Különleges esemény színhelye volt a BKV Ferencváros kocsiszíne: bemutatták a LEGO® -villamost, a világ első életnagyságú játékvillamosát. A színes, de legfőképp sárga színű kocsi nem sokáig állt a remízben, átvontatták „állomáshelyére”, a Deák Ferenc téri villamos végállomásra, ahol egy hónapon át lehet csodálkozni rajta vagy megcsodálni.
Amikor októberben, a Könyves Kálmán körúti Ferencváros kocsiszín egy jól sikerült nyílt nap keretében ünnepelte 120. születésnapját, nem gondoltuk volna, hogy hamarosan visszatérünk. Az elmúlt hetekben, a legnagyobb titoktartás közepette zajlottak olyan munkálatok, amelyek még a tapaszalt szakembereket is próbára tették, nem beszélve az újdonság erejéről.
A BKV munkatársainak a hagyományos villamos-alkatrészek helyett LEGO-val kellett dolgozniuk; a feladatuk egy életnagyságú, síneken gurulni képes villamos megalkotása volt.
A számok tükrében ez a legózás inkább komoly feladat volt, mint önfeledt játszadozás, bár biztosan akadtak játékos részei is. Lássuk a tényeket! Az építéséhez 6-7 ezer munkaórára volt szükség, és több mint tíz ember építette a járművet, két hónapon át, két műszakban, reggel 7-től este 11-ig. Ami pedig a műszaki adatokat illeti: a 11,5 méter hosszú, 2 méter magas és 2 méter széles villamos belső váza egy acélszerkezet, ami hagyományos villamos alvázra épült. Összesen 1,8 millió darab beleépített LEGO-kockát kell megtartania; a kockák súlya mintegy 4,5 tonna összesen.
A november 20-án átadott jármű az ország legnagyobb LEGO építménye, illetve a világ első életnagyságú LEGO-ból készült kötöttpályás járműve. (Korábban épített ugyan a LEGO működő autókat, egy McLaren LEGO-versenyautó a silverstone-i pályán is ment egy kört, de ehhez rugalmas LEGO Technic elemeket használták, a mostanihoz hasonló projektje még nem volt a gyártónak.) A villamoskocsit Dóczy Balázs építőmester tervezte, akinek a nevéhez az életnagyságú lánchídi LEGO oroszlán is kötődik, és a villamos valóban úgy néz ki, mintha egy kisgyerek építette volna hatalmas LEGO kockákból.
Közelebbről tűnik csak fel, hogy rengeteg apró kis kocka ad ki egy-egy nagyobb színeset, annak bizonyítékául, hogy LEGO kockákból bármi megépíthető.
A LEGO villamos bemutatásának november 20-án, a Ferencváros kocsiszínben műalkotáshoz illő koreográfiája volt, ugyanis – akár egy szobrot – leleplezték. Előtte a Budapest-család vezetői, a LEGO Hungária Kft. vezérigazgatója, és a főpolgármester is méltatta a kezdeményezést.
Bolla Tibor, a BKV Zrt, vezérigazgatója elmondta, hogy a társaság nagy örömmel csatlakozott a LEGO Hungária kezdeményezéséhez, bár nagy titokban kellett dolgozniuk az elmúlt két hónapban. Bolla Tibor úgy véli, hogy ez a villamos egyúttal szimbolizálja az immár 137 éves budapesti villamosközlekedést is, amely ugyancsak a napokban ünnepli születésnapját: az első áramszedős fővárosi jármű 1887. november 28-án indult a Király utca és a Nyugati pályaudvar között, a Nagykörúton. A vezérigazgató elmondása szerint a sok-sok kicsi LEGO-kockából összeállt remekművel erre az eseményre is emlékeznek. Bolla Tibor szerint az 1887-es villamos is szenzáció volt, mint most a LEGO-villamos, és a budapesti villamosközlekedés pedig ugyancsak sok-sok apró részletből áll, mint ez a jármű.
