A Budapesti Közművek (BKM) 20-20 közterületi palacktartót helyezett ki a főváros frekventált közterületein. A prototípus-eszközöknek a BKM viseli gondját, és ellenőrzi őket. A 90 napos tesztüzem után pedig jelentést készít az üzemeltetés tapasztalatairól.
A palacktartók kihelyezésének okairól, előzményeiről a Budapest Városháza Facebook-bejegyzésében olvashatnak bővebben, de a poszthoz egy rövid videó is készült, amelyben Varga Csaba, a BKM köztisztasági főigazgatója mutatja be az eszközt.
"Ez a palacktartók első prototípusa, amely oszlopra szerelhető négy palacktartóból" -- mondja főigazgató, külön is kihangsúlyozva, hogy a palack ma már nem szemét, hanem értéket képvisel, darabonként 50 forintot. Varga Csaba szerint mindez zavart is okozott, mivel azóta a a társasházak lakói gyakran szembesülnek azzal reggel, hogy a kukákat feltúrták.
"Emiatt is nagyon fontos ez a prototípus, amit felszerelünk Budapest számos pontjára. Hogy az állampolgár ne dobja el az utcán, ne a kukába helyezze, hanem a palacktartóba. Akinek nem kell a palack, az beleteszi, akinek pedig szüksége van rá, az kiveszi"
- jegyzi meg a fóigazgató.
A palacktartók kihelyezését megelőzően a BKM részére több szakmai és civil javaslat is érkezett arra vonatkozóan, hogy a közterületi hulladéktól elkülönülten legyen lehetőség az immár értéket képviselő visszaváltható palackok gyűjtésére. A Budapesti Közművek szakemberei a közterületi palackgyűjtők tervezésekor az alábbi szempontokat érvényesítették:
- A tartóeszközről egyértelműen megállapítható legyen, hogy kizárólag a DRS (Deposit Return System) rendszer keretében visszaváltható palackok elhelyezésére szolgál;
- Kialakítása a legkevésbé legyen alkalmas arra, hogy egyéb hulladékokat
helyezzenek el rajta vagy benne;
- A tartóeszköz nem akadályozhatja az oszlopon telepített, meglévő hulladékgyűjtő
edények ürítését, üzemeltetését, tisztítását, cseréjét.