Egy kis Lechner Zsolnay-val jöhet? Vagy konzervatívabbnak tetszik lenni, Alpár Ignác legyen inkább? A Belváros – a volt kormányzati negyed – legértékesebb, védettséget élvező történelmi épületeit hirdette meg eladásra kormány, derül ki egy 57 oldalas PDF dokumentumból.
„Budapesten gyakorlatilag végkiárusítást tart a kormány, egyszerre hirdették meg a belváros tucatnyi védett, ikonikus állami tulajdonú épületét eladásra egy MNV honlapjára feltöltött PDF-ben” –kongatta meg a vészharangot Vitézy Dávid posztjában.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Ingatlan prospektus nevű 57 oldalas dokumentuma jó nézelődést és sikeres licitálást kíván minden kedves megtekintőnek és potenciális vásárlónak. Az eladásra szánt épületek között olyan, a világörökségi területen fekvő és Budapest építészeti értékeinek és historikus-történelmi városszövetének kiemelt helyszínei találhatók, amelyeknél kiemelten fontos lenne, hogy egy esetleges magánkézbe kerülés esetén is konszenzus legyen arról, mi lesz a sorsuk, kik és hogyan nyúlnak hozzájuk.
A dokumentumban szerepel a Hold utcai, Zsolnay-cseréppel borított Lechner Ödön tervezte Magyar Államkincstár, ami a magyar építészet egyik kiemelkedően fontos és formabontó épülete. Lechner fantáziája a szigorú megkötések és helyszűke ellenére is szárnyalt, a város legizgalmasabb tetődíszeit itt alkották meg Zsolnayval karöltve 1901-re.
De ott találjuk a közeli József nádor téri az Alpár Ignác tervei alapján épült volt Pénzügyminisztérium műemléki épületét is. „Az épület műemlék, különleges kialakítású terekkel, az előterek és lépcsőházak minden szinten márvánnyal burkoltak. Az épület homlokzata is díszített, szobrai Maróti Géza műhelyében készültek” – emeli ki a prospektus.

A történelmi látkép központi helyén, a Széchenyi téren álló volt Belügyminisztérium hatalmas tömbje is a végkiárusítás egyik eleme lett. „A hatalmas és minden szempontból összetett épületállomány nettó alapterülete mintegy 35.500 m2 nagyságrendet képvisel” – írják.
Lipótváros még megannyi volt kormányzati épülete – sorolja Vitézy – a Garibaldi utcában a korábbi Miniszterelnöki Kabinetiroda, a NAV korábbi központja a Széchenyi rakparton vagy az Akadémia utcai tömbök is most mind szabad prédává váltak
A Podmaniczky-mozgalom frakcióvezetője azt írja: „Elképzelhetetlen bárhol Európában, hogy ilyen meghatározó történelmi épületek értékesítését a világörökségi védelmet élvező belváros közepén a város önkormányzatával való egyeztetés nélkül, bármilyen jövőkép meghatározását mellőzve, egy PDF feltöltésével hozza nyilvánosságra egy állam.”
A listát tovább böngészve azért találunk még izgalmakat, II. kerületi Trombitás úti szecessziós Pikler-villa, az Újpesti volt Árpád-kórház, a Soroksári úton egy egykori malom, a Duna mellett, a Pünkösdfürdő parknál egy 20 000 négyzetméteres telek ingatlannal vagy éppen Népszigeti ház is szerepel rajta. És persze azért értékes balatoni telkeket is árulnak a prospektus szerint, a tihanyi, 18 éve üres ingatlanegyüttest a Kenderföldi úton már 2024-ben kétszer is próbálták eladni, egyre olcsóbban, a tó vonzáskörzetében kastélyokat is árulnak és megvásárlásra ajánlják Magyarország első tájtörténeti és régészeti pihenőparkját – az M3-as autópálya polgári leágazásánál található Archeoparkot. Mégse működik olyan jól egy múzeumi épület egy autópálya lehajtó mellett, úgy tűnik.