Céldátumot kapott a budapesti Dunafürdő-fauszoda, de nagyon valószínű, hogy a fővárosban egy újabb szabadstrandon előbb fürdőzhetünk.
Izgalmas volt a Valyo Klub 11. része 2025. január 14-én este, amelynek fókuszában a folyami Dunafürdő megvalósíthatósága állt. Kis történeti áttekintéssel kezdtünk, az 1817-es első katonai és az 1836-os első polgári fauszodától kezdve, azok 1944-es lebontásán át, a folyami úszás teljes betiltásáig 1973-ig.
Ezután nagy ugrással 2017-ben találtuk magunkat, amikor civil szervezetek bakteriológiai vizsgálatokat végeztek a víz tisztaságával kapcsolatban, és ezt követően – az Óbudai Önkormányzat 2019 tavaszán hozott döntése nyomán – egy tesztnap erejéig strand létesült a Rómain, a többi pedig – pesties klisével élve – már történelem. A Római Plázs néven működő szabadstrand léte és népszerűsége azóta is töretlen, annyira, hogy teljesen természetesen merül fel a kérdés, hogy hogyan tovább.
A történet ezen a ponton két szálra bomlik: az egyiken úgy haladhatunk tovább, ha a Valyo által most már évek óta napirenden tartott fauszodák megvalósíthatóságát követjük, a másik pedig egy új szabadstrand létrehozása lenne, ami – precedens lévén – sokkal hamarabb, talán már idén létrejöhetne. Karácsony Gergely, Facebookra kitett posztjából azt lehet kiolvasni, hogy mindkét projekt előkészítésében számít a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. munkatársaira is. A szabadstrandról idén biztosan hallani fogunk.
A témánál maradva, a Valyo Klub estjén megnézhettük egy fauszodák és egyéb vízen lebegő létesítmények tervezésével, építésével és beüzemelésével foglalkozó finn cég, a Bluet Floating Solutions prezentációját, amelyből gyakorlatilag az derült ki, hogy csak a fantázia és a finanszírozási kihívások szabhatnak határt annak, hogy mit lehet felépíteni, majd tisztán és biztonságosan üzemeltetni egy vízfelületen. Technikai akadálya tehát nem lehet a Dunafürdőnek, bár valljuk be, Finnországban, az ezer kristálytiszta tó országában jóval kevesebb problémával kell megküzdenie egy fauszodának, mint egy főváros közepén áthömpölygő folyamnak, ahol a hajóforgalom mellett rendszeres árvizekkel is számolni kell.
Hajós Alfréd is egy ilyen fauszodában tanult meg úszni
A Valyo egyik legnagyobb, 2024-es dobása a tavaly tavasszal indult, egész nyáron átívelő és ősszel befejeződő, vízminőséget mérő és ellenőrző kampány volt, amelyben egyébként mi is részt vettünk, és ami szintén mindkét fürdőzési lehetőség realizálódását segíti.
A következő konkrét lépés a Főpolgármesteri Hivatal vizsgálata lesz a dunai folyami uszoda megvalósíthatóságával kapcsolatban, ennek a tanulmánynak 2025. augusztus 31-ig meg kell születnie, ennek előkészítéséről 2024. december közepén közgyűlési döntés is született. Ezen felül – több finanszírozási, építési, üzemeltetői kihívást most nagyvonalúan átugorva – a helyszín kiválasztása lehet az egyik legnehezebben megoldandó kérdés a fauszoda létesítése körül. Ötlet több is van, több tucatnyi, a Pünkösdfürdő utcától kezdve, a Jászai Mari téren és a Boráros téren át egészen Csepel-Rózsadombig, de a jogszabályi környezet nálunk egyelőre minimum bizonytalan egy többmilliós város közepén, hidakhoz közel, egy vízen lebegő uszodával kapcsolatban. A Valyo arra számít, hogy 2028. június 1-ig minden kérdésre választ kapunk, minden problémát áthidalunk, hiszen prezentációjuk szerint az új fauszodába hivatalosan ekkor csobbanhatunk majd először.