STÍLUS

Hogyan szabályozzák újra a szilveszteri tüzijátékozást? Mondd el a véleményed!


Bár már és még nagyon messzinek tűnik az év utolsó napja, az élhetőbb városi környezet és a társadalmi érzékenység erősödése miatt a Főváros társadalmi egyeztetést indít a témában, a kérdőívet május 4-ig lehet kitölteni.

A Fővárosi Közgyűlés 2024 decemberében határozott arról, hogy társadalmi konzultációt indít a szilveszteri pirotechnikai eszközök használatáról, azzal a céllal, hogy a kerületek számára is világos jogszabályi keretet biztosítson. Az online kérdőívet május 4-ig lehet kitölteni a budapest.hu oldalon, így a budapestiek véleménye és tapasztalatai hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egy valóban felelős, a közösség érdekeit szolgáló szabályozás születhessen. 

A pirotechnikai eszközök használata régóta része az ünneplési hagyományoknak, de a nagyszabású és magánszemélyek által használt tűzijátékok jelentősen növelik a zaj-, fény- és légszennyezést, különösen szilveszterkor. A legtöbb vitát az úgynevezett 2-es és 3-as kategóriájú eszközök váltják ki, a 2-es kategóriába olyan kisebb eszközök tartoznak, mint a római gyertya, a röppentyű, a tűzforgó, a szikraszökőkút vagy a vulkán, a 3-as kategóriájú eszközöket  a nagyobb teljesítményű úgynevezett bombatelepek, rakétacsomagok, óriás római gyertyák jelentik.

Szilveszter
Kép: Budapesti Közművek/FKF

A robbanásokkal járó ünneplés sokak számára örömforrás, ám másoknak komoly stresszt okozhat, és a hulladék eltakarítása komoly kihívás a közszolgáltatók számára. 2025. január 1-jén a Budapesti Közművek 8 tonna pirotechnikai maradványt szedett össze a Fővárosban. Az állatok is megszenvedik a zajos ünneplést, sokan közülük pánikba esnek, elszöknek, megsérülnek, vagy akár elpusztulhatnak. 

A kerületekben jelenleg elég vegyes a szabályozás, például a III. és az V. kerületben 2024. szilveszterén kísérleti szigorításokat vezettek be, amelyek kedvező tapasztalatokat hoztak, kevesebb volt a tűzijáték, kevesebb hulladék keletkezett és a takarítás is hamarabb befejeződött. 

Most a Budapest Főváros által elindított társadalmi egyeztetés lehetőséget teremt a lakosság bevonására és a szabályozás finomhangolására. A cél nem a teljes tiltás, hanem olyan kompromisszumos megoldások megtalálása, amelyek figyelembe veszik az ünnepléshez fűződő hagyományokat, miközben csökkentik a környezetet, az embereket és az állatokat érő terhelést. A hosszú távon fenntartható, biztonságos és mindenki számára élhető városi ünneplés csak közös gondolkodással és felelős szabályozással valósítható meg.