A polgármester beszámolója szerint Budapest belvárosába az ország minden pontjáról érkeznek a palackvadászok a turisták és az átutazók miatt, akik nagy eséllyel nem váltják vissza a palackokat, hanem kidobják azokat.
A VI. kerületi önkormányzat szigorít a kukák kihelyezésének szabályain, hogy mérsékeljék a palackvadászok okozta károkat, jelentette be Soproni Tamás, polgármester. Az új szabályozás értelmében a társasházak
a szemétszállítás előtti napon csak este 8 után tehetik ki a kukáikat, melyek másnap 13 óráig lehetnek az utcán.
Az önkormányzat ad némi türelmi időt a társasházaknak, de ha valahol többszöri felszólítás után sem követik az új szabályozást, akár 200 ezres büntetést is kiszabhatnak. A rendészeik figyelmeztető matricákat helyeznek azokra a kukákra, amelyek nem a megszabott időkeretben vannak az utcán.
Ezt kiegészítve májustól a köztisztasági cégük a polgárőrséggel kiegészülve járőrszolgálatot szervez a lakossági hulladékszállítási napokat megelőző éjjelen, hogy nagyobb eséllyel tudjanak fellépni a kukákat rongálókkal szemben, és mint Soproni fogalmaz, csökkenteni tudják a MOHU által generált károkat.
Az ún. éjszakai kukakommandó első bevetése a polgármester beszámolója szerint már meg is volt;
az önkormányzat takarítói és a polgárőrség több palackvadászt is figyelmeztettek, és volt, akivel visszapakoltatták a kiborított kukát.
Ezenfelül közel egy teherautónyi illegális szemétet gyűjtöttek össze, csaknem 100 kuka körül tettek rendet, de találtak illegálisan nyitva tartó kocsmát is.
A polgármester beszámolója szerint Budapest belvárosába az ország minden pontjáról érkeznek a palackvadászok a turisták és az átutazók miatt, akik nagy eséllyel nem váltják vissza a palackokat, hanem kidobják azokat. A helyzet odáig fajult, hogy a gyűjtögetők nemcsak közterületi hulladékgyűjtőket és a házak elé kihelyezett kukákat rongálják meg folyamatosan, hanem a házak udvarára is bemennek, ha kell, erőszakkal is.

A palackozáshoz kapcsolódó szabálysértések, bűncselekmények felderítésében Soproni a rendőrség segítségét is kéri, és elvárja a kormánytól a szociális ellátórendszer erősítését, „hiszen elfogadhatatlan, hogy rengeteg embernek a palackvisszaváltás jelenti a megélhetést”.
A valódi megoldásból szerinte a rendszer működtetéséből komoly bevételekre szert tevő MOHU-nak is ki kellene vennie a részét
például azzal, hogy az érintett önkormányzatoknak a palackgyűjtés okozta köztisztasági problémák feltakarításából fakadó költségeit megtéríti.
2024 októberében komoly vihart kavart, amikor a rendőrség bejelentette, hogy a palackozás szabálysértésnek minősül, és jelentős összegű bírsággal, sőt akár elzárással is sújtható. Az üggyel kapcsolatban még Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter is megszólalt, és abszurdnak és igazságtalannak nevezte, ha megbírságolják azokat az embereket, akik a köztéri kukákból újrahasznosítható, 50 forintért visszaváltható palackokat vesznek ki.
A rendőrség kiadott aztán egy közleményt, amelyben arról írtak, hogy a céljuk „nem a büntetés, hanem a társadalmi normák és a békés együttélés biztosítása”, és hogy aki „a mások által kidobott visszaváltható palackokat összegyűjti, és elviszi a gyűjtőpontra, nem büntetést, hanem tulajdonképpen köszönetet érdemel”.
A Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) igazgatója is már akkor arról beszélt, hogy ő tud olyanokról, akik vidékről járnak fel palackozni. Olyan jelzések is érkeztek, hogy vannak, akik nagy tételben felvásárolják harminc forintért a palackokat, majd maguk váltják be ötvenért, sőt arról is hallattak, hogy
a jó találati esélyekkel kecsegtető belvárosi helyszíneket már leosztották egyesek maguknak, és elzavarják a többi gyűjtögetőt.
Az ügyre reagálva még abban a hónapban, 2024 októberében 5000 forintos limitet vezetett be a visszaváltó automatáknál a MOHU, a gépek maximum ekkora értékben adnak ki vásárlási utalványt is.

Szabó Andrea szociológusa jelenséggel kapcsolatban azt mondta a Telexnek, hogy a szociálpolitika visszásságait jelzi, hogy tömegek kénytelenek jövedelmeiket kiegészíteni a palackvisszaváltásból.
A szegénységet ugyan nem fogja felszámolni, de segíthet valamivel elfogadhatóbb körülményeket teremteni, hogy
a Budapesti Közművek FKF köztisztasági divíziójának munkatársai palackgyűjtőket helyeztek ki a város számos pontján.
A Fővárosi Önkormányzat négyféle változatot tesztel, amikből összesen 80 darabot szereltek fel. Ahogy akkor is írtuk, nyugati nagyvárosokban – például Göteborgban – is találkozhatunk az utcai szemetesekre utólag felszerelt palacktartókkal. A BKM folyamatosan gyűjti a kísérleti palacktartók üzemeltetési tapasztalatait.