„Budapest látképe, a mindennapok elképzelhetetlenek a villamosok nélkül. Szeretjük a villamosokat, mert kényelmesek, környezettudatosak, biztonságosak, és megbízhatóak”
– mondta Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója, aki kiemelte, hogy a 2000-es évek óta sokat gyarapodott ez a hálózat, és most is azon dolgoznak, hogy tovább fejlődjön, és folyamatosan érkeznek az új járművek is. „Mindez hozzájárul ahhoz, hogy Budapest a villamosok „lege” legyen: nálunk van a legszebb villamosvonal, a 2-es, a miénk a legforgalmasabb villamosvonal, a 4-6-os, és mától van egy új „legünk”, egy igazi, nagy „leg-LEGO”, az életnagyságú villamos” – jegyezte meg Walter Katalin, azt kívánva, hogy legyen ez a villamos is olyan közös emlékeink egyike, amilyen nemrég a lánchídi LEGO oroszlán is volt.
„Az a feladatunk, hogy ez a város ne csak egy lakóhely legyen, az itt élő emberek és akik idelátogatnak, érezzék jól magukat, találkozzanak sok olyan dologgal, ami mosolyt csal az arcukra. A Budapest Brand abban segít, hogy olyan ötletek valósuljanak meg, mint ez a LEGO-villamos” – mondta Faix Csaba, a Budapest Brand Zrt. vezérigazgatója, hozzátéve, hogy épp az említett LEGO-oroszlán sikere késztette őket arra, hogy megint kitaláljanak valamit a LEGO-val közösen. Olyan dolgot akartak létrehozni, amely hozzátesz a város hírnevéhez, a városban élők jókedvéhez. „Reméljük, egy olyan Budapest-élményt adhatunk, amely valóban különleges, mert egy városban nemcsak aszfaltra kell költeni pénzt, hanem élményekre is” – jegyezte meg Faix Csaba.
Váraljai-Sipos Judit, a LEGO Hungária vezérigazgatója elmondta, hogy mérföldkőnek tekintik a villamost, hiszen világelső járműről van szó. A vezérigazgató beszélt arról is, hogy
a játék a gyerekek számára nem unaloműzés, hanem kreatív szupererő, a LEGO-nak pedig nem titkolt célja, hogy arra ösztönözze a családokat, adjanak nagyobb teret a játéknak a hétköznapokban.
Váraljai-Sipos Judit arra figyelmeztetett, hogy felméréseikből kiderült, hogy a szülők háromnegyede szerint a mai gyerekeknek kevesebb lehetőségük van játszani, mint az előző generációknak, manapság öt családból egy soha nem játszik együtt. „A digitális eszközök, a szülők leterheltsége és a játéktér fizikai hiánya egyre inkább korlátozza a közös játékot, aminek pedig kimutathatóan jó hatása van: örömöt okoz, fejleszti a kreativitást és segít kapcsolódni másokhoz” – mondta a vezérigazgató.
Közvetlenül a villamos leleplezése előtt Karácsony Gergely is köszöntötte a LEGO Vilinek nevezett villamost, és ugyancsak arra hívta fel a figyelmet, hogy a játék fontos, és komoly dolog.
Ez a LEGO-villamos sem csak egy játék önmagában, hiszen arra hívja fel a figyelmet, hogy a jövő városában mennyire fontos a közösségi közlekedés, hogy úgy nézzünk a városra, mint ami a közös otthonunk, és amit szeretnénk zöldebbé tenni. Ehhez az is szükséges, hogy a közlekedésben a fenntartható módokat válasszuk
– mondta a főpolgármester, majd azzal folytatta, hogy a gyerekekben megvan a villamosok iránti rajongás, és ha most ezt „felturbózzuk a szupererővel, a LEGO-val", akkor olyan felnőttek lehetnek, akiknek a legtermészetesebb az, hogy ha a városban közlekednek, felszállnak egy sárga villamosra.
Az esemény után LEGO Vilit két Muki tehervillamos kísérte a Deák Ferenc térre, ahol egy hónapig lesz kiállítva.