És bizonyos esetekben arra jutottak, hogy vannak olyanok is, amelyeket ki kell vágni.
Megkezdik a faápolási munkákat a Gellérthegyen, ami azt is jelenti, hogy kivágják a balesetveszélyes fákat, hogy – mint fogalmaztak – biztonságos környezetet biztosítsanak az arra közlekedők számára.
A favizsgálatot a Főkert szakemberei a Magyar Faápolók Egyesülete által kidolgozott részletesebb, a Radó Dezső munkáját továbbfejlesztő módszerrel végzik. Radó Dezsőről és a munkájáról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
A faápolási munkálatokat és fakivágásokat megelőzően zoológiai vizsgálatokat is végeztek.
A kivágott fákat egy éven belül pótolják.
Az ültetendő fafajok listáját a természetvédelmi területet felügyelő Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai és a Főkert dendrológiai szakértői állítják össze.
Ahogy a favizsgálati eredményeket tartalmazó adatlapok az alábbi linken érhetőek el, ennek megfelelően
összesen 42 fán fognak különböző beavatkozásokat végezni.
A szemrevételezés során a gyökérzet, a törzs és a korona általános állapotát mérték fel. 23 kiszáradt fát kivágnak, míg további 19 fán különböző ápolási munkákat végeznek: gyökérkezelést, ifjítást, koronakurtítást, ápoló metszést, sarjak eltávolítását, valamint seb-, üreg- és odúkezelést.
Mint kiderült, a Magyar Madártani Egyesület munkatársai augusztus utolsó hetében elvégezték a kivágások előtt szokásos zoológiai vizsgálatot, mely fészkelő madarakat nem, de
az egyik fán védett diófacincéreket talált.
Amennyiben balesetveszély nélkül megoldható, úgy ez a fa holtfaként meg fog maradni.
Ha a Gellérthegyről és annak állapotáról hosszabban is olvasna, akkor ezt a cikkünket javasoljuk.
(Kiemelt kép: BKM/FŐKERT)