Ha hatalmas levélkupacokat találunk a város különböző pontjain, az már rég nem a trehányság, hanem épp ellenkezőleg, a gondoskodás jele.
Tavaly a FŐKERT Kertészeti Divíziója kibővítette azoknak a területeknek a számát, ahova sünmenedéket építettek, így a Tabán után már az összes kezelésükban álló nagyobb parkban láthattunk elkerített, jelzéssel ellátott avarhalmokat. A Margitszigeten, a Népligetben, az Óbudai-szigeten, a Gellért-hegyen, a Városmajorban, a Vérmezőn, a Pünkösdfürdő parkban is gondosan felhalmozott levélkupacokba hordták azt, amit nem söpörtek be a cserjék alá talajtakarónak.
Nem almával álmodik a sün
Az avardombokat vagy más néven lombdepókat a sünök menedékként tudják használni, ahol tavaszig hibernált álomban vészelhetik át a hideget. Ezeket a narancssárga szalagkerítéssel védett területeket táblával is ellátják, amin a FŐKERT arra kéri az arrajárókat, hogy ne háborgassák az avarkupacot, nehogy megzavarjanak egy téli álmot alvó sünt! A sün védett állat, természetvédelmi értéke 25.000 forint. A rajzfilmekből tanultakkal ellentétben nem a hátán cipelt alma a kedvenc tápláléka. Az a sün, amelyik ilyenkor még áttelelés helyett a fák között sündörög, valószínűleg az utolsó pillanatig zsírréteget próbál magára építeni. Őt elsősorban a földigiliszták és a meztelen csigák vonzzák, de rovarok, talajban lakó lárvák, esetleg fészekből kihullott madárfiókák, és kisebb gyíkok is az étrendjének a részét képezik.
Komposztszezon
A lehullott falevelek, amik végül nem szolgálnak sünpaplanként, a BKM Keresztúri úti komposzttelepére kerülnek. Itt a főváros és agglomerációjának parkfenntartási zöldhulladékait komposztálják – éves szinten mintegy 60 ezer m3 szerves hulladékot dolgoznak fel, amiből 5-6 ezer m3 kiváló minőségű komposzt készül. Ennek a mennyiségnek közel háromnegyed részét a FŐKERT által kezelt parkokban, fasorokban használják fel, éppen ezekben a hetekben terítik szét – összesen körülbelül 3000 köbmétert. Így már most gondoskodnak a növények tavaszi vegetációs időszakához szükséges jó minőségű termőtalajról, hiszen a komposzt nemcsak a tápanyagtartalmat, de a talaj szerkezetét is kedvezően befolyásolja. Az ezen felül megmaradó komposztot értékesítik, bárki vehet belőle.
A FŐKERT munkatársai arra bíztatnak mindenkit, hogy akinek kertje és lehetősége is van, az égetés vagy elszállítás helyett cselekedjen hasonlóan, vagyis hagyja az avart egy alomba összehordva vagy komposztálja, hogy a leveleiket elhullató fákat tápanyagban gazdag termőtalaj várja majd tavasszal, amikor magukhoz térnek a jeges kábulatból.