KÖZÉLET

Köztulajdonba került a közvilágítás


A főváros 100 százalékos tulajdonába, tehát köztulajdonba került a budapesti közvilágításért felelős cég. A Budapesti Közművek (BKM) megvásárolta az E.ON tulajdonrészét a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft.-ben. 

Amint az a BKM közleményében olvasható: a vásárlás a Budapesti Közművek hatékony működéséből származó megtakarításból jöhetett létre. „A több mint 4 milliárd forintos vételárat a Budapesti Közművek a napokban kifizette az E.ON-nak – a megtakarítás a »Stadtwerke modell«, a budapesti közszolgáltató cégek egységes és hatékony működésének és működtetésének köszönhető".

2023.
Kép: Neményi Márton/Képszerkesztőség

A Fővárosi Önkormányzat és az akkori ELMŰ között 2001-ben kötött szindikátusi szerződés eredményeként jött létre a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft., 50-50 százalékos tulajdoni részesedéssel. (Az ELMŰ időközben E.ON tulajdonba került, így a tranzakció a Budapesti Közművek és az E.ON között zajlott le.) A társaság Budapest területén nyújt köz- és díszvilágítási szolgáltatást, 

üzemelteti a 80 ezer lámpaoszlopon elhelyezett közel 190 ezer lámpatestet, a 6 ezer km hosszú vezetékhálózatot és a főváros, illetve a kerületek tulajdonában lévő további berendezéseket. 

„Európában a városi közvilágítás mára fejlődésének új szakaszába lépett, melynek fő hajtóereje a műszaki innováció és az energiahatékonyság. Ez a városüzemeltetés számára is új lehetőségeket jelenthet, építve a dinamikusan fejlődő digitális alapú szolgáltatásokra. Ennek megfelelően a közvilágítási hálózatokra épülő infrastruktúra a fejlesztések révén a nagyvárosi lakosság számára már nem pusztán fényt biztosít, hanem egyre inkább energetikai, telekommunikációs, mobilitást támogató szolgáltatásokat, valamint biztonsági és egyéb civilizációs funkciókat is nyújt” – fogalmazta meg közleményében a BKM, hozzátéve, hogy

a dísz- és közvilágítás mára egyfelől városképformáló tényező, másrészt turisztikai vonzerő, de legfőképp a köz- és közlekedésbiztonság szerves része.

A Fővárosi Közgyűlés 2024. márciusában hozta meg döntését, melyben a Közgyűlés ellenszavazat nélkül, egyhangúlag jóváhagyta a Budapesti Közművek számára a BDK Kft.-ben történő részesedésszerzést, azaz az E.ON 50 százalékos tulajdonrészének megvásárlását.

Batthyány
Kép: Legát Tibor/Énbudapestem

A 4 239 milliárd forint értékű ügylet nem igényelt a Fővárosi Önkormányzat részéről tőkebefektetést, annak forrása ugyanis a Budapesti Közművek létrehozásával elért hatékonyság-növelésből fakadó 2023. évi adózott eredmény volt. „Az akvizíció összhangban van a főváros stratégiai céljával, a városüzemeltetés szempontjából meghatározó városi infrastruktúrák, közszolgáltatások minél szélesebb körének tulajdonban tartásával, azok összehangolt működtetése és fejlesztése érdekében” – írja a BKM, idézve Karácsony Gergelyt:

– Van jó megoldásunk arra, hogyan működtessük a világítást olcsóbban, hatékonyabban, és úgy, hogy minden egyes fillér a budapestieket szolgálja

– mondta a főpolgármester.

A tulajdonszerzést a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, valamint a Gazdasági Versenyhivatal is jóváhagyta. A vételárat a Budapesti Közművek az elmúlt napokban a korábbi tulajdonos E.ON részére kifizette. A Budapesti Közművek számos hazai és uniós forrást tervez megpályázni az energiatakarékos berendezések beépítését és a digitalizációt célzó közvilágítási rendszer fejlesztése érdekében.

A
Kép: Németh András Péter/Képszerkesztőség

A fővárosi közvilágítás 2025. január 1-jétől leválik az E.ON informatikai, irányítási, ügyfélszolgálati és telephelyi infrastruktúrájáról és a Budapesti Közművek már meglévő saját tulajdonú ingatlanaiban, informatikai rendszereiben, egységes ügyfélszolgálatában fog tovább működni.

A BKM égisze alatti működtetés megteremti azokat a kereteket, melyek az európai nagyvárosok által követett fejlődési pályát Budapest számára is realitássá teszik. A Budapesti Közművek működésével adott az a rugalmas modell, amely továbbra is biztosítja a BDK számára a nagyvállalati szakmai és irányítási know-how-t, az ország egyik legmodernebb vállalatirányítási informatikai rendszerét, a gazdaságos működtetéshez szükséges üzemméretet. Az integrált közmű társaság FŐTÁV Távhőszolgáltatási Divíziójában rendelkezésre áll az energetikai szaktudás és munkakultúra, mely fontos tényező az energetikai jellegű alapinfrastruktúrák működtetéséhez és ezek jól kiegészítik a közvilágításban dolgozó szakemberek tudását.