KÖZÉLET

Az utolsó simításokat végzik a színházi megállapodáson


A szokásos, fővárosi közgyűlést megelőző háttérbeszélgetésén Kiss Ambrus beszámolt arról, megkezdik a kísérletezést, hogyan tudnának Rákosrendezőn a magántőke bevonásával kedvező áron kiadható ingatlanokhoz jutni, valamint beszélt panelfelújítási programról és a színházak helyzetéről is.

A háttérbeszélgetést Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója két, a lakhatási válság enyhítésére, a lakhatási körülmények javítására szolgáló előterjesztés bemutatásával kezdte, ám előtte még emlékeztetett, hogy

a fővárosnak járna uniós forrás, amely lakhatásra, lakásügynökségre, lakások felújítására, lakhatási garanciaprogramra szolgálna, csakhogy el vannak zárva tőle.

Gulyás Gergely ugyan 2024-ben azt mondta, hogy a pályázatokat meg fogják jelentetni, de azóta sem tették meg.

Az egyik előterjesztésben a magántőke bevonásának lehetőségeivel való kísérletezésre kérnek felhatalmazást. A városvezetés megvizsgálta, mit lehetne a főváros tulajdonában lévő telkekkel kezdeni, hogy ezekből valamilyen módon megfizethető lakhatás szülessen a budapestiek számára. 226 felépítmény nélküli ingatlanja van a fővárosnak, ezek közül választottak ki ötöt, amik szóba jöhetnek pilotprogramként, ahol vagy a kerülettel való megállapodást követően, vagy anélkül már el lehet kezdeni valamilyen lakhatási projektet.

Az egész projektnek az a célja, hogy a rákosrendezői beruházásra már úgy álljanak készen, hogy többféle finanszírozási modellt is kipróbáltak.

A Rimaszombati úti kollégium volt épületével kapcsolatban arra jutottak, hogy amikor meghirdetik a területet, kikötik, hogy a fejlesztés főként lakhatási funkcióval bírhat, maximalizálják a kereskedelmi és irodai funkció méretét 15 százalékban, és megadják a licithez, hogy hány tartós, azaz tízéves bérletet szeretnének ezért a telekért kapni. Ezeket a lakásokat a lakásügynökségen keresztül adnák ki a fővárosi közszolgáltatásban dolgozók részére. A másik 4 telekkel kapcsolatban még nem hoztak döntést.

Rimaszombati
Kép: StreetView/Google

A másik, szintén a lakhatással összefüggő előterjesztés lesz a Budapesti Zöld Panelprogram lebonyolításával kapcsolatos javaslat. Kiss elmondta, hogy a fővárosban 200 ezer paneles szerkezetű lakás van, a budapestiek 28 százaléka ilyenben lakik, amiknek körülbelül a negyede, azaz jelentős része nincs felújítva.

Mint emlékeztetett: 2010-ben megállt a panelfelújítási program hazánkban; a fővárosnak viszont, folytatta Kiss, régi célkitűzése, hogy ebbe valahogyan életet leheljenek.

Az a szándékuk, hogy elindítanak egy programot, amelynek keretében megmutatják, hogy igenis van létjogosultsága a panelfelújításnak.

Abban reménykednek, hogy a magyar kormány is ráeszmél, hogy az uniós forrásokat erre hatékonyan fel tudná használni, hiszen ezek a felújítások nemcsak az ott élőknek, hanem a kis- és középvállalkozásoknak is kifejezetten jó projektek: viszonylag egyszerű technológiát, élőmunkaerőt igényelnek, és nem kell hozzá komoly tőke kapacitás sem.

Ha a közgyűlés jóváhagyja, akkor kiírnak egy pályázatot, ahova olyan társasházak és lakásszövetkezetek nyújthatnak be pályázatot, amelyek legalább 10 lakással rendelkeznek, 1946-1995 között épültek panel, vagy más, iparosított technológiával, és a lakások legalább 70 százaléka magántulajdonban van. A pályázatot lakásszövetkezetek nyújthatják be, első körben a megvalósíthatósági tanulmányra adnak visszatérítendő támogatást, majd az így elkészült tanulmányokkal lehet pályázni magára az épületenergetikai felújításra és az épületek akadálymentesítésére – legalábbis a bejárati szintekére.

Vizafogó
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

Azokban a kerületekben írják ki a pályázatot, ahol az önkormányzat is pénzügyileg hozzájárul. Kiss elmondása szerint több kerület már döntött erről. Ha a közgyűlés elfogadja, és a kerületek is felzárkóznak, akkor a tervek szerint júniusban megjelentetik a pályázati felhívást, és szeptemberben be lehet adni a pályázatokat.

A főváros úgy kalkulál, hogy 3-500 millió között van egy ház felújítása, de nagyon nem mindegy, hogy pontházról vagy sorházról van-e szó, hány emeletesek, satöbbi. Nagyjából 14 milliárd forinttal terveznek.

A közös működtetésű színházakkal kapcsolatban elmondta, hogy a hírekkel ellentétben nem született meg a megállapodás;

egyrészt azért nem, mert ezt a közgyűlésnek el kell fogadnia, másrészt a szöveget még egyeztetik – bár már valóban az utolsó simításokat végzik rajta. Kiss azt reméli, hogy rövidesen benyújtják.

A megállapodásról annyit tudott elmondani, hogy az öt színház, amik eddig is a főváros tulajdonában és finanszírozásában voltak (Katona, Radnóti, Örkény, Városmajori Szabadtéri, Trafó), továbbra is megmaradnak, a hét, fővárosi tulajdonú, de állami finanszírozású színházak (József Attila, Báb, Kolibri, Madách, Új, Víg és Margitszigeti Szabadtéri) is megmaradnak az eddigi kategóriában.

Örkény
Kép: Örkény Színház

Abban is megállapodtak, hogy ahogy eddig is, az állam továbbra is támogatja a független színházakat, a Budapesti Fesztiválzenekart, és megmarad a Centrál támogatása is.

Azt is mondhatnánk, hogy a megállapodás nagyon sok tekintetben az előző megállapodás meghosszabbítását jelenti.”

Egy dolog bekerült a megállapodásba, bár Kiss nem nevezné újdonságnak, hogy a viharos igazgatóváltáson átesett Kolibri színház művészeti profilja nem változhat meg, továbbra is csecsemő, gyermek és ifjúsági színháznak kell maradnia. Ezzel szeretnének megnyugtatásul szolgálni mind a Kolibrit szeretők, mind a dolgozók számára is, hogy nem engedik a profilváltás, de – tette hozzá Kiss – Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter se szeretné.

És bár a megállapodás elhúzódott, az állam az átmeneti időben is biztosította a forrásokat az intézmények számára, tehát likviditási problémákról nem tudnak.

A főváros az öt színháza esetében egyébként 48 százalékkal emelte a támogatás összegét, az állam most átlagosan 28 százalékos emelést hajtott végre a hét színház esetében. A városvezetés újra a közgyűlés elé viszi a Pro Cultura Urbisszal kapcsolatos előterjesztést, ami lényegében egy 150 milliós színházi támogatási alap létrehozásáról szól.