KULTÚRA

Izgalmas új évadok következnek


A június 30-i, rendkívüli közgyűlés kétségkívül legfontosabb témája a költségvetés volt, azonban születtek más, fontos és érdekes döntések is. Új igazgatókat választottak a Katona József Színház és a Radnóti Miklós Színház élére, valamint átalakították az egyelőre vezérigazgató nélkül dolgozó BKK és BKV vezetési struktúráját. Utóbbiról lehetett kevesebb olvasni, pedig szintén nem lényegtelen.

A Fővárosi Közgyűlés június 30-i, rendkívüli ülésén sikerült életben tartani a költségvetést, Ahogy ebben a cikkünkben beszámoltunk róla, a városvezetésnek hétfő délután 18 órára hívta össze a közgyűlést, miután a június 25-i, rendes ülést a Tisza és a Fidesz távolmaradásával határozatképtelenség miatt nem lehetett megtartani. A képviselőknek 6 órájuk volt, hogy megegyezzenek a főváros költségvetéséről, amit körülbelül este fél 10-kor elfogadtak, este 10-kor pedig már ki is hirdettek. A napirenden eredetileg 6 előterjesztés szerepelt, de kiegészítették a napirend kihirdetése után beérkezett további javaslatokkal, amik többségéről az Énbudapestem is beszámolt. Mindezeken felül is születtek azonban érdekes döntések, amik egy külön cikket is megérnek.

A közgyűlés hozott például fontos, személyi döntéseket. Ahogy azóta több helyen is lehetett olvasni, megválasztották például a Katona József Színház és a Radnóti Miklós Színház igazgatóit. Ahogy az előterjesztés is írja, a két Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működő színház ügyvezetőjének a megbízása 2026. január 31. napjával lejár. A vonatkozó törvény és kormányrendelet értelmében a posztok betöltésére a határozott idejű jogviszony megszűnése előtt legalább hat hónappal ki kellett írni a pályázatokat, amik a Kulturális és Innovációs Minisztérium honlapján 2025. április 15-én meg is jelentek. 

A benyújtási határidőig mindkét színház vezetésére egy-egy pályázat érkezett, a Katona József Színház esetében Székely Krisztina, míg a Radnóti Miklós Színház esetében a jelenlegi ügyvezető, Kováts Adél nyújtotta be pályázatát. Egy-egy szakmai bizottság 2025. június 11-én személyesen is meghallgatta a pályázókat. A fenntartó Fővárosi Önkormányzatot mindkét esetben a kutyapártos Döme Zsuzsanna és a tiszás Barna Judit Annamária képviselték.

Székely Krisztina pályázatát a szakmai bizottság 7 igen, 1 tartózkodással és 0 nem szavazattal támogatták, Kováts Adél pályázatát pedig 9 igennel fogadták el. A szakmai bizottságok ülésének jegyzőkönyve szerint Székely arról beszélt, hogy a vezetést csapatmunkaként képzeli el, és nem merev, hierarchikus egyszemélyi döntési folyamatokban, és kiemelte, hogy a színház felelősségének túl kell nyúlnia ugyan a színpadi helyzeten, de ezt sohasem teheti erőszakos módon, valamint, hogy nagyobb fejezetet szán a fiatalokkal való intenzív munka és a közönségnevelés összekapcsolódó témaköreinek.

Kováts Adél pedig arról számolt be, hogy az elmúlt tíz évben végzett munkát szeretné folytatni a továbbiakban. Továbbra is egy társadalmilag nyitott, igényes művészszínházi profil fenntartásában és fejlesztésében gondolkodik. Szeretne több fiatalt bevonni az alkotói oldalon és a közönség soraiba egyaránt. Ebből a célból bevezetne egy új helyszínt (Eötvös10), amely biztosítaná a fiatal alkotók számára a kísérletezés terepét, és nyitást jelent majd a függetlenek felé is. Fontosnak tartja, hogy a Radnóti odaálljon társadalmi ügyek mellé vagy mögé, ezzel egyszerre építve magának közösséget és brandet. Mindketten 2026. február 1. napjától 2031. január 31. napjáig kaptak megbízást.

A kinevezésekkel kapcsolatban megszólalt a Podmaniczky Mozgalmat vezető Vitézy Dávid és Karácsony Gergely főpolgármester is. Vitézy azt mondta, nem is volt kérdés, hogy a frakciója megszavazza kinevezésüket, hiszen „nemcsak a szakmai bizottság, hanem a két színház, a Katona és a Radnóti társulata is támogatta igazgatói pályázatukat”. Székely kinevezése szerinte nemcsak generációváltást jelent, hanem „garancia arra is, hogy a Katona innovatív színház marad, továbbra is érzékenyen, frissen és bátran reagál napjaink társadalmi kérdéseire”. Kováts Adél keze alatt pedig szerinte „a Radnóti erős, izgalmas és gondolkodó színház lett (...) – öröm, hogy folytathatja ezt a munkát”. Karácsony gratulált Székelynek, „aki megannyi csodálatos előadást rendezett már a színházban, támogatta őt a társulat is, a bíráló bizottság is, és okkal hiszem, hogy a színházszerető budapestiek is”. Kováts pedig folytathatja a munkát „Budapest és a budapesti kultúra dicsőségére”. Mint mondta, „Budapest büszke a színházaira, izgalmas új évadok következnek”.

Az előterjesztés másik érdekessége, hogy

Karácsony arra tett javaslatot, hogy működés folyamatossága és a vezetés kiegyensúlyozottság érdekében a BKK és a BKV vezetési struktúráját a német társasági jogból ismert management board mintájára alakítsák ki, azaz az igazgatóság ne külsős tagokból, hanem a társaság menedzsmentjének tagjaiból álljon. „Ez a javaslat biztosítja a munkavállalók felé leginkább a stabilitást és a folytonosságot”

– olvasható az előterjesztésben. 

Mindez azt jelenti, hogy a társaságokkal egyébként munkaviszonyban álló felsővezetők megbízási jogviszonyban ellátják a vezető tisztségviselői feladatokat is. A BKV egykori vezérigazgatóját, Bolla Tibort azután mentette fel Karácsony Gergely, hogy a 444 megírta, hogy Bolla és F. Zsolt szoros kapcsolatot ápolnak, és Bolla válaszai nem oszlattak el minden kétséget F. Zsolthoz fűződő viszonyával kapcsolatban. F. Zsoltot bűnszervezetben elkövetett csalással gyanúsítják.

Walter Katalin, a BKK egykori vezérigazgatója pedig május végén mondott le a fővárosi cégek esetében folyamatban lévő vezérigazgatói pályázatok körüli kavarások miatt. A BKK igazgatóságának tagjának Bodor Ádámot, Diószegi Ágnest és Sághy Andreát javasolta, a BKV esetében pedig Bátora László, Szedlmajer László és Dr. Takács Péter megválasztását javasolta. Az előterjesztés a közgyűlés elfogadta, ők 2025. szeptember 30-ig kaptak megbízást.