KULTÚRA

Nem öncélú játék


Új uszodát álmodtak Kispestre. Pénz még nincs rá, de remélik, egyszer majd lesz. Kinek hogy tetszik?

A kispesti városvezetés hosszú évek gondolkodik azon, hogyan lehetne felújítani a helyi uszodát.

2024-ben végeztek egy állapotfelmérést, és arra jutottak, hogy költséghatékonyabb lenne, ha új uszodát építenének.

Ahogy a szakvélemény tartószerkezeti fejezetében is többek között sorolják,

  • a tanmedence fölötti födém alján és oldalán kisméretű- és hajszálrepedések láthatók,
  • pinceszinten talajnedvesség és a medencékből származó ázás nyomai láthatók,
  • tanmedence oldalfalán és alatta a mennyezeten nagymértékű beton- és betonacél károsodások vannak,
  • galéria szinti vizes helyiségek áztatják az alatta lévő teherhordó szerkezeteket, valamint
  • az egész épület tető rétegrendje, héjalása és annak állapota elégtelen.

Ami pedig az épületszerkezetet illeti:

  • szinte minden tetőszakasszal érintkező fal mentén beázás tapasztalható
  • üzemi és használati víz elleni szigetelés hiányzik
  • medence vízszigetelése hiányzik
  • elöregedett talajvíz elleni szigetelés
  • nincs talajnedvesség elleni szigetelés
  • lábazati vízszigetelés hiányzik
  • a vízzáró vasbeton szerkezetek feltehetőleg nem vízzáró szerkezetek

A közelmúltban elkészült az új uszoda koncepcióterve.

kispesti
Kép: ENTERV Kft./Octogon

Ahogy az önkormányzat is hangsúlyozza, ez még nem jelenti azt, hogy azonnal nekilátnak az építkezésnek. A tervet, mint Gajda Péter polgármester is magyarázta, azért készítették, hogy az esetleges hazai vagy uniós pályázati lehetőségeket el tudják érni. Gajda ezt a ciklus egyik legnagyobb fejlesztési feladatának nevezte.

Az önkormányzat egyébként az ENTERV Kft.-t kérte fel „a XXI. századi igényekhez igazodó új, korszerű uszoda koncepciótervének elkészítésére”. A tervezés során elsődleges szempont volt a meglévő városszerkezethez való illeszkedés, a fenntarthatóság, valamint a lakossági és sportolói igények egyensúlyba hozása, hirdetik ebben a cikkben.

A tervezők éles, diagonális vonalakra és határozott tömegalakításra alapozták a koncepciót. A nagyméretű, „lebegő” tetőszerkezet egyszerre teremt védettséget és nyitottságot, míg az üvegezett homlokzat mögött világos, barátságos belső terek sejlenek fel.

A terv nemcsak egy sportlétesítményt kíván létrehozni, hanem egy közösségi tér új minőségét,

ahol a rekreáció, az egészségmegőrzés és a városi életminőség egymást erősítve jelennek meg. „A forma nem öncélú játék, hanem egy új városi térszervezési logika manifesztuma” – vallják az épületről a tervezők.

A telek jelentősen eltérő karakterű területek találkozásánál fekszik. A Simonyi Zsigmond utcán jelentős ingatlanfejlesztéseket végeztek, a Móricz Zsigmond utca mellett szervizút fut, amellett földszintes garázsok és panelek, a Wesselényi utca családi házas, az ingatlant negyedik oldalról pedig a kispesti Károlyi Mihály Gimnázium határolja.

Ahogy a szaklapban hirdetik, erre a beépíteni tervezett tömegnek is reagálnia kellett:

a Simonyi utca felől induló magasabb és intenzívebben beépítésű épülettömeg a Wesselényi utca felé lecsendesedik a földszintes magastetős épületek felé.

A tervezett beépítés fő eleme maga az uszodaépület, a városi uszodai igényekhez igazodó 25 méteres medencével, illetve a vele egy térben elhelyezkedő tanmedencével. Az épületben egyszerre 500 fő tartózkodhat.

kispesti
Kép: ENTERV Kft./Octogon

 

Szauna- és wellnessvilág is helyet kapott hidegvizes merülőmedencével a medencetérből nyílóan, illetve egy fitneszterem. A földszintre egy bisztrót is beterveztek.

Mivel az uszoda használatának nagy részét az iskolai úszásoktatás, illetve az úszóklub edzései teszik ki, ezért a medenceteret lelátó galériával tervezték, ahonnan a szülők a foglalkozások ideje alatt követhetik gyermekeik fejlődését, írják.

A beépítést egy strandépület is kiegészíti a Wesselényi utca felől. A Simonyi utcai oldalon tartoznak még a tervhez további épületek is, például strandpénztárak és vendéglátóegységek.

Az épületek homlokzati kialakítása és anyaghasználata során egységes megjelenésre törekedett az ENTERV építész kollektívája. Anyagválasztásuk során fontos volt az időtállóság és az ellenállóság. A tervezés során cél volt, hogy a meglévő és még jó állapotú szoláris rendszereket felhasználják, amelyek az új főépület tetejére kerültek át, kiegészítve az új igényeknek és szükségleteknek megfelelően.

A zöldfelületeket pedig kiterjesztették az épület függőleges részeire is, hogy a párologtató felületeket megnövelve csökkenjen a környezet felmelegedése.

Ahogy a cikkünk elején is említettük, azt egyelőre lehetetlen megjósolni, a tervekből mikor lesz valóság, de mint a polgármester is fogalmazott,

a Kispesti Uszoda addig is áll a kispestiek rendelkezésére, biztonsággal használhatják mind a beltéri medencét, mind a kültéri parkot.