STÍLUS

Újabb zöldfelülettel lett gazdagabb a város


A Főkert beszámolója szerint a tervezőiknek nem volt könnyű dolga a közművekkel sűrűn behálózott téren.

A megújult Blaha Lujza tértől egypercnyi sétára található, Szent Rókus-kápolna előtti betonfelület, amely a közösségi költségvetés nyertes ötleteknek köszönhetően zöldült ki, számolt be az önkormányzat.

A Rákóczi útra ráfér minden zöldítés”

jelentette ki Bardóczi Sándor, amikor 2024 május 8-án bemutatta a terület zöldfelületi fejlesztési terveit.

Zöldítés
Kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem

Ahogy a főtájépítész is összefoglalta, 2023 októberében és novemberében zajlottak azok a helyszíni workshopok, amelyek a tervezési programot pontosították. 2023 végén a Főkert tervezői több változatban dolgoztak ki koncepciót, amiből 2024 telén kiválasztották a leginkább működőképes irányt, amelyet aztán elkezdtek kiviteli tervvé fejleszteni. Eközben beszerezték az összes szükséges engedélyt.

A kiviteli terv, mint említettük, 2024 májusára lett kész, 2025. február 7-én pedig átadták a munkaterületet.

A terveknek megfelelően aszfaltfelület feltörését követően

  • négy oszlopos juhart ültettek el, köréjük pedig
  • zöldfelületet alakítottak ki, ahová évelők kerültek.

A kis tér burkolatlejtéseit aztán úgy alakították ki, hogy ebbe a zöldfelületbe vezessék az esővizet a szivacsváros elveinek megfelelően.

Zöldítés
Kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem

A Főkert beszámolója szerint a tervezőiknek nem volt könnyű dolga a közművekkel sűrűn behálózott téren, ugyanis a felszín alatt futó csövek és kábelek miatt nem lehetett mindenütt talajkapcsolatos növényeket ültetni, ám így is közel 80 négyzetméternyi burkolatbontással járó évelőágyat tudtak kialakítani.

A biodiverz évelőágyakba olyan növényfajok kerültek, amelyekből az év szinte minden szakában virágzik valamelyik: a nőszirmok például épp virítanak, hamarosan az illatos bazsarózsákban is gyönyörködhetünk, a macedón varfű egész nyáron díszít bordós-lilás virágaival, ősszel az őszirózsák is csatlakoznak sötétlila szirmaikkal, télen pedig a nádtippan levelei adnak formát az ágynak. 

 
Zöldítés
Kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem

A területen összesen

104 négyzetméter zöldfelületet létesítettek:

részben az új telepítésű fáknál, részben a Szűz Mária-oszlop köré, részben pedig kiemelt zöldkazetták formájában. Utóbbiak nemcsak a zöldfelületet növelik, hanem el is határolják a nagy forgalmú gyalogosfelületektől a kápolna előtti szabad teret.

A területen mind a fák, mind az évelők öntözéséről automata öntözőrendszer gondoskodik. A zöldfelületeket a taposástól a Szűz Mária-szobor mentén kis kerítéssel, a telepített fáknál pedig nagyméretű vulkáni kövekkel próbálják védeni. Ezt a módszert korábban már sikeresen tesztelték a Bajcsy-Zsilinszky úton.

Új pihenőpadokat is kihelyeztek, a gyalogátkelőnél pedig lesüllyesztették a járda szegélyét, hogy akadálymentes legyen.

Zöldítés
Kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem
Zöldítés
Kép: Gallov Adrienne/Énbudapestem

Ahogy ebben a cikkünkben összefoglaltuk, a projekt vezető tervezője az a Szalkai Adrienne volt, aki 2024 májusában megkapta az Év Tájépítésze közönségdíját.

Az Énbudapestemen több cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy az autópálya-szerű Rákóczi út teljesen kettévágja a belvárost.

A szakértők többsége mára egyetért abban, hogy az az elképzelés, ami a '60-as évektől egy belvárosi autópályává tette Budapest legszebb történelmi negyedét, és ezzel szép lassan hozzájárult az itt virágzó kiskereskedelem elsorvasztásához,

egy elhibázott városfejlesztési koncepció volt.