KÖZÉLET

Karácsony Gergely: „Budapest továbbra is a szabadság és a szolidaritás városa”


A főpolgármester a Városháza évnyitó városdiplomáciai fogadásán köszöntötte a diplomáciai testület tagjait, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban.

Karácsony Gergely az új ciklus célkitűzései kapcsán a nemrégiben elhunyt Jimmy Carter amerikai elnököt idézte: „Alkalmazkodnunk kell az idők változásához, de ragaszkodnunk kell az örök időkre szóló elvekhez!” „Budapest születése óta a szabadság, a szolidaritás és a sokszínűség városa. Hiszünk ezekben az értékekben és ezeknek az értékeknek az érvényesítéséhez keresünk barátokat a nemzetközi kapcsolatainkban" – tette hozzá a főpolgármester.

Budapest továbbra is értékalapú városdiplomáciát folytat. Manapság a világ egyre több pontján mondják azt a politikusok, hogy a politikát, főleg a külpolitikát nem értékekre, hanem az érdekekre kell alapozni.

Azt mondják az értékek a széplelkeknek valók, a politikusoknak erős kézzel az érdekeket kell megragadniuk. Ez veszélyes tévedés, ugyanis ha a politika szembeállítja egymással az értékeket és az érdekeket, akkor valójában a hatalom érdekeit képviseli a közérdekkel szemben. 

„Budapesten hiszünk a szabadságban" – hangsúlyozta Karácsony, hozzátéve, hogy 2019-ben itt jött létre a Pact of Free Cities megállapodás Prága, Pozsony és Varsó főpolgármestereivel. Ennek célja az volt, hogy világossá tegyék: városaik őrzik a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság értékeit egy olyan korban, amikor a nemzeti kormányok késztetést éreznek arra, hogy háttérbe szorítsák ezeket. Mára a Pact a világ egyik legjelentősebb városi szövetségévé vált, amelynek 38 tagja van a világ minden tájáról. 

A polgármester megjegyezte, hogy közben Budapest küzdött a szabadságáért a magyar kormánnyal szemben is. „Egyszerre van szimbolikus és nagyon is kézzelfogható jelentősége annak, hogy tavaly a magyar Alkotmánybíróság a magyar alaptörvénnyel és a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájával ellentétesnek ítélte a fővárost érintő kormányzati elvonásokat. A főváros vezetése várja a bíróság döntését, amely ezen iránymutatás alapján megerősíti a város pénzügyi autonómiáját.

Budapest a következő években is kiáll a szabadságért és a demokráciáért, 

és partnereivel közösen az elkövetkező években is várja vendégeit a Budapest Fórumon. Az idén ötödik alkalommal megrendezendő konferencián továbbra a demokrácia fenntarthatóságának kérdéseit vitatják meg" – mondta Karácsony Gergely.

A szolidaritás jelentőségét hangsúlyozva a főpolgármester köszönetet mondott azoknak a városoknak, nemzetközi és hazai szervezeteknek, amelyek tudásukkal és erőforrásaikkal segítették védekezést a Covid-járvány idején. Ami hozzájárult ahhoz, hogy Budapest kiválóan helyt állt a védekezésben. Budapest szolidáris az ukrán néppel, amely az orosz agresszió áldozatává vált, a Városházán felismerik a különbséget a tettes és az áldozat között. A háború kitörése óta elsősorban a főváros látja el a Budapestre érkező menekülteket, az ebben való segítségnyújtásban pedig külön köszönet illeti a nemzetközi partnereket, különösen az UNICEF-et az együttműködésért. Budapest támogatta testvértelepülését, Beregszászt, és visegrádi polgármester-társaival együtt Karácsony Gergely is ellátogatott Kijevbe. 

Karácsony
Kép: Meresz Márton/Énbudapestem

„A 21. században várost építeni jelentős mértékben a közösségek építését jelenti. Azért dolgozunk minden nap, hogy erősítsük a városunkban a társadalmi kohéziót, hogy Budapest minden itt élő közös otthona lehessen. Többek között annak a közel százezer embernek, akik külföldről érkeztek városunkba. A szolidaritás azt is jelenti számunkra, hogy szolidárisak vagyunk azokkal a generációkkal is, akik még meg sem születtek. Nekünk kell elindítanunk azokat a változásokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy a városunk, a hazánk, a bolygónk a jövőben is élhető maradjon.

Budapest elkötelezett a zöld átállásban, tagja az Európai Bizottság kiemelt programjának, a 100 Klímasemleges Város Missziónak. A szolidaritás és a fenntarthatóság értékeit csak együttesen lehet megvalósítani. Egyszerre kell képviselnünk azokat, akik félnek a világ végétől és azokat, akik félnek a hónap végétől

– hangsúlyozta Karácsony Gergely.

A beszédben elhangzott, hogy Budapest hisz a partnerségben és az együttműködésben, hiszen a város nagyszerűsége a sokszínűségében rejlik. Történelme az egyesítések története. Pest, Buda és Óbuda 152 évvel ezelőtti egyesítésével, majd 75 évvel ezelőtt további 23 település integrálásával jött a mai sokszínű Budapest. Amit méltán nevezett Ferenc pápa a hidak városának. Hidak a Duna felett. Hidak az emberek között. Ez Budapest: híd Magyarország és a világ között. Mindemellett éppen az Európai Unió partnerségi alapelve segített abban, hogy a főváros is részesedhessen a Magyarországnak járó európai forrásokból. A partnerség fontos intézménye a főváros számára a Budapest Global együttműködés is, amely 18 magyar és nemzetközi nagyvállalattal és 3 egyetemmel közösen dolgozik azért, hogy Budapest megőrizze versenyképességét a világban.

Karácsony
Kép: Meresz Márton/Énbudapestem

Karácsony szerint a szabadság, a szolidaritás és a sokszínűség a város alapértékei, Budapest akkor fejlődött, amikor ezek az értékek érvényre jutottak. És azok voltak a legszörnyűbb idők, amikor ezeket lábbal tiporták. „Nyolcvan évvel ezelőtt nem csak a Duna feletti hidakat rombolták le, de a gyűlölet lerombolta az emberek közötti szolidaritást is. A második világháború előtt budapestiek negyede zsidó származású volt, akik alapvető szerepet játszottak Budapest metropolisszá válásában. Bár a holokauszt alatt rettenetesen szenvedtek, és sokukat meggyilkolták, büszkék vagyunk arra, hogy ma is Európa egyik legnagyobb zsidó közössége él biztonságban városunkban" – emlékeztetett a főpolgármester.

Szabadság, szolidaritás, sokszínűség.

Karácsony Gergely ígérete szerint az új ciklusban is ezen értékek mentén folytatják a város építését, majd Ferenc pápát idézte, aki szerint Budapest egy olyan ország központja, amely ismeri a szabadság értékét, és amelynek, miután nagy árat fizetett a diktatúrákért, az a küldetése, hogy őrizze a demokrácia kincsét és a béke álmát. 

„A világ ma ismét tele van feszültséggel. A demokrácia sok helyen hanyatlik, a fegyveres konfliktusok pedig egyre nagyobb méreteket öltenek. Úgy gondoljuk, hogy a világ válságaira könnyebb helyi szinten választ találni. Ha globálisan gondolkodunk és helyben cselekszünk. És ha ragaszkodunk – ahogy azt Carter elnök úr javasolta – az örök időkre szóló elvekhez” – zárta köszöntőjét a főpolgármester.