NAPKÉPE

... És a kerület nevet kapott


„Kézenfekvő volt, hogy ezt a nagy területű, sokarcú városrészt egy átfogó, minden kis részére igaz névvel illessék. Olyan névvel, amely illik Budapest legfejlődőbb, és egyik legfiatalabb területére. Ha Buda legrégebbi települése Óbuda, akkor logikus, hogy a legfiatalabb Újbuda legyen. Az önkormányzat az elmúlt két évben egyre több helyen használta az Újbuda nevet, és ez ma már átment a köztudatba” – állt a XI. kerületi önkormányzat 2005. május 29-én kiadott közleményében, vagyis éppen ma 20 éve vált az Újbuda hivatalosan is a XI. kerület nevévé. Ami az ott élőknek elsősorban attól volt meglepő, hogy sokan azt hitték, hogy ez már régóta így van, lévén a kerületi lap neve már 1991-től Újbuda. 

Ahogy mondani szokás, hosszú és kanyargós út vezetett idáig. Bármily különös, de eredetileg Budát nevezték Újbudának. „Fővárosunk második alkotórésze Buda, – melynek neve is megváltozott, mert még a XIII. században is Pestújhegyi várnak nevezték, majd ellentétben Óbudával Újbudának"  – olvasható Dr. Toldy László Budapest műkincsei című dolgozatában, amely a nagy, sorvezetőnek szánt 1896-os millenniumi kiadványban, az Ezredéves kiállításban jelent meg. Dr. Toldy nem említi, de az Újbuda elnevezéssel az a 18. század elejétől a 19. század közepéig egy jó behatárolható budai városrészt illettek: „A’ régi felsőviz, Uj Buda, Újváros (Neustift) 110 holdnyi területtel, alacsony házakkal, a császár fürdőtől az óbudai sorompóig nyúlva. Közepe táján emelkedik a Sarlós boldog asszonynak szentelt megyés templom , csonka tóronynyal, 's alsó végén a' császárfördö új épületei díszesitik a’ város ezen részét" – olvasható Kanya Pál 1847-ben megjelent Népszerű földrajzi oktatás, iskolai 's magán használatul című tankönyvében.

Újbuda összekapcsolása a jelenlegi XI. kerülettel először a 1860-as évek városrendezési terveiben kerül elő, de a 1870-es években étadott kelenföldi vasútállomás neve is eleinte Újbuda volt, de  20. században már nem. Ami pedig a „tizenegyest" illeti,  1930. május 27-én született fővárosi rendelet arról, hogy a korábban az I. kerülethez tartozó dél-budai városrészeket leválasztják a Várnegyedről, a Vízivárosról, és hivatalos megnevezése „Budapest XI. kerülete” lesz. A hivatali átállás ekkor négy évig tartott

Amúgy nem Újbuda az első elnevezése a XI. kerületnek. Miután az átállás négy évet vett igénybe, a helyi szervek csak 1934-ben kezdték meg működésüket. Ekkor kapta a kerület a Szentimreváros nevet, amelyet hivatalosan 1950-ig viselt. Nagy-Budapest létrejötte után viszont a területe nőtt: a szomszédos falvat, Albertfalvát csatolták a XI. kerülethez.

Móricz
Móricz Zsigmond körtér, Szent Imre szobor Kép: Legát Tibor/Énbudapestem

Ha ti is láttok valami érdekeset, küldjétek el a szerk@budapest.hu-ra!