Elképesztő mennyiségű hulladéktól kell megszabadítani a 12 hektáros területet, mielőtt az élőhelyrekonstrukció megkezdődhet.
2024-ben az Európai Unió LIFE pályázatának Biológiai sokféleség kategóriájában Budapest 1,4 milliárd forintot nyert kifejezetten természetvédelmi célokra. Mint írtuk egy éve, a rekordnagyságú összeget természetvédelmi és élőhelyrekonstrukciós célokra lehet felhasználni Budapesten. Ez nyilván magában foglalja az olyan előkészületeket is, mint az erdő sittmentesítése vagy az új fák ültetése, aminek velejárója az invazív fajok visszaszorítása.
Az erdőátalakításhoz időre van szükség
A projekt röviden: Mocsáros 12 hektáros nemesnyár ültetvényének átalakítása változatos összetételű, elsősorban őshonos fajokból álló erdővé. A folyamat viszont hosszú lesz, és több szakaszból áll majd, a munkát a terület kezelője, a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészete végzi. A Mocsáros különlegességéről itt írtunk, a cél az, hogy a monokultúrás növényzet helyén egy változatosabb, ellenállóbb erdőt telepíthessenek a szakemberek, amelyet helyenként és időszakosan elönthet a víz, és így újra egy olyan, élő ökoszisztéma lehessen, mint egykor volt.
Az előkészítés első fázisa: az illegális hulladék eltávolítása
Aki már kirándult errefelé, láthatta, hogy a környéket évek óta illegális hulladéklerakóként használják – tehát mielőtt az érdemi munka elkezdődik, a területet meg kell tisztítani a beton-, tégla- és egyéb törmeléktől. Ez évekig is eltarthat majd, hiszen a földet folymatosan szennyező szemét jó része a földfelszín alatt van és nem látható.
Az előkészítés második fázisa: az invazív fafajok folyamatos ritkítása
Ahhoz, hogy az eredeti erdőtársulást alkotó fekete és szürke nyárakat, égereket, kőriseket és kocsányos tölgyeket el lehessen ültetni, a területet fokozatosan meg kell tisztítani az invazív egyedektől. Az előzetes felmérés során a Pilisi Parkerdő Zrt. szakemberei jónéhány olyan szürke nyár, mézgás éger, fehér fűz és madárcseresznye egyedet találtak, amelyeknek a jövőbeli erdőben is helyük és szerepük lesz. Az idegenhonos platánból is meghagynak majd néhányat, éppen azért, hogy ne tűnjön el egyszerre minden fa a területről. A felsorolt fák közül több a nemesnyárakkal folytatott „verseny” során gyorsan és magasra nőtt, annak érdekében, hogy ezeknek az értékes és a jövő számára megtartandó faegyedeknek legyen helyük a koronanövekedéshez, most ezek mellől távolítják el a gyarapodásukat akadályozó nemesnyárakat. A fák kivágása a nagy területen elszórtan történik, a teljes 12 hektáros erdő mindössze 5 %-t érinti.
A munkák első szakasza várhatóan 2025. február 24-től március 15-ig tart, utána kezdődik a fészkelési időszak , akkor nem bolygatják az erdőt. Addig viszont arra kérik a kirándulókat, hogy ne jöjjenek az erdő közelébe. A második lépcső nyár végén, ősz elején kezdődik el egy újabb, nagyobb léptékű beavatkozással, aminek végeztével, a következő év elején már őshonos facsemeték ültetésére is sor kerül.
Borítókép: FŐKERT