KULTÚRA

Mikor és hogyan juthatunk be a vízművek exkluzív telepeire és víztárolóiba?


A Fővárosi Vízművek közzétette legizgalmasabb programjainak dátumait. Előregisztráció idén is lesz, érdemes ezekre emlékeztetőt beállítani.

A Fővárosi Vízművek elsődleges feladata Budapest folyamatos ivóvíz- és szennyvíz-szolgáltatásának biztosítása, ezért a cég nem úgy él a fejünkben, mint egy izgalmas programokat szervező vállalkozás. Ezt csak azok tudják, akik részt vettek már az abszolút exkluzívnak számító helyszínbejárásaikon, amikhez mindig jár idegenvezetés is.

Rendezvényeikre mindig nagy a túljelentkezés, ezért regisztrálni főleg azok tudtak, akik jókor voltak jó helyen – internet közelében, éjfélkor – így értelemszerűen sokan lemaradtak, kimaradtak, és bánatosan vették tudomásul, hogy egy újabb évet kell várniuk a lehetőségre. Tavaly a Vízművek bevezetett egy úgynevezett előzetes regisztrációt, ami azoknak is megkönnyíti a jelentkezés lehetőségét, akiknek nem kisebb az érdeklődése, mint másoknak a kattintási sebessége. Ez azt jelenti, hogy nagyjából két héttel az adott esemény előtt megnyílik egy előregisztrációs ablak, erről a Fővárosi Vízművek a saját Facebook oldalán mindig időben közöl információt. A két hetet azért nem érdemes maximálisan kihasználni, az érdeklődés az alábbi programok iránt nem látszik csökkenni az évek folyamán.

Program 1 - a Gruber József Víztároló Medencéje

Sokaknak megdöbbentő még ma is, hogy a Gellért-hegy belül üreges, sőt egy hatalmas víztároló van benne, amiben könnyen lehetne 3 repülőgépet is tárolni, ha erre lenne igény. Nos, jelenleg Budapesten a kiváló minőségű ivóvízre nagyobb igény van. Az ezt tároló medencék megtekintése során, miközben a lenyűgöző méretű és/vagy esztétikájú tereket próbáljuk befogadni, felhívják a figyelmünket arra is, amit talán nem is értékelünk eléggé: hogy micsoda mérnöki tervezés és teljesítmény kell ahhoz, hogy egy szentendrei kútból egy józsefvárosi fazékba juttassák az ivóvizet. Az itt tett látogatásunkról így írtunk.

Látogatás: a víz világnapja, valamint a Föld napja alkalmából március 21-23., illetve április 25-27. között. 

Előregisztráció kezdete: március 5., illetve április 9.

Program 2 - a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep

A Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep megépítése előtt a fővárosi szennyvizek 51%-a kezelés nélkül került a Dunába, ennek a helyzetnek a megváltoztatására hozták létre a több feladat megvalósítását összefogó Élő Duna Projektet, melynek egyik eleme a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep volt. Az ide beérkező szennyvíz egy nap alatt végigmegy az itt kiépített tisztító rendszeren, de hogy közben mennyi minden történik, arról itt is meg lehet majd hallgatni egy izgalmas előadást. Gyaníthatóan hasonló élmények fogadnak majd mindenkit, mint amit mi a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepen láttunk.

Látogatás: a környezetvédelmi világnaphoz kapcsolódóan június 13-14. között nyitják meg.

Előregisztráció kezdete: május 28.

Program 3 - a Kőbányai Medence

Gyakran nevezik katedrálisnak is, hogy miért, az egyértelművé válik, ha sikerül bejutnunk a létesítménybe. Különlegessége, hogy a földfelszínről nem is látni, hogy mi vár ránk, hiszen magát a víztárolót a föld alá építették immár több mint 150 évvel ezelőtt. Nehéz eldönteni, hogy a hely akusztikája vagy az építészete a megdöbbentőbb, az biztos, hogy megéri a kirándulást a 10. kerületbe, hiszen ezt az élményt nem nagyon lehet máshol beszerezni, Budapesten biztos nem. Mi így írtunk róla.

Látogatás: a Kulturális Örökség Napjai alkalmából szeptember 19-21. 

Előregisztráció kezdete: szeptember 3.