A magyar főváros még soha nem fordíthatott ennyi pénzt célzottan természetvédelmi vagy élőhelyrekonstrukciós célokra. Pedig más európai fővárosokhoz képest Budapest rendkívül gazdag természeti értékekben.
„Legszebb reményeink váltak valóra: az Európai Unió LIFE pályázatának Biológiai sokféleség kategóriájában Budapest 1,4 milliárd forintot nyert kifejezetten természetvédelmi célokra” – így közölte a hírt Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon. Mint írta, ez a korábban elképzelhetetlennek tűnő siker egy négy évig tartó szívós előkészítő munka jutalma.
A magyar főváros még soha nem fordíthatott ennyi pénzt célzottan természetvédelmi vagy élőhelyrekonstrukciós célokra.
Budapest más európai fővárosokhoz képest rendkívül gazdag védett és védendő természeti értékekben, ugyanakkor éppen a nagyvárosi hatások miatt ezek az értékek egyre nagyobb veszélyben vannak. „Úgy tűnik, hatott az érv a szakmai döntőbíráknál: ahol legnagyobb az ínség, ott kell a segítség. A LIFE Biodiversity programból ekkora méretű nagyváros még sohasem kapott támogatást” – tette hozzá.
A bejelentés szerint az elnyert összegből a következő 7 év során a szakcégek és a civil partnerek, (Zöld Jövő Egyesület, Aquincum-Mocsáros Egyesület, Magyar Madártani Egyesület), valamint a Pilisi Parkerdő közreműködésével indulnak a zöld beruházások.
A programban többek között
- a Mocsáros vizes élőhelyrehabilitációja,
- a Tétényi-fennsík természeti értékeinek helyreállítása,
- az Őrmezei értékes rétek védetté nyilvánítása
- és egyéb élőhelyjavítási munkák valósulnak meg;
- a jövőben a hatalmas szeméthegyek, a romok eltakarítása,
- az invazív növényfajok visszaszorítása,
- a vízmegtartás javítása,
- a legeltető természetkezelés meghonosítása,
- a Vadvirágos Budapest program kiterjesztése,
- valamint a város Biodiverzitás Stratégiájának megalkotása várható.
Olyan változások történnek majd, ígérte a polgármester, amelyek a város klímavédelmét szolgálják, egyben számos védett növény- és állatfaj élőhelyét mentik meg, vagy teszik lehetővé még több védett egyed számára a megtelepedést Budapest határain belül.
„Köszönöm közvetlen munkatársaimnak, és az erőfeszítéseinket mindvégig támogató Óbuda- és Újbuda önkormányzatainak, hogy együtt sikerre vihettük azt a törekvést, hogy Budapest egyes méltatlanul elhanyagolt természeti területein uniós forrásokból komoly változások kezdődjenek”
– zárta posztját Karácsony.