KÖZÉLET

Karácsony Gergely: „A díszpolgár pedig az, aki hozzátesz Budapesthez"


A főváros napján nyolcan kaptak díszpolgári címet, heten Pro Urbe Budapest díjat, tizenketten pedig Budapestért-díjat. Karácsony Gergely ünnepi beszédében így méltatta Budapest legújabb díszpolgárait.

„Ma Budapest, ez a szabadságához makacsul ragaszkodó város, a legmagasabb kitüntetésével mond köszönetet a szabad embereinek. A polgárról szóló definíciós vitát pedig zárjuk le Saly Noémi szép mondatával: a polgár az, aki hozzátesz a világhoz, a díszpolgár pedig az, aki hozzátesz Budapesthez" - mondta  a főváros napján tartott ünnepi beszédében a főpolgármester, mielőtt személy szerint is köszöntette az új díszpolgárokat.

2024.
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

„Én maradnék inkább egyszerű polgár, mondta egyszer, egy másik kor másik díszpolgári címe kapcsán” – idézte Karácsony  Bródy Jánost, de rögtön hozzátette: nem engedjük meg neki, hogy dísz nélküli egyszerű polgára maradjon ennek a városnak. „Magára vessen, mondanám rajongóként, ha már gitárt vett a kezébe és beleköltözött mindannyiunk fülébe, meg szívébe és lelkébe is, végig követve őt az úton, ahogyan a dühöngő ifjúság érzéseinek tolmácsolójából bölcs, szemlélődő szerző lett” – mondta a főpolgármester, aki Zoboki Gábor építész díszpolgári címét is a díjazottól kölcsönzött idézettel kezdte: „Otthon, igazi otthon akkor lesz a városból, ha az meg van komponálva. Kell hozzá karmester is, tegyük hozzá. Olyan zenész, aki ezt a tehetséget az építészetben gyakorolja” – mondta egykor Zoboki Gábor, amit a főpolgármester azzal egészített ki, hogy „zengenek is városszerte az ő szimfóniái”, a MÜPÁ-tól a felújított Operaházig. „Az érzékenység és kíváncsiság visszhangzik általuk, egy építész, egy nagy építőmester legfontosabb tulajdonságai”.

2024.
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

„A legnagyobb baj az, hogy az elöljáróink még hülyébbek, mint mi vagyunk. Így volt ez mindig, hiába választottuk a legeszesebbet, amint beleült a hivatali székibe, rögtön kezdett hülyülni elfele. Mind. … talán a székekben van valami baj, vagy valami másban” – mondta ezután Karácsony Gergely, ami ugyancsak idézet volt. Méghozzá a Legényanya című filmből, amelynek Pogány Judit volt az egyik szereplője. „Jól tesszük, ha újra és újra meghallgatjuk ezt a monológot, hátha rájövünk egyszer: nem a székekkel van itt a baj. Pogány Juditot kellene tehát néznie és hallgatnia mindenkinek, hogy megbecsüljük a kort, amikor ilyen nagy művészt játszani láthatunk, hogy felfogjuk, micsoda büszkesége Budapestnek” – jegyezte meg a főpolgármester, köszönetet mondva a művésznőnek „hogy bearanyozta a gyerekkorunkat és bearanyozza a gyerekeinkét is, hogy szívvel, lélekkel, hol nevetéssel, hol sírással, mikor mire van szükségünk, azzal tölti meg felnőtt életünket”.

2024.
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

Karácsony Gergely ezután Korniss Péter fotográfust méltatta, aki fényképezőgépével a kezében „soha nem fordítja el a fejét, nem néz félre, hanem megörökíti, ezáltal örökkévalóvá teszi mindazt, amit az eltűnés homályába sodorna a jelenkor, az erdélyi paraszti kultúrától a szabolcsi ingázókig, táncháztól a balettig" – mondta Karácsony Gergely, majd Korniss Závada Pállal közösen jegyzett Egy sor cigány című könyvére emlékeztetett. „Sorsok a tekintetek mögött, néha olyan fájdalmasak, hogy levegőt alig kap az ember, de a leküzdött, túlélt megaláztatásról mesélnek, meg az erőfeszítésről, méltóságról, tehetségről, az identitástudatról és a szeretetről. 

