NAPKÉPE

Vajon Fekete István volt maga a Simabőrű?


A ma 55 éve elhunyt íróra emlékezünk, aki lelkes vadászként írta meg a magyar irodalom legnépszerűbb állattörténeteit.

Gyermekkora, ifjúsági évei, első munkásévei és vadászkalandjai mind vidékre és a természethez kötik – ezt az sem feledtette, hogy 40 évesen Pestre költözött a családjával, és addigi mezőgazdasági munkáját hátrahagyva a Földművelésügyi Minisztériumnál kezdett dolgozni. Élete első szakaszában végzettségének megfelelően gazdatisztként dolgozott, csak 1934 környékén kezdte meg az irodalmi szárnybontogatását. Első sikeres regénye a történelmi témájú A koppányi aga testamentuma volt, ami témaválasztásában kicsit még elüt a később ismertté vált állatos zsánerétől (bár a balatoni láp és berek élővilágának részletes leírása itt is a történet fontos eleme).

Baráti társaságával évente többször, napokra, néha egy-két hétre eljárt Erdélybe, a Börzsönybe, a Bükkbe, vagy egyéb vadregényes helyekre vadászni. A barátok és vadásztársak közt több ismert név is jelen voltak. Például Kittenberger Kálmán, a világhírű Afrika-vadász, író és a Nimród című vadászújság tulajdonos-főszerkesztője, aki a kezdetektől bátorította és egyengette is Fekete szépirodalmi pályáját. Ugyanígy tett Csathó Kálmán, neves író, a Nemzeti Színház főrendezője, de a Csí, a Lutra és Vuk történeteinek hitelességéhez hozzájárultak gróf Széchenyi Zsigmond, világhírű Afrika-vadász és író, dr. Vertse Albert, a Madártani Intézet igazgatója és Wass Albert író társaságában szerzett élmények is. Így fejlődött Fekete István íróként is, és lett Jókai Mór mellett Magyarország legkeresettebb szerzője, fia szerint apja könyveit közel 8,7 millió példányban adták ki. Ami azt is jelenti, hogy szinte nincs magyar háztartása, hol nem lapul ott a polcon egy-egy könyve. 

Vuk
Kép: Wikimédia Commons/Wikimédia Commons

Budapesten a II. kerületben, a Tárogató út 77. szám alatt élt és alkotott haláláig, itt írta legismertebb ifjúsági és állatregényeit is. 1970. június 23-án hunyt el a fővárosban, és a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra, számos iskola, óvoda viseli a nevét, karakterei tovább élnek könyvben, filmen, rajzfilmen, tematikus játszótereken.

Ha ti is láttok valami érdekeset, küldjétek el a szerk@budapest.hu-ra!