A Józsefvárosi Önkormányzattal együttműködésben évek óta sikeresen működő Életmentő Pont december 1-én nyílt meg a Kőbányai Éjjeli Menedékhelyen, december 16-án pedig a Rimaszombati úton nyílt meg egy új szálláshely.
Az évek óta nem tapasztalt zsúfoltság feloldása
Az éjjeli menedékhelyeken és nappali melegedőkben sok éve nem látott zsúfoltság alakult ki november végére: körülbelül 200 fővel többen veszik igénybe ezeket az ellátásokat, mint tavaly ilyenkor – írja a Budapesti Módszertani Szociális Központ, azaz a BMSZKI.
Egy évvel ezelőtt azt tapasztalták, hogy kevesebb a fedél nélküli ember a budapesti utcákon, ők viszont nagyon rossz fizikai és mentális állapotban vannak. Idén azonban fordult a kocka, egyre többen jelentek meg az utcákon és sajnos továbbra is jellemzően rossz egészségi állapotban. A Dózsa Origóc vagy a Fehér köz Nappali Melegedőben például voltak olyan napok, amikor a 100, illetve 120 férőhelyes intézmények 150-170 fős forgalmat bonyolítottak le egy-egy napon.
A férfi éjjeli menedékhelyek közül az Aszódi, a Könyves, az Előd éjjeli menedékhelyeken a legnagyobb az igénybevétel, ezeken voltak napok, amikor akár 20-30 fővel is többen aludtak bent, mint a férőhelyszám. Ilyenkor ezeken a szálláshelyeken matracokat tudnak csak letenni a szobákba és közösségi terekbe, hogy senkit ne kelljen a hidegben elküldeni. A Dózsa női Éjjeli Menedékhely is folyamatosan nagyon magas kihasználtsággal működik, hat-hét éve nem voltak ennyien az amúgy is nagyon kedvezőtlen infrastrukturális adottságokkal rendelkező intézményben. Fekvőhelyet és alapszolgáltatásokat (fürdési, mosási lehetőséget például, sőt étkezést is) továbbra is tud a BMSZKI biztosítani mindenkinek, de sajnos nem tudnak új illemhelyeket "varázsolni", sem több kollégát ügyeletbe állítani – így lakóik számára kényelmetlenebb, stresszesebb lehet egy-egy éjszaka és ez a munkatársaktól pedig még nagyobb odafigyelést igényel.
Fontos tudni, hogy az éjjeli menedékhelyek az engedélyezett férőhelyszámon felül elhelyezett emberek után nem kapnak állami normatívát, a nappali melegedők pedig maximum az engedélyezett férőhelyek 120%-ig igényelhetik az állami finanszírozást.
Kik vehetik igénybe ezeket a krízisszállásokat?
Az Életmentő Pontot kizárólag közvetlenül utcáról érkezők vehetik igénybe, köztük olyanok is, akik más intézményekből ki vannak tiltva. Napról napra egyre többen töltik itt az éjszakákat (jelenleg majdnem 20 fő van bent éjszakánként). Van a bentlakók között olyan kerekesszékes, mentális zavarral élő nő, aki súlyos viselkedési problémái miatt más, nagyobb intézmény szolgáltatását nem tudja igénybe venni. Ő a telet valószínűleg az Életmentő Ponton tölti majd, de mindenki mást igyekeznek minél hamarabb tartós ottlétet biztosító éjjeli menedékhelyek vagy átmeneti szállások felé irányítani, ami azért is fontos, hogy az Életmentő Ponton ne alakuljon ki – az újonnan érkezőket elijesztő – zsúfoltság. A szociális munkások személyre szabott segítséget nyújtanak mindenkinek, empatikus odafordulással, kedvességgel igyekeznek oldani az intézményi ellátással kapcsolatos bizalmatlanságot, gátlásokat. Az Életmentő Pont közelében biztosított az orvosi ellátás, a betegeket orvoshoz kísérik, ha szükséges gyógyszerrel látják el, és meleg ételt is kapnak.
Az új, ideiglenes jelleggel működő, krízisszállót a Rimaszombati úton készítették elő 50 fő számára. A december 16-án megnyílt egységben külön tudják elhelyezni a férfiakat és a nőket, illetve a párokat vagy a kisebb csoportokban érkezőket. Hideg élelmet, teát, tisztálkodási lehetőséget biztosítanak a számukra, és ahogy az Életmentő Pont esetében, erről a szállásról is biztosítják a többi intézménybe való továbblépés lehetőségét. Ezt a szálláshelyet kizárólag saját forrásból finanszírozza a BMSZKI. Folyamatosan veszik fel az átmeneti szállásaikon kialakított utcás férőhelyekre is utcáról érkező ügyfeleket; természetesen az egyeztetés is állandó ilyenkor a Főváros többi hajléktalanellátó intézményével és az utcai szolgálatokkal, hogy hol vannak még esetlegesen üres férőhelyek, hova lehet átirányítani – akár egyik éjszakáról a másikra – a rászorulókat.
Reméljük, hogy a két új szálláshely nyitásával sikerül kicsit kevésbé zsúfolt körülmények között elhelyezni az utcán élőket és csökkenthető az éjjeli menedékhelyeinkre nehezedő nyomás is - fogalmazta meg a BMSZKI.
Hogy lehet segíteni?
Aki megteheti, azt arra kérik, hogy segítsenek a legnehezebb sorsú hajléktalan emberekért végzett munkájukban. Pénzbeli adományt az elkülönített adományszámlájukra lehet utalni
Számlaszám: 11784009-15493950-10080003
IBAN: HU25117840091549395010080003
De szívesen fogadnak ruhaadományt (tiszta, jó állapotú ruhát: kabátot, nadrágot, pulóvert, cipőt, sapkát, sálat, alsóneműt, pizsamát), ezeket a Kőbányai / Könyves Éjjeli Menedékhelyre (cím: 1087 Budapest, Könyves K. krt. 84. reggel 8 és délután 6 óra között) lehet vinni.
(Kiemelt kép: A BMSZKI Szabolcs utcai részlege. Fotó: Gallov Adrienne)