KULTÚRA

Áldozatvédelmi tanösvény készül Csillaghegyen


A tervek szerint a tavasszal már végig lehet sétálni azon a tanösvényen, aminek kialakításában az ötletgazda iskola tanulói is segítettek.

Nem sokkal ezelőttig a III. kerületi Somogyi József köz gyakorlatilag egy szomorú zsákutca volt a Csillaghegyi Általános Iskola mögött, most azonban kőszórt pihenős tér és utcabútorok várják az erre járókat, sőt, tavaszra egy különleges, az országban egyedülálló tanösvény is épül itt.

2024 nyarán az Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. különböző önkormányzati és külső szakmai szereplőkkel egyeztetéseket folytatott egy hazánkban egyedülálló áldozatvédelmi tanösvény kialakítását célozva, aminek igénye a helyi iskola részéről merült fel.

Óbuda
Kép: Óbuda

Annak érdekében, hogy a járókelők köztük az iskolások és családtagjaik figyelmét felhívják a különböző társadalmi problémákra, azon belül is a legelterjedtebb bántalmazástípusokra, egy áldozatvédelmi tanösvényt alakítanak ki. A figyelemfelkeltésen keresztül a beavatkozás célja elérni, hogy a tanösvényt látogatók a bántalmazás témakörében jobban eligazodjanak, a bántalmazástípusokat könnyebben és gyorsabban felismerjék, beazonosítsák, hogy azokat megelőzhessék illetve lehetséges védelmi mechanizmusokat alakíthassanak ki. 

Az áldozatvédelmi ösvény az alábbi aktuális témákat fogja körüljárni: 

  • iskolai mobbing (gyakran ismétlődő pszichológiai terror)
  • online zaklatás,
  • családon belüli erőszak, 
  • biztonságos internethasználat, 
  • áldozattá válás elkerülése
Óbuda
Kép: Óbuda

Mi szükség van egy ilyen sétányra?

Az UNICEF Magyarország széleskörű felmérést végzett a magyar középiskolás gyerekek körében, iskolai zaklatással, az erőszak elterjedtségének mértékével és működésmódjával kapcsolatban. A kutatás aggasztó eredményeket mutat. A megkérdezettek 66 százaléka arról számolt be, hogy tanulmányai során rendszeresen éri vagy érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak, az esetek csaknem felében napi szinten. A gyakori ismétlődés különösen a fizikai erőszak esetében, az iskolatípusok közül pedig a szakképző iskolákban és az általános iskolákban jellemzőbb. A magyar tizenévesek 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazást. Elmondásuk szerint ez legtöbbször az osztályteremben történik, de sajnos sokszor itt nem áll meg, gyakran az online térben is folytatódik személyes üzenetek formájában, vagy a közösségi médiában. A bántalmazási esetek kimagasló többségében az osztálytársak az elkövetők, de előfordul, hogy az iskolai közösség más tagjai, esetenként a tanárok is részt vesznek a bántalmazásban (21%) – írja a UNICEF.

Amellett, hogy a 2024-ben a Fővárosi Közgyűlés javaslatára létrejött a Fővárosi Áldozatvédelmi Fórum a csillaghegyi és ahhoz hasonló projektek segíthetnek az iskolai, otthoni vagy online történő bántalmazás megelőzésében.