Egy új vitaszínházzal készül az Utcajogász Egyesület, amit az április végi Utcajogász Maraton részeként mutatnak be, és amelynek fókuszába a szociális ellátások problémája került. Mik a segélykilátások? Mi alapján lehet eldönteni, hogy ki a rászoruló? Mire számíthatnak azok, akik kiszorultak ebből a körből? Szakértőként az Utcajogász Egyesület tagjai is felszólalnak.
Az Utcajogász Egyesület április 25-én, a hónap utolsó péntekén maratoni, meghosszabbított ügyfélfogadást tart a Blaha Lujza téren, mert az elmúlt évek alapján az a tapasztalatuk, hogy a kilakoltatási moratórium lejártával mindig sokan fordulnak hozzájuk.
2025-ben már ötödik alkalommal készülnek április végén meghosszabbított ügyfélfogadással, és várják mindazokat,
- akiknek lakhatási jogi vagy szociális jogi ügye van,
- akikkel szemben követelést hajtanak be vagy,
- akik ellen azért indult szabálysértési eljárás, mert hajléktalanságban élnek.
A 2023-as Utcajogász Maratonnal kapcsolatban például azt írták, azt történt, amire számítottak: „délután kettőtől este nyolcig a szokottnál is több ügyfél érkezett hozzánk a maratoni napon –
jogászainknak egy percnyi pihenőjük sem volt”.
Ez egyszerre töltötte el őket örömmel és szomorúsággal. Örömmel azért, mert úgy tűnik, egyre többen vannak, akik értesültek róla, lehet tőlük tanácsot, segítséget kérni. Szomorúsággal pedig azért, mert tapasztalataik szerint egyre többen vannak azok is, akiknek szükségük van a tanácsukra, segítségükre.
A 2024-es Utcajogász Maratonnal kapcsolatban is sajnos hasonlóan tudtak fogalmazni. Mivel ügyeik száma az elmúlt évben, a gazdasági válság miatt radikálisan megnőtt, akkor is a szokásosnál is jóval több ügyfélre számítottak, hiszen ebben az időszakban sok család kap levelet a végrehajtótól, amelyben az kitűzi a kilakoltatás időpontját.
Az utcajogászok azt kérték az ügyfeleiktől, hogy hozzanak magukkal minden, az ügyükre vonatkozó iratot a Blaha Lujza térre, mert hatékony segítséget csak így tudnak nyújtani.
Az Utcajogász Maratonnal a legfőbb céljuk, hogy minél több rászorulónak segítsünk a jogérvényesítésben, ugyanakkor fontos céljuk az is, hogy felhívjuk a figyelmet a lakhatási válságra, hiszen éppen
április 30-án ér véget a kilakoltatási moratórium,
azaz május 1-től újra bárki kilakoltatható.
Ahogy a Periféria Központ egy 2024-es tanulmányban írja, Magyarországon lakhatási válság van. 2-3 millió embert érint a lakhatási válság valamilyen formája, milliók élnek rossz minőségű lakásokban, a lakásárak, illetve a lakbérek pedig egyre inkább elszakadnak a társadalom többségének a bérszínvonalától.
A rendszerváltáskor még minden ötödik lakás állami bérlakás volt. Azóta az önkormányzati bérlakásszektor egyre inkább zsugorodik, egyre kevesebbeknek nyújt lakhatási megoldást. A központi kormányzat ráadásul kifejezetten bérlakásellenes, annak ellenére, hogy egyre többek számára elérhetetlen a saját tulajdonú lakás.
A maratont megelőzően, március 24-én új vitaszínházi előadással is készül az egyesület. Az első vitaszínházi előadásunk sikerén felbuzdulva úgy döntöttek, létrehoznak egy új előadást, a Segélykilátást, amelynek
fókuszába a szociális ellátások problémája került.
Hogy mik a segélykilátások? Mint itt megfogalmazzák, az állam úgy tűnhet, szívesen ad támogatásokat és kedvezményeket, ám gondosan megválogatja, mely társadalmi csoportok érdemesek a támogatására. Mindennek pontos jogi feltételei vannak.
De mégis mi alapján lehet eldönteni, hogy ki a rászoruló? Mire számíthatnak azok, akik kiszorultak ebből a körből, akiknek már éppen hogy, vagy annyi sem jut? A vitaszínház során színházi jelenetekkel emelnek egy-egy fontos témát, hogy aztán alaposan megvitassák.
Szakértőként az Utcajogász Egyesület tagjai is felszólalnak, akiknek a résztvevők közvetlenül is feltehetik a kérdéseiket.
Ahogy a jogsegélyük, úgy az előadásuk is küszöb nélküli, teljesen ingyenes, csak regisztrálni kell rá, amit erre a linkre kattintva lehet megtenni.
Az ügyfélfogadás után az Utcajogász Maraton ezúttal is az Aurórában folytatódik, ahol az utcajogászok sütivel várnak mindenkit.
Sütizz és ismerkedj velünk az Aurórában!”
A 2010 óta működő Utcajogász idén is arra biztat mindenkit, hogy támogassa az egyesületet az adója 1 százalékával. Az egyesület minden pénteken, délután 3-5 óra között a Blaha Lujza téren tart ügyfélfogadást, ahol ingyenes jogi segítséget nyújt a lakhatási és szociális jogok területén rászorulóknak.
Ahogy az Énbudapestem megírta, az Utcajogászt választották a budapestiek 2022-ben Az Év Fővárosi Civil Szervezetének.
(Kiemelt kép: Utcajogász)