A padok elhasználódtak, esedékessé vált a felújításuk, esetleg cseréjük. A II. kerület akár 150 ezer forintot is ad egy jó ötletért.
A II. kerületi önkormányzat május 20-án, kedden meghirdette a Széll Kármán tér ülőfelületeinek megújítását célzó ötletpályázatát. Ahogy Őrsi Gergely, kerületi polgármester írja, jól látható, hogy a padok cseréje esedékessé vált, amihez a felsőoktatási intézmények hallgatóitól várnak ötleteket.
A tervek elkészítése során a feladat a meglévő ülőfelületek megújítása vagy új ülőfelületek tervezése. A tervek elkészítése során prioritást élvez
a költséghatékony technológiák alkalmazása,
valamint a fenntarthatósági elvek figyelembevétele.
A pályaműveket díjazzák is, a legjobb pályamű 150, a második helyezett 120, a harmadik helyezett 100 ezer forintot nyerhet. A pályaművek benyújtásának határideje 2025. június 30, az eredményhirdetés időpontja 2025. július 15.

A Széll Kálmán teret körülbelül tíz évvel ezelőtt újították fel, a munkálatokat 2015. január 12-én kezdték meg, a teret végül 2016. május 10-én adták át.
Ahogy itt is összefoglalták, a metróépületet a vázszerkezetének kivételével teljesen visszabontották, majd egy modern arculatú, könnyed hatást keltő, tágas üvegfalú létesítménnyé alakították át, a kereskedelmi funkciókat a téren épült új szolgáltatóépületbe, valamint a Széll Kálmán tér déli részén található, szintén új támfalépületbe helyezték át.
Az autóbusz-végállomásokat és a villamosmegállókat az utasok szempontjait előtérbe állítva, a teret határoló utakat és a villamosvágányok nyomvonalát pedig a korábbihoz hasonló módon, de részleteiben jobban átgondolva alakították át. A tér a biciklisek számára is minden irányban kényelmesen és biztonságosan átjárható lett.
A korábbi csupasz betonfelületek helyett jelentősen nőtt a zöldfelületek aránya, többek között 182 darab új fát is telepítettek a térre, és ahogy az akkori fővárosi beszámolóban fogalmaznak: a téren áthaladóknak és az itt várakozóknak esztétikus közösségi bútorok és zöldfelületek kínálnak pihenési lehetőséget.
Mindez elvileg 5,3 milliárd forintba került.
Az átadást követően több probléma is akadt,
újra kellett programozni az órát, kiszáradtak a fák, javítani kellett a vízelvezetést, csúszásmentesíteni kellett a burkolatokat, cserélni kellett a villamosvárók ülőhelyeit. A 85 millió forintba kerülő, burkolatba süllyesztett LED-es fényhálót az átadás után néhány nappal már le is kapcsolták, és már nem is fogják visszakapcsolni.
A Széll Kálmán tér ügyét Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője dobta be újra a köztudatba. Vitézy már a tér átadását követően egy évvel, Tarlós István főpolgármestersége alatt is szidta az állapotokat.
A BKK egykori vezére egy éppen nyolc évvel ezelőtti, 2017 májusi posztjában is már arról írt, hogy a tér állapota a „szokásosnál is kiábrándítóbb”, dombokban állt a szemét, a nyilvános vécé nem működött, elmondása szerint egyébként azért, mert a Fővárosi Önkormányzat az egyik fővárosi közszolgáltatót se jelölte ki üzemeltetőnek.
2025 januárjában aztán arról kérdezte immár Karácsony Gergelyt, hogy miért nem javítják a korhadt padokat a téren, és hogy mikor történik meg az utcabútorok cseréje vagy javítása.
A válaszában Karácsony azt írta, hogy a Széll Kálmán téri utcabútorok, amiknek esztétikusságát a felújítás után még ki is emelték, köszönhetően az anyaguknak, a konstrukciójuknak, illetve annak, hogy egyedileg tervezték őket,
az átlagosnál nehezebben fenntarthatóak.
Bár az utcabútorok üzemeltetői, a Budapest Közút Zrt. és a BKM Főkert Divízió a lehetőségeikhez képest törekedtek arra, hogy használatra alkalmas állapotban tartsák őket, azonban az egyedi konstrukcióból származóan előrelátható volt, hogy idejekorán tönkre fognak menni.
„Illetékes szakcégeink részéről a korábbi években több alkalommal is megtörtént a fafelületek kezelése, azonban a tartóelemek ennek ellenére is szétnyíltak a ragasztásoknál” – magyarázta Karácsony.
A padok állapotának teljeskörű felmérése egyébként megtörtént, a felújításuk, illetve szükség szerinti cseréjük szerepel a tervezett feladatok között, azonban figyelemmel a főváros jelenlegi költségvetési helyzetére, egyelőre nem az elsődlegesen finanszírozandó feladatok között.
A II. kerület viszont, jelentették be április 16-án, vállalta, hogy nemcsak
finanszírozza a köztéri bútorok felújítását,
hanem egy ötletpályázatot is kiírnak, hogy jól karbantartható és szép darabok kerüljenek Budapest egyik legfontosabb terére.
Mint Őrsi a legutóbbi posztjában írja, tudják, hogy a téren sok II. kerületi is közlekedik, és hogy sok tennivaló gyűjt össze, ezért is van az, hogy a nagytakarításokba is besegítenek. „Tervezz új ülőbútort, adj be pályázatot, hozzuk helyre együtt a padokat” – biztatja hallgatókat.
Mint fentebb is röviden említettük már, a bírálati szempontok között szerepel, hogy a pályázatban szereplő ötletek minél jobban kihasználják a jelenlegi adottságokat, minél inkább érvényesüljenek bennük az ökológiai, fenntarthatósági elvek, minél olcsóbban kivitelezhetőek legyenek, és hogy mindemellett azért jól illeszkedjenek a tér arculatához.