Nincs kegyelem, undor, hiba, lemondás - szavak az elmúlt hetek nyilatkozataiból. Mára civilek demonstrációt szerveznek Budapesten. Összegyűjtöttük az idevezető út kulcsmondatait.
Két hét telt el azóta, hogy kiderült Novák Katalin kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesének, aki a bíróság szerint segített abban, hogy eltussolják felettese, az igazgató pedofil ügyét. A köztársasági elnök végül lemondott posztjáról. Vele együtt távozott a közéletből Varga Judit, aki korábban igazságügy-miniszterként ellenjegyezte a kegyelmi kérvényt. Február 16-ra az online tartalomgyártók tüntetés szerveztek a Hősök terére. Hogyan jutottunk idáig? Összegyűjtöttük a demonstrációig vezető napok kulcsmondatait:
Február 2. „Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei gyerekotthon pedofil exigazgatóját fedező bűntársnak” – 444.hu
Február 2. „Novák Katalin elnöksége alatt pedofiloknak nincs és nem is lesz kegyelem. A pedofíliával szemben nincs mentség” – Sándor Palota a Telexnek.
Február 6. "Undorodom a pedofíliától, az egyik leggusztustalanabb, legsúlyosabb bűncselekménynek tartom. Az én elnökségem alatt nem volt és nem is lesz kegyelem a pedofiloknak, ez így volt ebben az esetben is" - Novák Katalin köztársasági elnök.
Február 8. „A kormány nevében benyújtottam egy alkotmánymódosítást, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson” – Orbán Viktor miniszterelnök.
Február 8. "A bejelentett Alaptörvény-módosítás a gyermekek még erősebb védelmét szolgálja, ezért Novák Katalin köztársasági elnök jó szívvel fogja aláírni az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt” - Sándor Palota a Telexnek
Február 10. „Hibáztam. A kegyelmi döntés és az indoklás hiánya alkalmas volt arra, hogy kételyeket ébresszen. Itt nincs és nem is lehet kétely. Soha nem adnék kegyelmet annak, aki gyermekeket bántalmaz.” – Novák Katalin köztársasági elnök.
Február 13. „A legkiszolgáltatottabb, tragikus sorsú gyermekeket hagyta cserben az állam, amikor egy bántalmazó intézményigazgatóra bízta őket. A cserbenhagyás után most el is árulták az áldozatokat. A dühünket, a fájdalmunkat, az együttérzésünket szeretnénk ezúton is kifejezni.” – Civilek tüntetésre való felhívása
Közben pártpolitikusok, megmondóemberek, publicisták igyekeztek cikkeikkel, nyilatkozataikkal átkeretezni a történetet. Csak egyet emelnénk ki végezetül: Török Gábor politológus a 24.hu-nak a két hét történéseiről azt mondta, "ha végiggondoljuk az elmúlt tizennégy év botrányait, akkor a kegyelmi ügy benne van a top háromban".