A tervezett fejlesztéseknek köszönhetően javulhat a polgárok egészsége és életminősége, és némileg mérséklődhet a városi hőszigethatás is.
Összefogott Terézváros és Kassa régió, hogy együtt pályázzanak az Interreg Magyarország-Szlovákia Program támogatására, és 324 601 euró, körülbelül 130 millió forint támogatást sikerült is elnyerniük, amin fele-fele arányban osztozkodnak.
Az Európai Területi Együttműködés, azaz Interreg programot még 1990-ben hozták létre a határokon átnyúló együttműködések támogatására, és néhány év alatt az Európai Unió kulcsfontosságú eszközévé vált. Mint itt is írják,
a cél a közös kihívások közösen történő kezelése és közös megoldások találása – akár az egészségügy, a kutatás és oktatás, a közlekedés vagy a fenntartható energia területén.
A programot az Európai Regionális Fejlesztési Alapból finanszírozzák, eleinte mindössze 1,1 milliárd eurós költségvetéssel dolgoztak, 2014 és 2020 közötti időszakban már több mint 10 milliárd euróból.
Az itteni teljes programozási régió területe 61 496 négyzetkilométer, ami 8,85 millió lakosnak ad otthont. A magyar-szlovák közös határvidék jelentős része a Pannon biogeográfiai és ökológiai régióhoz tartozik, így az itt található városok sok azonos problémával küzdenek. Az éghajlatváltozás hatása a régióban a meleg hőmérsékleti szélsőségek növekedésében, a nyári csapadék csökkenésében, a vízhőmérséklet emelkedésében, az erdőtüzek kockázatának növekedésében és az erdők gazdasági értékének csökkenésében a legszembetűnőbb.
Éppen ezért kiemelten fontosak a zöld infrastruktúrára, valamint a természeti örökség és erőforrások védelmére összpontosító kezdeményezések.
Terézváros és a kassai régió is magas népsűrűséggel és zöldterületek hiányával küzd, ezért törekszenek a magas beépítettségű területeik zöld, fenntartható fejlesztésére. A hasonló gondok és azonos célok tették lehetővé az Interreg Magyarország-Szlovákia Programban egy közös pályázat elkészítését.
A hatodik kerületi önkormányzat még 2023 nyarán döntött arról, hogy benyújtja a pályázatát. Mint írták, a projekt célja, hogy közösségi kertek, zöld területek és zöldtetők létesítésével hozzájáruljon Terézváros és Kassa zöldfelületeinek növeléséhez.
A tervezett fejlesztés nemcsak a polgárok egészségét és életminőségét javítja, hanem hozzájárul az éghajlatváltozás és a városi hőszigethatás mérsékléséhez is.”
A közösségi kert a remények szerint „elősegíti a fenntartható élelmiszertermelést, a természettel való nagyobb összhang megteremtését”.
A most elnyert támogatásnak köszönhetően Kassa régióban négy iskolában kezdődhetnek meg a fejlesztések, míg Terézvárosban a Mesevilág óvodában zöldfalat, a Kincseskert óvodában közösségi kertet létesítenek, a Káldy utcában közösségi tetőkertet hoznak létre, a Kármán utcát pedig teljesen megújítják.
A tervek szerint az utcát zöld közösségi térré alakítják 13 fával, több mint 100 négyzetméter zöldfelülettel, játékokkal és padokkal. A Káldy Gyula utca 4. mélygarázs eddig nem használt tetőkertjére, valamint a Kincseskert Óvoda udvarára
olyan kertet terveznek, hogy ott bemutatható legyen a helyi esővízgyűjtés, a fenntartható vegyszermentes növénytermesztés és helyszíne lehessen közösségi eseményeknek, rendezvényeknek.
Mindkét kert kialakítása ráadásul olyan, sűrűn beépített városi területen történik, mely sok hasonló adottságú település számára mintául szolgálhat.
A projekt jól illeszkedik a kerületvezetés programjába, aminek célja egyrészt, hogy – ahol a mélyben futó közművek engedik – az önkormányzat szeretne fákat ültetni, komplett fasorokat létrehozni, másrészt, hogy több rövid utcából vagy utcaszakaszról eltüntessék az autókat, hogy sétálóutcákká vagy kisebb parkokká alakítsák őket.
Erre azért is szükség van, mert Terézváros annyira be van építve, hogy Budapesten ott a legalacsonyabb az egy főre jutó zöldfelület. Ahogy az Énbudapestem is beszámolt róla,
2024 nyarán a Bajcsy-Zsilinszky köz is autómentessé vált, ilyesmire pedig – Soproni Tamás posztja szerint – a 2000-es évek óta nem volt példa.
Az Interreg program létrehozói bíznak abban, hogy a projekt során a közös tanulás, a közös munka és a közös rendezvények új, hosszútávon is fenntartható kapcsolatokat alakíthatnak ki a két ország lakosai között.
(A kiemelt kép illusztráció, 2024.03.14-én a Csengery utca átadásán készült. Fotó: Berecz Valter/Képszerkesztőség)