állapotba hozni. Ezeket lehet most megnézni 2 hegyvidéki helyszínen is.

A plakátok zömmel a 60-as évek végén, 70-es évek elején készültek, és úgy néznek ki, mint a Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott filmek plakátjai az utcákon. A forgalmazói megrendelésre dolgozó híresebb grafikusok nyomdában, profin sokszorosított filmplakátjai mellett, volt egy másik műfaj is, az úgynevezett pannó. Ezekből csak egy példány készült, kifejezetten méretre gyártva mozik homlokzatára, járművek, házfalak oldalára. Egyediségük miatt a pannófestészet fennmaradt példányai ma ritkaságszámba mennek és komoly értéket is képviselhetnek, hiszen minden egyes ilyen plakát valóban egyedi alkotás, ecsettel vagy kézzel festett eredeti műtárgy. Ezt gondolta a két gyűjtő Badits Marcell (Plakátfiú) és Sombor András is, amikor megvásárolták ezt az anyagot.
Többségük a keleti blokkban forgatott filmhez készült, de azért ne lepődjünk meg, ha egy-egy képről Fantomas, Jack Nicholson vagy Charles Bronson néz vissza ránk. A magyar és külföldi filmek beharangozó plakátjain egy főhős vagy egy elnagyolt jelenet látható a pop-art hatású műveken. A kiállítás során az érdeklődők az online világból visszatekintve testközelből találkozhatnak egy letűnt korszak mozikultúrájának vizuális lenyomataival. A látogatók végigkövethetik, hogy miként jelenik meg a filmélmény az analóg grafikai formanyelvben, mondjuk összehasonlítva a mai mesterséges intelligencia tervezte borítókkal plakátokkal, és főleg hogyan tükröződnek ezekben a munkákban az adott kor esztétikai és társadalmi sajátosságai.

Ha nem jársz kiállításra, mert ott is csak social mediát pörgetnél, akkor itt egy link, ahol 24 másodperc alatt meg lehet nézni az összes plakátot. Ha viszont érdekelnek a különleges magyar filmplakátok, ezt a cikkünket is olvasd el. Lehet, hogy ugyancsak az ismeretlen mester alkotásait mutatjuk be.
Az ingyenes kiállítás jelenleg a 12. kerületi Kulturális Szalonban látható, november 3. után viszont a MOMkultba költözik, ahol december 4-ig tekinthető meg.