Az Aquincumi régészeti parkkal szemben most egy hatalmas, 8 hektáros alulhasznált, facsoportokkal, bokrokkal teleszórt mező terül el, a föld alatt pedig ott rejtőznek a katonaváros romjai. A BTM Aquincum Múzeum kezdeményezésére ide indul meg lakossági workshoppal egy új park koncepciótervének a készítése.
„Van az a kockázatitőke befektetői aranyköpés, hogy akkor kell vásárolni, befektetni, amikor más elad. Mi itt a Tájépítészeti osztályon ezt úgy fordítjuk le magunknak a Főpolgármesteri Hivatalban, hogy
akkor kell a jövőbe befektetni (azaz tervezni) amikor még nincs pénz. Hogy mire esetleg majd lesz, akkorra már ne kelljen azzal sok időt tölteni, hogy a terveink megvalósuljanak.
Merthogy a projektjeink több éves előkészítést igényelnek, sosem oldhatók meg facebook poszttal” – vezeti fel a hírt Bardóczi Sándor Budapest főtájépítésze, tekintettel a Főváros jelenlegi anyagi helyzetére.
A park kialakítását, ahogy azt a bevezetőben is írtuk, a BTM Aquincum Múzeum kezdeményezte és a Fővárosi Közgyűlés a májusi ülésén hagyta jóvá, a Radó Dezső Terv felülvizsgálati anyagának részeként. Az RDT új akcióterületi projektként szerepelteti az „Aquincumi park kialakítása” feladatot, ebben így írnak a projektről:
“Új közpark kialakítása az Aranyhegyi-patak déli oldalán körülbelül 8 ha-os területen. A területen Aquincum katonaváros romjai találhatók a felszín alatt. A közparki felújításra ezért az Aquincum múzeummal szoros együttműködésben, a régészeti értékek hosszú távú megőrzésesét biztosítva kerülhet sor. A park kialakítása jelentős szerepet játszhat a Mocsáros természetvédelmi terület tehermentesítése az intenzív rekreációs használattól.”

A közparki fejlesztés célja, hogy minimális beavatkozással, a régészeti értékek védelmével, meglévő adottságok és a jelenlegi területhasználat figyelembe vételével vonzó, hulladékmentes zöldfelület alakuljon ki. A tervezési terület az a fővárosi tulajdonú terület, mely alatt a római polgárváros romjai találhatók, így fontos szempont a mélyben fekvő ókori romok megőrzése, régészeti értékek bemutatása. Emellett figyelembe kell venni a kutyás használati szempontokat, a III. kerület tervezett kerékpáros fejlesztéseit, amely szintén érinti a területet.
Műemlékem.hu podcastjában Láng Orsolya, az Aquincumi Múzeumának régész-főmuzeológusa és Bardóczi Sándor bővebben is beszélnek a park történetéről.
Egy régészetileg viszonylag jól feltérképezett területről van szó, ugyanis 10 éve egy roncsolásmentes metódussal, geofizikai felméréssel végigpásztázták, mi is van a földben.
Ekkora területen több évtizedes feladat lenne régészeti feltárást végezni – mondta el Láng Orsolya, kihangsúlyozva, hogy
most az a fontos, hogy a területet egyfajta időkapszulaként tartsuk meg a jövő generációi számára roncsolás nélkül.
A cél, hogy a lehető legideálisabb állapotban kell megőrizni, és mivel a korábbi korokban maguk a régészek is kevesebbszer ástak bele, a leletanyag gazdagabban maradt meg, például a padlók nem sérültek.
A jelenlegi jellemző táj használatról Bardóczi elmondta, hogy jelenleg a reggeli és délutáni órákban kutyasétáltatásra használják, a jövő parkjának célközönsége viszont a a közeli Kaszásdűlő lakótelepről kerülhet majd ki.
A terület fejlesztésére rendelkezésre álló forrásokból a Főváros 2025-ben a koncepcióterv készítését kezdi meg. A tervezés első lépése egy helyszíni lakossági workshop lesz, ahová várják az érdeklődőket, területhasználókat, kutyásokat, kerékpárosokat, kerületi lakosokat. A lakossági észrevételek figyelembevételével pontosítják a tervezési programot, amely alapján a tervezők elkészítik a koncepció terveket.
Az észrevételeket, véleményeket, javaslatokat a Radó Dezső Terv oldalon, a projekt adatlapjának alján található kommentfalon is várják.
Lakossági workshop: 2025. június 18. (szerda) 15-18 óra között a helyszínen, az alábbi térképen látható piros jelölőnél: https://maps.app.goo.gl/u7KqNN1JwxXpfjNW9
(Kiemelt kép: muemlekem.hu)