STÍLUS

Ilyen lesz a jövő Budapestje – május 8-ig véleményezheted a fővárosi településtervet


Budapest új településtervet készít, amely a Főváros jövőjének meghatározásához nyújt keretet. A Városból Otthon – a fővárosi településterv a Budapest 2030 hosszú távú városfejlesztési stratégiára épül, és célja, hogy összehangolt választ adjon a főváros előtt álló társadalmi, környezeti és gazdasági kihívásokra.

A több száz oldalas dokumentumot, vagy egyes részeit ha valaki véleményezni szeretné, még nem késő nekiugrani.

Mi a fővárosi településterv?

Budapest Főváros megkezdte a fővárosi településterv kidolgozását, amely meghatározza a főváros jövőképét. Feladata a városban élők életminőségének javítása, a biztonság erősítése, a fenntarthatóság biztosítása, mindez az országos és térségi érdekek, illetve a szomszédos és a más települések fejlesztési döntéseinek figyelembevételével – írja közleményében a Fővárosi Önkormányzat.

Budapest ~1,69 millió ember lakóhelye, gazdag történelme, építészeti öröksége, kulturális kínálata, pezsgő mindennapi élete és nem utolsósorban az itt élő emberek teszik sokszínű, egyedi és vonzó várossá. Annak érdekében, hogy Budapest magas színvonalon meg tudjon felelni fővárosi státuszából és méretéből adódó feladatainak, lakosainak életminőséggel szembeni jelenlegi és jövőbeli elvárásait teljesíteni tudja és a nemzetközi városhálózat elismert tagja, a városok közötti verseny sikeres szereplője legyen, összehangolt, a politikai ciklusokon túlmutató, együttműködésen alapuló fejlesztési folyamatra van szükség. Budapest településfejlesztési politikájában ezért olyan egyensúlyt kell teremteni, amelyben a város adottságainak és lehetőségeinek megfelelően válaszol az előtte álló kihívásokra, megtalálja a fejlődés dinamikus és egyben fenntartható arányait, a megőrzés és a fejlesztés, a célszerűség és a humanitás harmóniáját - szól a településterv egyik bevezetője. 

A Fővárosi településterv két részből áll: a fejlesztési terv és a rendezési tervekből. (A rendezési tervek sorába a Duna-parti építési szabályzat és a Városligeti szabályzat is beletartozik, de ezen tervek felülvizsgálata csak az Fővárosi településfejlesztési terv (FTFT) és a Budapest főváros rendezési szabályzata (BFRSZ) jóváhagyása után következik, nem jelen dokumentum része).

Mi a Fővárosi településfejlesztési terv újdonsága?

Egy dokumentumban összegzi a hosszú távú, valamint közép-, illetve rövidtávú fejlesztési döntéseket, ezáltal szorosabb összefüggést, kapcsolatot biztosít a különböző időtávok között, mint a korábbi tervrendszer.  A településrendezési tervvel egy eljárás keretében, egyidőben készül, a fejlesztési célok megvalósítása érdekében a két tervműfaj közötti kapcsolat áttekinthetőbb.

Budapest jövőképét korábban a Budapest 2030 (Hosszú távú városfejlesztési koncepció) határozta meg, amelynek hosszú távú céljai továbbra is érvényesek, azonban az elmúlt tíz év folyamatai, trendjei alapján ezeket frissítve tartalmazza az új terv. A Településterv cselekvési programja a Fővárosi Önkormányzat számára rögzíti a középtávon megvalósítandó beavatkozásokat, fejlesztési feladatokat és projekteket, valamint a nem fejlesztési jellegű önkormányzati tevékenységeket. A településtervek továbbra is kétszintű rendszerben maradnak: a Fővárosi Önkormányzat fővárosi településfejlesztési tervet, a kerületi önkormányzatok kerületi településfejlesztési terveket alkotnak, amelyeknek összhangban kell állniuk egymással.

A terv tervezetének partnerségi egyeztetése 2025. április 8-án indult, az észrevételek beküldésére május 8-ig van lehetőség. A partnerségi egyeztetés célja, hogy a város jövőjéről az itt lakók közösen gondolkodjanak, hogyan legyen  “Városból Otthon”. A dokumentum elérhető ezen a linken, illetve a Főpolgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálati Irodáján is.

A tervezési időszakban több nyilvános rendezvény is lezajlott a településtervről: április 9-én a Városból Otthon című konferencia keretében szakmai és civil szereplők osztották meg gondolataikat a FUGA Építészeti Központban, április 16-án pedig lakossági fórumot tartottak a Főpolgármesteri Hivatalban, ahol az érdeklődők közvetlenül tehették fel kérdéseiket és mondhatták el véleményüket a készülő tervvel kapcsolatban.

A dokumentumról május 8-ig a továbbiakban is bárki elmondhatja véleményét vagy javaslatát: emailben a telepulesterv@budapest.hu vagy postai úton: a Főpolgármesteri Hivatal Várostervezési Főosztályának címezve (1052 Budapest, Városház utca 9–11.), vagy személyesen: a Főpolgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálati Irodáján (Budapest V., Bárczy István utca 1–3.), illetve közvetlenül az E-TÉR felületen.

A terv és a kapcsolódó dokumentumok a főváros honlapján elérhetők: https://budapest.hu/telepulesterv