Ez az a nap, amikor nem dőlhetünk hátra a székben a döntéshozókra mutogatva, hanem nekünk kell megmutatni, hogy min vagyunk hajlandóak változtatni a következő generációk jövőjéért.
A klímaváltozás már napi téma Budapesten is, jelenleg 2030-ig vannak listázva a zöldítési feladatok, de az akciónap célja, hogy kicsit magunkba nézzünk és megváltoztassuk a napi rutint, ha módunkban áll – és a legtöbb esetben módunkban áll.
Ezt tehetjük mi a másokra mutogatás helyett:
- csökkenthetjük az energiafogyasztást otthonainkban, például így: LED izzókat használunk, energiatakarékos háztartási gépeket vásárolunk, odafigyelünk a nyílászárók szigetelésére, és nem pazaroljuk az energiát.
- környezetbarát közlekedési eszközöket használunk: autó helyett alternatív közlekedési módokat, például a tömegközlekedés, kerékpározás, rollerezés vagy gyaloglás előnyben részesítésével. Az emberi hajtással rendelkező közlekedési formák nem pazarolnak felesleges energiát, viszont kalóriát égetnek.
- étkezési szokásaink megváltoztatásával: az állattenyésztés jelentős szén-dioxid és metángáz kibocsátással jár, ha csökkentjük a húsfogyasztást vagy csak annyit vásárolunk, amennyi el is fogy, vagyis pazarlásmentesen fogyasztunk fenntartható forrásból származó húsféléket, akkor már érdemben szállhatunk vitába vegán barátainkkal is.
- vásárlási szokásaink megváltoztatása: pár száz forint megspórolásának céljából tengerentúlról történő csomagok rendelésének kerülése, túlvásárlás, hulladékgyűjtés szelektíven és a felesleges csomagolóanyagok kerülésével újabb lépést tehetünk a pazarlásmentes életvitel felé.
- ha módunkban áll, megújuló energiaforrásokra támaszkodjunk, és azt se pazaroljuk!
- fenntarthatóbb, környezetbarát termékek előnyben részesítése a mindennapi életben: például ökobarát tisztítószerek vagy újrahasznosítható, tartós termékek használata hozzájárulhat a fenntarthatósághoz, pláne, ha ezeket az anyagokat sem pazaroljuk.
Általánosságban: ne pazaroljunk! A pazarlással dupla kárt okozunk, hiszen bármilyen élelmiszer vagy feleslegesen megrendelt pár papucs előállítása is energiába kerül, és a szemétbe kerülve a feldolgozása, újrahasznosítása szintén.
Kép: Képszerkesztőség
Ha ti is láttok valami érdekeset, küldjétek el a szerk@budapest.hu-ra!