Az Óbudai Gázgyár 1913 és 1984 között látta el városi gázzal a budapesti fogyasztókat. 21 hektáros területe a főváros egyik legértékesebb barnamezős fejlesztési területe és ipari műemléképület-együttese is egyben, ám mivel súlyosan szennyezett, évtizedek óta kihasználhatatlan.
„Megnyertük a pert: az állam nem húzhatja tovább az időt az Óbudai Gázgyár kármentesítésével kapcsolatban!” – jelentette be Karácsony Gergely. „Pert nyert a Főváros, nem halogathatja tovább a kormány az Óbudai Gázgyár kármentesítését!” – osztotta meg Vitézy Dávid is a Facebookon.
Ahogy az Énbudapestemen is beszámoltunk róla,
a Fővárosi Közgyűlés a Podmaniczky Mozgalom javaslatára döntött úgy, hogy felszólítja MVM Next Zrt.-t a volt Óbudai Gázgyár területén jelenlévő talaj- és talajvízszennyezés teljeskörű megszüntetésére, valamint felkéri a főpolgármestert, hogy ha szükséges, a felszólítás érvényesítése érdekében tegyen meg minden szükséges jogi lépést, és lépjen be abba a perbe, amit a területen működő Graphisoft Park indított, hogy – ahogy Karácsony fogalmazott – munkára fogja a magyar államot.
Ahogy az előterjesztésben összefoglalták, az Óbudai Gázgyár 1913 és 1984 között látta el városi gázzal a budapesti fogyasztókat. 21 hektáros területe a főváros egyik legértékesebb barnamezős fejlesztési területe és ipari műemléképület-együttese is egyben. Az északi részének fejlesztése mindennek ellenére is várat magára, mert a telephelyen alkalmazott technológia kőszénkokszolásra és kőszénkátrány-feldolgozásra épült, ami az egészségügyi határértéket jelentősen meghaladó mértékű mértékben szennyezte a talajt és a talajvizet.
A legnagyobb koncentrációban jelenlévő toxikus anyagok a naftalinok, mérgező PAH-ok (policiklusos aromás szénhidrogének), idegrendszert károsító xilolok, valamint rákkeltő benzol és arzén.

A szennyezés ténye az 1990-es évek eleje óta ismert; a „szennyező fizet” elv alapján a kármentesítésre kötelezett az akkori tulajdonos FŐGÁZ Zrt. mindenkori jogutódja. Mivel 2014-re a FŐGÁZ Zrt. állami tulajdonba került, a költségviselés és a felelősség is a Magyar Államra, mint új tulajdonosra szállt át. Egy 2016-17-ben lefolytatott közbeszerzési eljárás során kiderült, hogy a beavatkozás költsége akkori áron körülbelül 20 milliárd forintra tehető.
Ahogy az előterjesztésben fogalmaznak,
a FŐGÁZ Zrt. jogutódja, az MVM Next Zrt. jogi-eljárási fortélyokkal, illetve az állami jogalkotó és az államigazgatási szervek együttműködésével igyekszik kibújni a kötelezettsége alól. Mint kiemelték, az MVM 2024. I. félévi profitja önmagában 222 milliárd forint volt, tehát az állami energiavállalatnak minden lehetősége meglenne a kötelezettségének eleget tenni, és elvégezni a kármentesítést. Eközben a szennyezés terjed, veszélyezteti a Duna vízbázisát, és jelentős egészségügyi kockázatnak teszi ki a budapesti lakosokat és a folyó élővilágát.
1996-ban a Graphisoft Park Kft. megvásárolt egy 18 hektáros részt az Óbudai Gázgyár területéből. A Graphisoft a területet a szennyezettség tudatában vette meg, de az adásvételi szerződésben rögzítették, hogy a kármentesítés az eladó feladata, a vevő a későbbi munkálatok tűrésére kötelezett. A kármentesítési munkálatok azonban sem akkor, és mint a fent említettekből kiderül, sem azóta nem kezdődtek meg.
A Graphisoft Park 2024 decemberében jelentette be, hogy a vezetés 2025 első felében megvizsgálja, milyen lehetőségei vannak a kármentesítés előmozdítására. Ezt nem sokkal később tettek is követték, 2025. január 21-én arról tájékoztattak, hogy közigazgatási pert indítottak a kármentesítés határidejét eltörlő, a kármentesítési terv felülvizsgálatát elrendelő, egyébként 2024 december 20-i keltezésű határozat ellen, amihez aztán a Fővárosi Önkormányzat is csatlakozott, hogy – mint szintén Karácsony fogalmazott – mint a kármentesítésben érintett ingatlanok tulajdonosa, illetve társtulajdonosa, erősítsék azt.
Ahogy a főpolgármester posztjából kiderül,
a bíróság megsemmisítette ezt a határozatot. Vitézy értelmezése szerint a kormány tehát jogellenesen próbálja halogatni a kármentesítés megkezdését. „Érdemes volt tehát határozott lépéseket tenni az ügy érdekében, a labda most egyértelműen a kormány oldalán pattog” – fogalmazott Vitézy. Karácsony pedig azzal zárta a posztját, hogy ettől ugyan még nem tűnik el a szennyezés a Duna-parton, „de a helyzet világos: nincs több kifogás, nincs több időhúzás”.
A Graphisoft Park közleménye ezeknél egy fokkal kevésbé elragadtatott, úgy fogalmaz, hogy a közigazgatási bíróság május 6-án, kedden helyt adott a Graphisoft Park keresetének, és megsemmisítette a felülvizsgálati eljárást elrendelő határozatot súlyos eljárásjogi szabálysértések miatt.

A társaság álláspontja szerint egyébként a határozat alaptörvénybe is ütközött, és a meghozatala során nem érvényesültek a jogállami normák sem, ám a bíróság az alaptörvénybe és az EU-s jogszabályokba való ütközést már nem is vizsgálta, mert az eljárásjogi szabálysértés miatt mindenképpen meg kellett semmisíteni a korábbi határozatot.
„A felülvizsgálat tárgyában várhatóan új eljárás fog indulni. A kármentesítés várható megkezdésének és elvégzésének időpontja továbbra is bizonytalan, továbbra sem becsülhető meg.”