Beton helyett fák és bokrok: tovább zöldül Budapest a közösségi költségvetésből
Budapest zöldítése a városlakók számára prioritás: mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy évről-évre a zöld Budapest kategóriában érkezik a legtöbb ötlet a közösségi költségvetés keretében.
Ez persze nem csoda, hiszen a közérzetünket nagyban befolyásolja a zöldfelületek mennyisége. A fák, zöld szigetek nem csak a klímaváltozás hatásait, a túlmelegedést mérséklik és a levegőminőséget javítják, de ezen túl is jó hatással vannak a közérzetünkre. Kutatások sora bizonyítja a stresszoldó hatását akár csak néhány óra természetben töltött időnek, és bár egy nagyvárosban nem lehet erdőt telepíteni minden utca végére, kisebb beavatkozásokkal is sokat tehetünk a pozitív hatások érvényesüléséért.
"Több olyan burkolatfelbontós eset van már (ilyenek voltak például a Mester utcai, Rottenbiller utcai, Jane Haining rakparti, Margit körúti projektjeink), ahol már megtörtént a kivitelezés is. Röpke 3 év alatt ettük meg a kásahegyet. Több olyan helyszínünk van, ahol túl vagyunk a tervezésen és hamarosan kiviteli szakaszba léphetünk, amint a közbeszerzési eljárások lefutnak.
Ezek közül az egyik legérdekesebb a Rókus kápolna előtti aszfalt pachwork átalakulása lesz, ami az élhetőbb Rákóczi-Kossuth Lajos tengelyben a Blaha után egy újabb gyöngyszem lehet.
És közben zajlik több adag újabb csomag tervnek a tervezési-véleményezési szakasza - írja posztjában Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze a zöldítési projektek kapcsán.
A „Beton helyett fák és bokrok” ötlet tavaly nyert a közösségi költségvetésen, a BKM FŐKERT munkatársai pedig most értek a megvalósításukat megelőző tervezés végére. Munkájuk eredményeként két budai és egy pesti helyszínen alakítanak ki zöld, úgynevezett középszigeteket forgalmas útvonalak csomópontjában, a Margit híd budai hídfőjénél, az Alkotás utca és a Krisztina körút kereszteződésénél, Pesten pedig a Fogarasi út és a Kerepesi út találkozásánál.
Azt már ritkábban gondoljuk végig, hogy egy nagyvárosban a zöldítéshez nem csak palántákra és földre van szükség: nagyon komplex, időigényes tervezési folyamat előzi meg egy-egy ágyás kialakítását. Közbeszerzési, örökségvédelmi, forgalomszervezési és a közterületek tulajdonosi viszonyainak tisztázásához, az utcák alatt futó közművek felméréséhez kapcsolódó bonyolult feladatok sorát kell megoldani, míg végül a lényeg, a növények kiválasztása és elültetése sorra kerül. A közösségi költségvetésből elkészülő fejlesztéseknek további sajátossága, hogy a hivatal munkatársai folyamatos kapcsolatban állnak az ötletgazdákkal is, őket is bevonják a tervezés és a megvalósítás minden fázisába.
Az elkészült tervek a szokásoknak megfelelően mostantól részletesen megismerhetőek és véleményezhetőek is a Radó Dezső Terv honlapján, a Margit hídi helyszín itt, a Kerepesi úti itt, a Krisztina körúti pedig itt.
Ne hagyjátok ki a lehetőséget!
(A kiemelt kép illusztráció, a Margit körúti zöldítés mellett suhannak el a villamosok. Fotó: Merész Márton/Énbudapestem)