KULTÚRA

Megpróbálnak valamit összehozni a Városmajorban


Európa egyik legrégibb parkja felújításra szorul. Most úgy néz ki, többen is összefognak, hogy ebből legyen is valami.

Közös alapot hoz létre a Városmajor fejlesztésére a II. és a XII. kerületi önkormányzat, jelentette be Kovács Gergely, XII. kerületi polgármester.

A parkban szerinte megállt az idő, úgyhogy a két kerület

20-20 millió forintot tesz az ún. Városmajor Fejlesztési Alapba,

mert úgy gondolják, már pár tízmilliós ráfordítással is látható eredményeket érhetnénk el a zöldfelületekkel és az utcabútorokkal kapcsolatban.

Mivel a terület a főváros kezelésében van, Kovács azzal folytatja, levelet írtak Karácsony Gergelynek, hogy tegyenek hozzá még 20 milliót, és akkor, mint a MKKP egy másik posztban fogalmazott, az összefogásuknak akár már idén látványos eredménye lehet.

Ahogy a levélben írják, együttműködésre szeretnék felkérni a Fővárosi Önkormányzatot a két kerület határán elhelyezkedő park fejlesztése kapcsán. A parkot ugyanis mindkét kerület polgárai magukénak érzik, a kerület lakói alkotják a rendszeres használóinak többségét is.

Városmajor,
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

„Ahhoz, hogy a két kerület lakói szívesen töltsék itt az idejüket, ki tudják használni a park nyújtotta rekreációs lehetőségeket, nagyon fontos, hogy a zöldfelületek gondozottak, jó minőségűek legyenek.” A pénz elköltéséről természetesen megkérdezik a környéken lakókat és a park használóit is, jegyezte meg Kovács, mert „nagy eséllyel, ők tudják leginkább, milyen apróbb fejlesztésekre lenne szükség a parkban”.

Ahogy parkkal kapcsolatban a főváros írja,

a terület nagyrészt a főváros és a kerület tulajdonában van,

legutóbb 2014-ben esett át látványosabb fejlesztésen, amikor többek között futópályával és parkour-eszközökkel bővült a szabadtéri sportkínálat.

A park teljes területére kiterjedő felújításra ekkor nem volt lehetőség, noha például a zöldfelületek állapota ezt már indokolttá tenné. Az önkormányzat 2020 áprilisában társadalmi egyeztetést indított, a kérdőívben olyan kérdésekre keresték a választ, vajon mit adhatna a XXI. század a parknak? Milyen felújításokkal válthatna még népszerűbbé? Van-e olyan funkció, ami hiányzik, vagy ami éppenséggel túl markáns?

A közel 240 éves park (a Helytartótanács 1785. július 25-én nyilvánította közkertté Városmajort II. József rendeletére) körül

2022 első felében volt utoljára nagyobb nyüzsgés.

Fürjes Balázs, akkori Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár bejelentette, hogy a Vitézy Dávid vezette, kormányzati Budapest Fejlesztési Központtal összefogva, kormányzati finanszírozásban, a fővárossal és a XII. kerülettel nagyon szoros együttműködésben egy zöldebb, rendezettebb, még inkább felhasználóbarát parkot hoznak létre. A lelkesedés viszont nem tartott sokáig, Lázár János építési és közlekedési miniszter a hírek szerint már 2022 őszén kivégezte a projektet.

Városmajor
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

A területtel kapcsolatban egy 2024-es bejáráson Bardóczi Sándor főtájépítész megerősítette, hogy valóban nincs a legjobb állapotban: a vadgesztenyefákat például aknázómoly tizedeli. Mint akkor fogalmazott, a fejlesztéseket a XII. kerülettel, mint másik tulajdonossal együttműködésben kell megtervezni és elkezdeni.

A főtájépítész a 2025. április 22-i, azaz Kovács Gergely posztjának megjelenésének másnapján, az önkormányzat Föld napi konferenciáján, a poszttól valószínűleg nem függetlenül elmondta, hogy a Városmajorban 

most próbálnak összehozni valamit a két kerülettel,

azaz várhatóan a főváros sem fog megfutamodni a fejlesztés elől.