Sörényápolás, szemkörnyéki pakolás, pedikűr, dentálhigiéniai kezelések – igen, ezek mind a négy, a Lánchíd hídfőjét őrző oroszlánok restaurálási munkafolyamatának a részei. De nézzük, mi is történik velük éppen az újpesti műteremben.
Az egyenként tíz tonnánál is súlyosabb (a pontosság kedvéért 12, 6 tonnás) állatok a Lánchíd felújítása miatt augusztusban és szeptemberben hagyták el évszázados őrhelyeiket. Az elszállításukat akkor mi is alaposan dokumentáltuk, és alig vártuk, hogy újra találkozhassunk velük, és megnézhessük, hogyan halad a sorsuk.
Míg a híd felújítását, amit az A-Híd Zrt. végez, naponta látjuk, a nagymacskák azóta az újpesti műhelyben pihennek három darabban, és a restaurátorok aprólékos munkával centiről centire kezelik őket. A később elszállított budai oroszlánok még kint, míg a pestiek már a benti műhelyben élvezik a törődést.
Az oroszlánok anyaga sóskúti mészkő – ez a környezeti hatások miatt előfordul, hogy „elgipszesedik”, azaz megköti a szennyeződéseket, a felszíne pedig elszíneződik. Így első lépésben a szabadban megtisztítják a szobrokat. A különösen szennyeződött részek, mint a sörény hullámai, a szemek környéke, vagy a szájüreg, speciális vegyszeres tisztító pakolást kapnak, amelyeket lefednek egy időre, majd újabb mosás és fertőtlenítés következik.
Ezzel párhuzamosan részletes kártérképet is felvesznek, hogy hol vannak javítandó, cserélendő részek. Egy kalapáccsal végigkopogtatva az oroszlánok testét kiderül, hogy hova kerületek idegen anyagok és kőbetétek, amelyek a korábbi restaurációk nyomai. Azért is kell ilyen részletesen feltárni a korábbi, például a második világháború utáni helyreállítás nyomait, mert anno nem készült részletes dokumentáció róluk, vagy ha készült is, ma már nincsen meg.
A javítások, illesztések nyomait jobbára már alig láthatóvá tette a szennyeződés, de a tisztítás után zavaróan látszik egy-egy korábbi pótlás, javítás helye, a mostani munkálatok során ezeket is cserélni kell majd. Vannak kifejezetten érdekes sérülések is, például az a – feltehetően – 1944/45-ben szerzett „seb” az egyik budai oroszlán combjában, ahol a golyó vájta lyukban a mai napig benne van a töltény lövedék.
Az oroszlánokat az eredeti illesztések mentén szedték szét három-három darabra, de a legkisebb, a hátsó lábakat és az oroszlán farkát (plusz a bojtot!) tartalmazó elem is majdnem három tonnát nyom.
A szobrok az alapos, több körös szabadtéri mosás után kerülnek be a műhelybe, ahol a cicawellness tovább folytatódik. Egy különleges habarccsal itt javítják ki a kisebb hibákat, és már kiválasztottak, sőt használni is kezdték azt a kőkiegészítő anyagot, amely színében is illik az oroszlánokhoz.
Azokat a hiányzó, vagy korábban rossz anyaggal pótolt elemeket építik ezekkel újra, amelyek bizonyíthatóan az eredeti szobor részei voltak, mint például a fogak. Mi éppen a a pesti oldal északi oroszlánjának aprólékos fogépítési munkálataiba leshettünk be. Itt egy szénszálas illesztésre apró lépésekben kenik fel a megfelelő anyagot, hogy az állatok királya visszanyerje rettenthetetlen külsejét. A sarokban figyelő, még szemfogatlan társa közben eléggé jámbor látványt nyújtott.
Ritkán van (pontosabban soha nincs) alkalma az embernek összehasonlítani a Lánchíd oroszlánjait, pláne nem szemmagasságból vizsgálva. Most viszont jól látszik, hogy az oroszlánoknak egyénisége van. Arcban, sörényben, és minimálisan, de a mancsuk tartásában is különböznek, valamint kettő balra, kettő pedig jobbra fordítja picit a fejét. Az egyik restaurátor szerint az is egyértelmű, hogy a négy oroszlán nem teljesen ugyanannak a kéznek a munkája. Ezért nem tudni biztosan, hogy Marschalkó János, vagy egy alkalmazottja kezében volt-e az a faragáshoz használt fogasvéső, aminek a nyomai a mai napig látszódnak.
Az oroszlánok 2022 decemberére, azaz egy év múlva érkeznek majd vissza a Lánchídra, szintén három darabban, és csak a helyszínen lesznek kötőanyaggal összeillesztve. Valamint ekkor kapnak majd egy olyan felületvédelmet is, ami ellenállóbbá teszi őket az időjárás és a nagyvárosi levegő viszontagságai ellen. Csere nincs, mindegyikük az eredeti posztjára kerül vissza, és őrzi tovább a hidat.