Ötletpályázatot hirdetett a XI. kerületi önkormányzat a hivatal Bocskai úti épületének kicsinosítására. A pályázat célja, mint írják, az épület főbejárata mellett, a homlokzaton elhelyezett alkotás megtervezése a pályázati kiírásban megfogalmazott irányelvek szerint.
Az Újbudai Polgármesteri Hivatalnak helyet adó, 1942-ben Goszleth Lajos és Frank Ágoston tervei alapján készült épület eredetileg a Központi Statisztikai Hivatal otthonául szolgált. A kerületi polgármesteri hivatal csak az 1970-es években vette használatba. Ahogy az önkormányzat is írja, a kőburkolatú, letisztult formavilágú épület a magyar építőművészet funkcionalista jelképének számított a maga korában. Szomor László 1941-ben nyerte meg a hivatal főhomlokzatán felállítandó domborműre kiírt pályázatot. Ahogy a Szépművészet című folyóirat 1943/10. számában arról írnak, hogy a pályázaton a feladat a fővárosi statisztika munkájának ábrázolása volt. Szomor a tekintélyes, 20 négyzetméteres felületet két mezőre osztotta, „ami nem ment a nagyvonalúság rovására”. A művész alakpárokat alkotott, ami a „dombormű formai egységét” biztosította, leglényegesebb alapvonása pedig „a tömör és zárt előadás”.
„Egyik jellemző alkotása ez a dombormű, amelynek tömegszerű monumentalitása tökéletes kiegészítője az architektúrának.” A domborművet ugyan az idők során elbontották, de ide vagy ide kattintva meg lehet tekinteni. Helyén 2012-ben élő növényzettel kialakított zöldfalat létesített Újbuda Önkormányzata, szigetelési problémák miatt azonban 2019-ben megszüntették a zöldfalat.
A pályázatról itt lehet bővebben olvasni. Ami fontos például, hogy olyan ötletet várnak, ami az eredeti, Szomor által készített domborművel ellentétben „kerüli a monumentalitást”, de elvárja „az újszerűséget, a városképhez és környezethez való illeszkedést”.

Ha ti is láttok valami érdekeset, küldjétek el a szerk@budapest.hu-ra!