Az Európai Hulladékcsökkentési Hét idei tematikája mindenkit érint, aki rendszeresen vásárol és fogyaszt élelmiszert mondjuk létfenntartás céljából. Kivétel nincs, megoldás több is van.
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét 2024. november 16-24 között az élelmiszer-hulladékra fókuszál. Az idei program missziója az élelmiszer-előállítás jobbá, környezetkímélőbbé tétele, a fogyasztás csökkentése, az élelmiszer-alapú hulladék ésszerű menedzselése, illetve az ezzel kapcsolatos tudatosságra motiválás Európa-szerte.
Mit is értünk élelmiszerpazarlás alatt?
Az élelmiszerfogyasztás kapcsán keletkező hulladék az összes élelmiszert (beleértve az italokat is) és a kapcsolódó ehetetlen élelmiszer-részeket foglalja magába. Az ilyen típusú hulladék az élelmiszergyártásra, az élelmiszer kis- és nagykereskedelemre, a vendéglátásra és természetesen a háztartásokra egyaránt jellemző.
Sokkoló számok
A durva adatok önmagukban csak bulvárértékkel bírnak, ha nem látjuk, hogy mi is hozzájárulunk a tendenciához, de egyénenként nem teszünk semmit ellene. Pedig tehetünk.
- Az EU-ban 59.2 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik évente, ez lakosonként 132 kg, aminek több mint fele a háztartásokban keletkezik. Eközben 37 millió olyan EU-s állampolgár van, aki nem engedheti meg magának, hogy rendszeresen minőségi ételt fogyasszon.
- Globálisan a megtermelt élelmiszer egyharmada kerül kukába, Európában ezt a veszteséget évi 132 milliárd euróra becsülik. Ezt az egyharmadot ebben az értelemben ráadásul feleslegesen termeltük meg, ami a víz, műtrágya és a földek pazarlásával, kimerítésével járt.
- Azt is tudni kell, hogy az élelmiszer pazarlása felelős az üvegházhatású gázok 8-10 %-ért.
- Globálisan nézve a Föld közel 1.3 milliárd éhező lakosát lehetne jóllakatni az évente kukában landoló étel mennyiségével.
Mit csinálunk rosszul?
- Az élelem egy része még aratás előtt, a földeken tönkremegy, nagy mennyiség a nem megfelelő szállítás vagy tárolás miatt lesz hulladék vagy egyszerűen azért, mert a standardizált csomagolások vagy áruházi polcok miatt változtatni kell a méretén a feldolgozás során.
- Sok étel kerül szemétbe azért is, mert a végfelhasználók vagyis a vásárlók nem értik vagy nem figyelik a lejárati dátumokat, pazarolnak az előkészítés, főzés során, nem megfelelően tárolják az élelmiszert vagy egyszerűen túlfogyasztanak.
Mi is ez?
2009 óta az Európai Hulladékcsökkentési Hét a környezettudatosság szempontjából az egyik legfontosabb hét Európa-szerte. Az idei, 16. alkalommal megrendezett kezdeményezés ugyan csak egy hétig tart, de minden év novemberében lelkes önkéntesek saját akcióötleteiket megvalósítva hívják fel a figyelmet a hulladék-keletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek újrahasználatának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára.
Így küzdhetünk mi
- Akik szeretnék megtudni, hogy mennyi hulladékot termelnek, és hogyan csökkenthetnék pazarlásukat, azok itt regisztrálhatnak egy nemrég indított felmérésre.
- A mentett élelmiszerről és az Élelmiszerbankról itt írtunk.
- A feleslegessé vált, lejáratközeli vagy szezonális termékeket ajánló alkalmazást innen lehet letölteni.
- Budapest élelmezéspolitikai stratégiájáról konferenciát is tartottunk.
- A Maradék nélkül a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal programja, amelynek célja az élelmiszerpazarlás csökkentése.