Szólj bele a város zöldítésébe! Mondd meg, hol legyen több zöldfelület!
„Ha azt írom, hogy a Radó Dezső Terv ötévente aktuális reambulására készülünk a monitoring után, akkor vélhetően mindenki elalszik. Ezért inkább azt írom, játsszunk!” – hívta fel a figyelmet a főváros újabb kezdeményezésére Bardóczi Sándor, főtájépítész.
A játék lényege pedig, hogy
most bárki beleszólhat, hol legyen Budapesten több zöldfelület,
teheti mindezt úgy ráadásul, hogy nem kell pályáznia, leveleket küldözgetnie, fórumokra járnia, hanem elég egy interaktív térképen néhány kattintással kijelölnie.
Ahogy Bardóczi is írja, háromféle javaslatot várnak: hol ültessenek új fákat jelenleg burkolt felületeken, hol alakítsanak ki új zöldfelületeket jelenleg burkolt területeken, és hol találhatók rossz állapotú, felújítást igénylő zöldfelületek?
A városvezetés kapcsolatba lépett egy interaktív térképet fejlesztő céggel, hogy, mint írtuk is, ezeket a kérdéseket gyorsan és egyértelműen meg tudja minden érdeklődő válaszolni. „Nektek nincs más dolgotok, mint pöttyözni a térképen, azaz lehetőleg minél pontosabban lerakni az adott pontot” – magyarázta Bardóczi. A térképen feltüntették egyébként a már megvalósult és folyamatban lévő projekteket is, „ehhez képest várjuk az új pontokat”.
„Játszotok velünk? Akkor irány az interaktív térkép, klikk a tartalom rögzítésére, és indulhat a pöttyözés!” Ahogy a főtájépítész kommentjéből kiderül, néhány nap alatt közel 150 javaslat érkezett. „Köszönjük, csak így tovább!” – biztat továbbra is mindenkit Bardóczi.
A javaslatokat 2025. február végéig gyűjtik, majd ezt követően kiértékelik.
A környezeti minőség javítási és költséghatékonysági szempontok alapján legkedvezőbb helyszíneket pedig a „Beton és aszfalt helyett zöldfelületek” program keretében megjelenítik a Radó Dezső Terv 2025-2031 közötti időszakra vonatkozó tervei között.
Ahogy az Énbudapestemen is többször foglalkoztunk vele, a Radó Dezső Terv a főváros zöldinfrastruktúra fejlesztési- és fenntartási akcióterve, amit 2021-ben fogadott el a Fővárosi Közgyűlés.
A funkciója, hogy az összvárosi szempontokat szem előtt tartva meghatározza a Fővárosi Önkormányzat számára a közvetlen kompetenciájába tartozó, valamint a közreműködésével, érdekképviseleti (lobbi) tevékenységével megvalósítandó feladatokat a fővárosi zöldfelületek, közparkok, természetvédelmi területek, zöldinfrastruktúra elemek fejlesztése és fenntartása kapcsán.
Azt ebben az esetben is érdemesnek tartjuk megemlíteni, hogy egy burkolatbontással járó zöldítés nem tud egyik napról a másikra megvalósulni.
Ahogy Bardóczi a közösségi költségvetés kapcsán elmagyarázta, a helyszíneknél először azt is figyelembe kell venni, hogy
ne csak megvalósítható legyen a projekt, hanem utána üzemeltethető is.
Egy beavatkozást tervezés előz meg, amit rengeteg közúti, közművel kapcsolatos, esetenként régészeti, örökségvédelmi, valamint tulajdonosi és zöldfelület üzemeltetői egyeztetés jellemez.
„Továbbá mi közpénzekből gazdálkodunk, amelynek elköltése szabályokhoz (beszerzés, közbeszerzés) kötött, ennek bizony ideje van az indikatív ajánlattól a közbeszerzési eljáráson át, a jogorvoslati szakaszon át a kivitelezővel való szerződéskötésig és a munkaterület átadásáig. És bizony itt esetenként organizálni, forgalmat elterelni is kell, valamint, ha mindez még nem lenne elég, a növények nem határok nélkül ültethetők minden évszakban, vannak bizonyos korlátok.”
Ahogy egy másik alkalommal elmondta, faültetés esetében, főleg egy jellemzően terhelt és burkolt városi környezetben nem elég a fahely szabványos felszíni kialakítása, mert attól még a mélyben ellehetetlenülhet a gyökérfejlődés.
Itt arra is kitért, hogy szakemberként ezért nem rajonganak a falatnyi, vagy az 1-1,5 méternél keskenyebb zöldsávok, zöld foltok elemi ösztönből jövő, városlakói oldalról érthető létesítési igényeinek teljes kiszolgálásáért csak azért, hogy látszatból nőjön a zöld burkolatok rovására.
„(...) tudjuk, hogy falatnyi helyeken a felszín alatti szegélytámasztás teljesen megeszi a gyökérteret, az ott élő növény nem fogja jól érezni magát, senyved, pusztul, fenntarthatatlan.
Olyan lesz, mint a látszatból kaspóba, planténerbe kirakott növény,
ami ideig-óráig tudja azt hazudni, hogy itt kérem zöldítés van, de közben naponta kell neki akár többször vizet és tápanyagot adni, és még így is megfő a nyári kánikulában és természetesen esélye sincs a gyökereivel elérnie a talajvizet, mert nem kapcsolódik a talajhoz, nem fog ökoszisztémát létrehozni, nem fog fejlődni.”
Az interaktív térképet ide kattintva érheti el.
Borítókép: Rottenbiller utcai zöldítés; Kép: Merész Márton