Két-két új helyszín van most versenyben, hogy a következő szabadstrandot és a sok évtized után feléledő Duna-fürdőt befogadhassák. A kérdés, hogy melyik lesz a befutó és mikor.
A Dunában fürdés szerelmesei azóta várják, hogy lesz-e a fővárosban újabb szabadstrand és talán Duna-fürdő, mióta 2025 év januárjában hivatalossá vált, hogy a BGYH munkatársai mindkét projekt előkészítésében és megvalósításában is részt vesznek.
Ez történt azóta
A dunai fürdők létesítésével megbízott Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) időben elindította az engedélyezési folyamatot, benyújtotta a szükséges dokumentumokat, viszont a folyó budapesti szakaszán való fürdőzésnek még így is számos további feltétele van:
- be kell tartani a vonatkozó jogszabályokat, előírásokat;
- az érintett terület tulajdonosától jóváhagyást kell szerezni;
- a helyszínen meg kell teremteni az előírásoknak megfelelő infrastruktúrát;
- kiemelt feladat a Duna vízminőségének folyamatos vizsgálata is – a BGYH szakemberei március óta heti több alkalommal vízmintát vesznek, az eredményről rendszeresen tájékoztatják az illetékes hatóságot;
- meg kell találni a megfelelő helyszíneket mind a szabadstrand, mind a Duna-fürdő céljára – számos előzetesen ígéretes helyszín egyelőre nem jöhet szóba.

Ahhoz, hogy legyen fürdőzésre alkalmas hely a Dunánál idén nyáron akár szabadstrandon, akár Duna-fürdőben – vagy ideális esetben mindkettőnél –, teljes mértékben teljesíteni kell a felelős hatóságok előírásait. A legfontosabbak ezek közül:
- mederhasználat engedélyezése – Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG);
- fürdőhely kijelölési eljárás – Budapest Főváros Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály (mint engedélyező hatóság), Dunai vízirendészet (mint szakhatóság), illetve illetékes önkormányzat jegyzője;
- fürdővízhasználat engedélyezése – Budapest Főváros Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály;
- Duna-fürdő úszóműre szükséges a víziállás engedélyezése – KDVVIZIG, Fővárosi Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya, katasztrófavédelem hatóságok;
- vízminőség minősítése – NNGYK (Közegészségügyi Főosztály/Vízminőség vizsgáló labor).
A lehetséges helyszínek szabadstrand kialakítására a 11. kerületben az Árasztó-part, a 22. kerületben a Hosszúréti pataknál lévő partszakasz, Duna-fürdő telepítésére a 3. kerületben Pünkösdfürdőnél vagy a Margit-szigeten, a Palatinus melletti folyószakaszon – mind ismert, népszerű területek, más és más lokális kihívásokkal a jogi akadályoktól kezdve a folyó erős sodrásáig. A BGYH az érintett kerületekkel és a hatóságok szakembereivel már mind a négy ponton tartott helyszíni bejárásokat.
A BGYH a szabadstrand és a Duna-fürdő létrehozása érdekében széleskörű együttműködést alakított ki a Főpolgármesteri Hivatal érintett szakterületeinek támogatásával, civil szervezeteket is bevonva a folyamatba. Segítséget nyújtanak az érintett kerületi önkormányzatok és a főváros cégei is, így a Fővárosi Vízművek, a Fővárosi Csatornázási Művek, a Budapesti Közművek, a Budapesti Közlekedési Központ.
Bár januárban a Valyo még 2028-as céldátumot jósolt, 6 héttel később viszont már mi is azt írhattuk, hogy arra is van esély, hogy még 2025-ben megjelenik az első Duna-fürdő. A fővárosi közgyűlés megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséről döntött, ugyanakkor, ha sikerül már most nyáron legalább kísérleti jelleggel a tervezett, elemekből összeállítható úszóművet kipróbálni, ez értékes tapasztalatokat jelentene a lakossági igények felmérésére és az üzemeltetési feladatokhoz egy a következő évekre megálmodott, nagyobb méretű, komplex Duna-fürdő létrehozásához.