Két kategóriában összesen 155 millió forint értékben tudnak pályázni támogatásra a fővárosi független színházi, táncművészeti, cirkuszi, bábszínházi, ifjúsági, gyermekszínházi és színházi nevelési területen alkotók.
Évről évre egyre nehezebb helyzetben vannak a független alkotók, az állami támogatások átalakítása és elapadása számos művészeti ágat érint érzékenyen. A Pro Cultura Urbis Közalapítvány által 2025. július 2-án kiírt pályázat célja, hogy átlátható és fenntartható adományozási és pályáztatási rendszeren keresztül támogassa a fővárosi független színházi, táncművészeti, cirkuszi, bábszínházi, ifjúsági, gyermekszínházi és színházi nevelési területen alkotókat.
A pályázók a 2025. július 02.- 2026. május 31. között megvalósítandó szakmai programmal pályázhatnak, amelyben részletesen bemutatják szakmai és gazdasági elképzeléseiket az adott időszakra vonatkozóan. A pályázati keretösszeg 155.500.000 Ft.
A pályázat kiírója a Budapest Főváros Önkormányzata pénzügyi támogatásával és a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) gyűjtésével kiegészítve a Pro Cultura Urbis Közalapítvány.
A pályázat keretein belül 100 milliós keretösszeg áll rendelkezésre, hogy Budapesti székhelyű, legalább 3 éve folyamatosan működő, infrastruktúrával rendelkező, vagy azt üzemeltető forgalmazói, befogadói profillal rendelkező, projekt alapon működő, jogi szervezetek páylázhassanak, amelyek tehetséggondozó, mentor tevékenységükkel a minősítéssel nem rendelkező hivatásos előadó művészeti szakmában tevékenykedő alkotóknak és alkotói közösségeknek, társulatoknak, színháznevelési csoportoknak adnak próba és bemutatkozási lehetőségeket.Továbbá olyan saját hellyel rendelkező társulatok, akik a pályázati kiírásban szereplő időszakban, saját programjuk mellett, minimum 3, a hivatásos előadó-művészet szakmában tevékenykedő független alkotónak, társulatnak vagy színházi nevelési csoportnak adnak bemutatkozási lehetőséget és a befogadott előadások mindegyikét minimum 4 alkalommal műsorra tűzik. Ebben a kategóriában a megpályázható maximális összeg 10 millió forint.
A rendelkezésre álló tervezett keretösszegből 55.500.000 forintra pedig olyan Budapesti székhelyű hivatásos előadó-művészeti szakmában tevékenykedő egyéni vállalkozók, alkotók, alkotói csoportok, társulatok, valamint infrastruktúrával nem rendelkező ernyőszervezetek pályázhatnak, akik önálló művészeti tevékenységüket a független előadó-művészet területén minimum 3 éve gyakorolják, ez idő alatt minimum 3 nyilvános, egész estés előadást vagy egyéb művészeti produktumot hoztak létre. Munkájukban, progresszív kortárs színházi törekvéseket valósítanak meg, tevékenységükkel művészeti értéket hoznak létre, valamint aktívan részt vesznek Budapest kulturális életében.
Számukra a pályázatot a következő célokkal lehet beadni:
- új produkció létrehozása,
- meglévő produkciók kül- és belföldi forgalmazása
- valamint egyéb szakmai munka, produkciós időszakot megelőző kutatási fázis
- támogatása.
Az ebben a kategóriában a megpályázható maximális összeg 3 millió forint.
A részletes pályázati kiírás és adatlapok itt érhetőek el.