KÖZÉLET

A Főváros működőképessége egy fontos határponthoz érkezett


Karácsony Gergely főpolgármester a Városházán tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy kedden azonnali jogvédelem iránti kérelmet nyújt be a Fővárosi Törvényszékre a szolidaritási adó várható inkasszója miatt, és egy, az eddigieknél jóval drasztikusabb túlélőprogramot kell kidolgozni, ami a közszolgáltatások újratervezését is érinti.

A rendkívüli hétfői sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a Budapest működése most egy határponthoz érkezett. A 2018-as összeghez képest tizenkétszeresére – mintegy 89 milliárd forint – emelkedett a szolidaritási hozzájárulás, amit a város fizet, ezzel

Budapest a költségvetés nettó befizetőjévé vált.

Bár 2024 őszén az Alkotmánybíróság is kimondta, hogy ez – vagyis hogy a kormány többet von el a várostól, mint amennyi támogatást Budapest kap a kötelező feladati ellátására – alkotmányellenes, és az Államkincstár törvénytelenül inkasszálta a Főváros folyószámláját. Ezért 28 milliárd forint elvonás és 6 milliárd kamat visszajárna, ám ez eddig nem érkezett meg a város számlájára. 

A 2025-ös év költségvetését – amit a közgyűlés el is fogadott – úgy tervezte meg a város, hogy ebben az évben is az Alkotmánybíróság döntésére alapozva a jogosnál nem nagyobb mértékű szolidaritási hozzájárulással számolt. Az elmúlt négy hónapban 32 milliárd forintot vont el a kormány, ez a város össz kiadásának 17 százaléka, majdnem annyi, mint a közösségi közlekedés teljes üzemeltetése.

A megemelt szolidaritási hozzájárulás fejében azonban Karácsony szerint a kormány követeli a további 51 milliárd forintot, és ezért szerdán 10,2 milliárd forintot inkasszálhatnak a Főváros számlájáról. A főpolgármester szerint ez már a város működöképsségét veszélyezteti, ezért azonnali jogvédelmet kér a bíróságtól, hogy a Magyar Államkincstár ne inkasszózhassa a város számláját. 

Ha a közösségi közlekedést kivéve az összes fővárosi közszolgáltatást és intézményt, a közvilágítástól az idősotthonokon át a városi rendészetig és a színházakig bezárnák és lekapcsolnák, még az így megspórolt pénz sem lenne elég ennek az 50 milliárdnak a kifizetésére. 

Karácsony ebben a helyzetben összehívja a fővárosi munkavállalókat képviselő szakszervezeteket, hogy ha az azonnali jogvédelmet nem kapja meg Budapest, akkor egy ilyen bírósági ítélet elvesztése milyen mértékben és hogyan veszélyezteti a közszolgáltatásokat, illetve felkéri a BKK vezetőségét, hogy egy vészforgatókönyvet dolgozzon ki, hogy 

milyen mértékben kell visszafogni a közösségi közlekedés kapacitását, hogy az állam alkotmányellenes sarkát ki tudjuk fizetni.

Ez még nem jelenti azt, hogy érvényesíteni is kell ezeket, de ha sor kerül rá, akkor nagyjából a mostani kapacitásnak a megfelezését jelentené.