A kutyapiszok valamilyen formája a legtöbb kerületben nagyon komoly problémákat okoz. Az önkormányzatok jelentős része kísérletezik különböző kutyavécékkel, ugyanis a felmérések szerint mostanra minden második háztartásra jut egy állat, amik csak Budapesten évente több tonnányi ürüléket szórnak el.
Az ötödik kerület polgármestere, Szentgyörgyvölgyi Péter a napokban, április 12-én bemutatta
azokat a kerületi fejlesztésű favédőrácsokat, amik az Egyetem tér fáit hivatottak megvédeni a kutyavizelettől,
valamint az odatámasztott kerékpár, roller okozta sérülésektől.
„Nincs más hátra, minthogy a belvárosiak közösségével megünnepeljük a legújabb sikerünket: a 23 fával, 78 ülőkockával, ivókúttal, csobogókkal még szerethetőbbé tett Egyetem teret” – tette hozzá a Szentgyörgyvölgyi.

A dolog azért érdekes, mert a közelmúltba kiderült, hogy a kutyavizelet okozott már többtízmilliós kárt a kerületnek, és valószínűleg hasonló problémákat okoz a többi kerület számára is, úgyhogy joggal feltételezzük, hogy nem lesz tanulságok nélküli, hogy a belváros hogyan, milyen eszközökkel próbál tenni ellene.
Ahogy ebben a cikkünkben beszámoltunk róla a polgármester a Szomory Dezső tér fái kapcsán állította, hogy nem azért kellett megismételni egy faültetést, mert nem megfelelő eszközöket alkalmaztak volna, vagy mert a megvalósítás eleve nem volt megfelelő, hanem a fa pótlására azért volt szükség, mert a kutyák vizelete „rövid időn belül olyan súlyosan károsította [a fák törzsét], hogy
az az egyik 10 méter magas, előnevelt, 25 éves új fánk – a tökéletes eredés után – gyors és látványos elhalásához vezetett”.
Szentgyörgyvölgyi a 2025 márciusi üzenetében arról írt, hogy éppen ezért kidolgoztak egy új fakéregvédő-rácsot, amelyet az ilyen esetek megelőzése érdekében, ahol szükséges, alkalmazni fognak.
Eljött tehát az idő, bevetették a fakéregvédő-rácsokat, kinek, hogy tetszenek, ki mit mond, milyen eredmények vehetik fel a küzdelmet a kutyák vizeletével szemben?
Ahogy a korábbi cikkünkben is összefoglaltuk, és ahogy a cikk elején is említettük, a kutyapiszok a legtöbb kerületben nagyon komoly problémákat okoz. Az önkormányzatok jelentős része kísérletezik különböző kutyavécékkel, ugyanis
a felmérések szerint mostanra minden második háztartásra jut egy állat, amik csak Budapesten évente több tonnányi ürüléket szórnak el.
A VI. kerület idén télen egy átfogó kampányt is lefolytatott a renitens kutyatartókkal szemben, ami során súlyos bírsággal sújtották azt, akinél nincs mondjuk póráz vagy ürülékgyűjtő.
A Belváros egyébként még 2024 július elsején kezdte meg az Egyetem tér felújítását, aminek célja, hogy élhetőbb belvárosi környezetet teremtsenek. Az Egyetem tér épületekkel szorosan körülvett, teljes egészében burkolt terület, ami nyaranta túlmelegszik, ezért – mint fogalmaztak – felmerült az igény a zöldfelületi arány további növelésére, újabb fák ültetésére.

Több mint 20 fát telepítettek, amik közül három extra nagy méretű. Az új fáknak köszönhetően reményeik szerint a hőszigethatás csökken, jelentősen nő a párolgó- és az árnyékolt felület. Az önkormányzat telepített ivókutat is, és áthelyezték az egyik szökőkutat.
Az Egyetem téri faültetéssel kapcsolatban egyébként a főtájépítész is megjegyezte, hogy
ott szerinte az V. kerület a költségesebb, de jobb eredményre vezető faültetési megoldást alkalmazta.
Az viszont kiderült, hogy ő annak szurkol, hogy ha lehet, kellően kisméretű fákkal végezzék az ültetéseket, mert mint fogalmazott, „azoknak nagyobb az esélye itt a belvárosban túlélni és nagyra nőni. The bigger is not better”! A kettejük közötti vitához is, mint itt összefoglaltuk, ez vezetett.