2024.
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

Mindarról, amiért annyi, de annyi csatát vívott tántoríthatatlanul Daróczi Ágnes. Aki ugyancsak díszpolgári címet kapott. „Minden küzdelme arra az igazságra figyelmeztet bennünket, hogy a méltóság egyenlősége, az emberi méltóság visszavonhatatlan joga erősebb kell, hogy legyen, mint bármi más.

Díszpolgári
Kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem

Mi ebben a városban , amely minden szeletében, minden részletében magán viseli a budapesti cigányság munkájának a nyomát, nem feledkezhetünk meg a sorsközösségünkről, hogy a másság helyett figyeljünk az egymásságra inkább” – mondta a legendás kultúraszervezőről Karácsony Gergely, aki „Budapest értő és alázatos hódolójától” Török Andrásról azt jegyezte meg díszpolgári címének okán, hogy „könyvei belőlünk, Budapest-lakókból is Budapest-szerelmeseket faragnak”.

2024.
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

„Nem csak menti a múltat, hanem megbecsüli a jelent is, aki ismerni is, érteni is akarja ezt a várost, hozzá fordulhat bizalommal” – ajánlotta Karácsony Gergely.Két művész nevét is a díszpolgárok között találjuk, de ők már nincsenek közöttünk.  „Amit nem érünk fel ésszel, az rögtön a zseni hanyagsága” – így szól az öreg színész, Benedek Miklós utolsó szerepében, és mi tényleg nehezen érjük fel ésszel, hogy drámától humoreszkig, operettől kabaréig, mennyi mindent kaptunk ettől a hanyag zsenitől. Maradunk tisztelettel, örökké maradunk tisztelettel, drága művész úr” – mondta a főpolgármester, felidézve, hogy Benedek Miklós néhány éve egy olyan színházi zsűrit vezetett, amely Tompos Kátyát díjazta. „Fájóan kevés jutott nekünk a hangból, a bájból, de Budapest egyszer és mindenkorra magához öleli a tehetséget, amellyel megajándékozott bennünket” – emlékezett a fiatalon elhunyt színésznőre Karácsony Gergely. 

Budapest
Kép: Merész Márton/Énbudapestem

 

A 2024-es év fővárosi díjazottjai:

Budapest díszpolgára címben részesült:
- Bródy János, zeneszerző, szövegíró, előadóművész;
- Daróczi Ágnes, kultúraszervező;
- Korniss Péter, fotográfus;
- Pogány Judit, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-, Jászai Mari- és Hazám-díjas színművész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja;
- Török András, várostörténész;
- Zoboki Gábor, Kossuth- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár.
Posztumusz díjat kapott:
- Benedek Miklós, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, színházi rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja;
- Tompos Kátya, Jászai Mari- és Junior Prima Díjas előadóművész.
Pro Urbe Budapest díjat kapott:
- Gőz László, a Budapest Music Center alapítója, igazgatója
- Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezérigazgatója
- Rosenstein Tibor, étteremtulajdonos, séf
- Dr. Talyigás Katalin, szociológus, szociálpolitikus
- Virág Judit Galéria és Aukciósház
Posztumusz díjban részesült:
- Fahidi Éva, holokauszt túlélő, a gyűlöletmentesség hirdetője
- Grétsy László, nyelvész
Budapestért díj kitüntetésben részesült:
- Balogh Jánosné Ibike, óvónő
- Buncsik Ildikó, a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete igazgatója
- Csepeli Munkásotthon Művelődési Ház
- Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központ
- Juhász Gábor, jazzgitáros
- Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár történésze
- NVC alkotócsapat
- Sándor Tibor, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményének nyugalmazott vezetője
- Scherer Péter, Jászai Mari-díjas színész, rendező
- Sodró Eliza, Junior Prima Díjas színművész
- Szöllősy Marianne, helytörténész, az Újpesti Városvédő Egyesület elnöke
- Vass Péter, a Fővárosi Önkormányzat Szombathelyi Idősek Otthona intézményvezetője